Надал не го следеше Дејвис купот во живо во родната земја но меѓу првите им го честиташе успехот на Синер, Сонего, Музети и другите италијански тенисери, што значи дека со големо внимание ги следел нивните победи.

Шампиони-напиша Надал.

Интересно, Надал не успеа да му честита на Новак Ѓоковиќ за освојувањето на Мастерсот во Париз, завршниот Мастерс во Торино, како и апсолутниот рекорд од 400 недели на врвот на АТП листата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.