Ознака: орце ѓорѓиевски
Скопје 08.04.24 | 20:46

Tрчај трчај па човек: Вака изгледа митингот на СДСМ во Кисела Вода

Градоначалникот на Кисела Вода Орце Ѓоргиевски објави фотографии од митингот на СДСМ во Кисела Вода.На нив се гледа дека има едвај стотина присутни жители. Дечки ова...

Скопје 27.02.24 | 13:18

Орце Ѓорѓиевски уплати 30.000 денари за Леонид за Благојчо да не мора да го продаде својот инвалиден скутер

По веста дека Благојчо Георгиев одлучи својот електричен скутер вреден најмалку 75.000 денари да го продаде 30.000 само  да помогне во собирањето на средствата потребни...

Скопје 12.07.23 | 20:58

За тебе сум Блаже Конески, ѝ одговори Ѓорѓиевски на Арсовска

Градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски ѝ одговори на обвинувањата на скопската градоначалничка Данела Арсовска во коментар на нејзина објава на социјалната...

Скопје 13.04.23 | 18:20

Градоначалникот Ѓорѓиевски подели хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства во Кисела Вода

Во пресрет на големиот христијански празник, Велигден, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски посети повеќе социјално загрозени семејства од општина Кисела Вода на кои им...

Скопје 22.02.23 | 17:11

Општина Кисела Вода инвестира 7,2 милиони денари во градинките „8 Март“

Општина Кисела Вода соопшти дека продолжува со инвестицискиот процес за унапредување на условите за децата во градинките. Потенцираат дека за неколку месеци вложиле...

Скопје 26.01.23 | 13:06

Ѓорѓиевски: Во Драчево ќе се гради современ рекреативен спортски центар кој ќе нуди можности за сите генерации

Денес беше направен увид на градежни активности во село Драчево, место традиционално викано Оксиген, добро познато култно место за Драчево кое што до пред два и пол...

Скопје 04.01.23 | 12:33

Ѓорѓиевски: Кисела Вода со над 120 нови проекти за 2023 година

Годината која што помина беше турбулентна, но сепак ги исполнивме вашите очекувања. Оваа година покажавме дека може поинаку и дека можеме да наметнеме ново темпо и нова...

Скопје 28.12.22 | 14:25

Ѓорѓиевски: Системот мора да функционира, кај мене закани не палат, граѓаните ќе си ја добијат улицата

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски вели дека до него не допираат заканите и дека нема намера да се повлече од решавање на деценискиот проблем на...

Скопје 30.11.22 | 15:14

Наместо депонија, современ парк од 7500 м2 во село Драчево

Нов рекреативен парк со самонаводнување никнува на местото од дивата депонија во селото Драчево. Во месноста Оскиген, на површина од 7500 м2, Општина Кисела Вода гради...

Скопје 27.11.22 | 11:07

Мицкоски: Две години пред крајот на мандатот, Орце и целиот тим на Кисела Вода, ќе реализира 100 насто од ветеното

Разговаравме со Орце Ѓорѓиевски пред неколку дена за реализација на проектите ветени во кампањата за локалните избори, ми вели со реализација сме на 80%, а следната година...

Скопје 09.11.22 | 15:30

Ѓорѓиевски: Со кратење на непродуктивните трошоци, заштедивме над 1 милион денари кои ги насочивме кон капитални проекти

Во изминатите 365 дена, со домаќинско раководење со буџетот на граѓаните и намалување на непродуктивните трошоци дојдовме до голема заштеда, која ја насочивме во капитални...

Твитови 25.10.22 | 20:18

Место ѓубре, Данела собира срциња

Имаме голем општински проблем. Градоначалникот постави знак, со срце со сѐ, во Кисела Вода. Пред неколку дена, знакот ни го срушија. На пладне некаде. Вечерта, знакот го...

Скопје 25.10.22 | 17:33

Ѓорѓиевски: Покажувањето сила кај мене не поминува, знакот „❤️ Кисела Вода“ ќе биде вратен

Покажувањето сила кај мене не поминува, знакот „❤️ Кисела Вода“ ќе биде повторно вратен, порача попладнево градоначалникот на Општината Орце Ѓорѓиевски откако денеска...

Скопје 05.10.22 | 12:29

Ѓорѓиевски: Одбележувањето на Денот на учителите значи признание за нивната посветена и благородна работа

Наставниците од основните училишта во Кисела Вода добија благодарници за заложбите во наставниот процес. На овој начин, Општина Кисела Вода, во чест на 5 Октомври, Светскиот...

Скопје 29.09.22 | 20:10

Градоначалникот Ѓорѓиевски на жешко столче: Функцијата не ме смени како човек

Во новата епизида на „Жешко Столче“ гостин е градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Тој одговара на „жешките“ прашања за приватниот живот, за она...

Скопје 25.09.22 | 13:09

Ѓорѓиевски за односот на Арсовска: Некој треба да знае дека проектите се реализираат со пари на граѓаните

„Јас сум немал се уште ситуација како Боби, не била градоначалничката во изминатиов период во Кисела Вода. Ниту  од Владата сум очекувал помош како што никој и не добил,...

Скопје 09.06.22 | 15:45

Ранец со школски прибор за сите 600 првачиња во Кисела Вода

Општина Кисела Вода, преку проектот „Ранче за секое прваче” ќе обезбеди за идните првачиња од сите општински основни училишта бесплатна чанта, тетратки и прибор. Со...

Скопје 29.05.22 | 18:44

Ѓорѓиевски: Не можеме да ги спречиме временските непогоди, но можеме да делуваме да не ни се случуваат вакви штети

На булеварот „Борис Трајковски” во населбата Пинтија, поради силното невреме кое го зафати овој дел на општината, падна голем потпорен ѕид кој е под надлежност на градот...

Скопје 14.05.22 | 17:06

Ѓорѓиевски: Започна капиталниот проект за реконструкција на сите улици во населбата Пржино

Денеска се наоѓаме во Пржино каде што започнуваме со инвестиции во делот на патната инфраструктура, нешто што на граѓаните овде им недостасуваше повеќе од 30 години...

Скопје 04.05.22 | 11:25

Со маичка „Гоце е Македонија“ Ѓорѓиевски се поклони пред гробот во Свети Спас

Делегација од Општина Кисела Вода, предводена од градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, положи свежо цвеќе во црквата „Свети Спас“, на гробот на најголемииот македонски...