Ознака: работилница
Култура 15.05.24 | 17:38

Работилница со Експресивна Арт Терапија „Маски во движење“ со психологот Ана Тодоровска

Денес со почеток во 18:00 часот во КСП Центар -Јадро во Скопје, како дел од проектот „Кадри на ранливост“, ќе се одржи работилница со Експресивна Арт Терапија насловена...

Култура 23.03.24 | 12:44

Работилница за имерзивен театар во просторот на КСП Центар-Јадро

Во рамки на проектот “СИОТ СВЕТ Е СЦЕНА – имерзивен театар како алатка за адресирање на општествени прашања и предизвици” на Здружението на уметници Културен центар...

Музика 12.03.24 | 10:55

Конференција и работилница за македонска традиционална музика на Конзерваториумот во Тур: „Јовано, Јованке“ ја свиреа ученици од Франција

Македонската песна „Јовано, Јованке“ беше дел од работилница по македонска музика на конзерваториумот во Тур, Франција, организирана од Гаел Лекок, Французинка која...

Мода и убавина 24.02.24 | 13:23

Брзата мода убива: работилница за шиење и плетење

Во сабота, на 24 февруари 2024 година, во Социјалниот центар Дуња во Скопје, со почеток во 17:00 часот, ќе се одржи работилница за шиење и плетење под мотото Брзата мода убива. Дали...

Култура 21.02.24 | 13:09

Работилница за фотографија со Љубо Стефанов, коавтор и режисер на „Медена земја“: Следува изложба на 2 март на Ротинско Езеро

Во спокојните сенки на величествените пејзажи на Пелистер, група битолски фотографи се собраа да ја истражат суровата убавина низ нивните објективи, под водство на...

Психологија 31.10.23 | 08:52

Работилница за родители, едукатори и деца „Креираме заедно за подобра комуникација“

На 4 ноември во „Јавна соба“ тимот на СмартАп спроведува креативна работилница под насловот „Креираме заедно за подобра комуникација“, наменета за едукатори, родители...

Култура 25.10.23 | 12:14

Работилница за фотографија со Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“

Во сабота на 28 октомври 2023 година во Инфо Центарот на Националниот Парк Пелистер, со почеток од 11 часот, ќе се одржи работилница за фотографија насловена како „Пелистер...

Кариера 04.09.23 | 21:51

Тетово домаќин на Конференција за родова еднаквост и јакнење на положбата на жените

На 5 и 6 септември 2023 година, во Тетово, во рамки на претседавањето на Република Македонија со ОБСЕ, ќе се одржи првата Конференција на ОБСЕ за родова еднаквост...

Живот 21.07.23 | 13:51

Едукативна работилница за деца и млади: Временска капсула-Скопје ве чека, Скопје ве сака

Минатото на Скопје се сеќава, а иднината на Скопје го запознава какво што некогаш било. За да го сака уште повеќе онакво какво што е сега! На 21 јули од 19 до 20:30 часот, во...

Култура 19.06.23 | 14:39

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ организира работилница за монтажа со Џеспер Осмунд и Туе Стен Милер

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ објави Отворен повик за работилница за монтажа – Барање на слоеви со Џеспер Осмунд и Туе Стен Милер. Инспирирани...

Македонија 16.05.23 | 13:38

Тренчевска: Младите во нашата држава живеат во духот на едно општество за сите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше присутна на изложба со дела кои беа изработени на работилницата “PIN-EQUITY за куќата од соништата...

Македонија 11.05.23 | 13:43

Работилница за приоретизација на стратешките области на Националната развојна стратегија

Денеска се одржа работилница фокусирана на приоретизација на стратешките области на Националната развојна стратегија. Цел на оваа работилница беше методолошки и според...

Култура 26.10.22 | 12:07

Работилница за партиципативна уметност со визуелната уметница Андреја Кулунчиќ

Од 28.10.2022 до 02.11.2022, КСП Центар Јадро, организира работилница за партиципативна уметност со визуелната уметница Андреја Кулунчиќ. Цел на работилницата: ◾️На работилницата...

Култура 05.10.22 | 08:49

Отворен повик за учество на работилницата „ОКО“ под водство на Марија Џиџева

Од денеска до 11 октомври годинава е отворен повикот за учесниците на аматерската филмска работилница „ОКО“. Работилницата за семејни разговори и филмски креации ќе...

Култура 24.09.22 | 15:42

Театарскиот режисер и куклар од Чешка, Јакуб Максимов ќе одржи работилница за кукларство во ТДМ

Театарскиот режисер и куклар од Чешка, Јакуб Максимов ќе одржи работилница за кукларство во Театарот за деца и младинци, информираат од ТДМ. Работилницата ќе се одржи...

Калеидоскоп 05.08.22 | 12:02

Театарска работилница за изработка на кукли од разни материјали под раководство на актерот Марјан Георгиевски на „Битолино“

Во Битола се случува 11. издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино“. Оваа година под мотото „Per astera ad astra“ (Патот до ѕвездите е трнлив) фестивалот...

Култура 06.05.22 | 20:11

Кинотекa продолжува со својата Филмска училница – проект за филмска писменост и креативна едукација на ученици

Кинотекa  продолжува  со својата Филмска училница – проект за филмска писменост и креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство,  наменет...