Третиот светски рекет Карлос Алкараз се повлече од турнирот од серијата АТП 500 во Барселона, објави прес-службата на натпреварувањето.

Претходно, Шпанецот најави дека ќе го пропушти Мастерсот во Монте Карло (9-15 април) поради проблеми со мускулите на левата рака и грбот.

Дваесетгодишниот Алкараз има 13 титули на АТП турнирите.

Турнирот во Барселона почнува денеска и ќе трае до 21 априлRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.