Ознака: Меѓународен сојуз
Црна хроника 09.09.21 | 10:49

Одложено денешното рочиште за „Меѓународен сојуз“

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз“ се одложува за 22 септември, поради изолација на еден од обвинетите согласно протоколите за заштита од Ковид...

Македонија 13.07.21 | 14:31

Прати екипа ќе го апсиме Стевче: Вилма го информирала Боки за акциите на Обвинителството

Напнато беше на денешното судење за случајот „Меѓународен сојуз“. Бојан Јовановски беше во елемент и откри нови моменти од дружењето со обвинителката Вилма Русковска....

Македонија 03.06.21 | 14:33

Ги бара лозинките: Судот не ги прифаќа доказите од упадот во домот на Ременски

Со изведување материјални докази предложени од одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за невладината организација „Меѓународен...

Македонија 26.05.21 | 16:24

Зошто судот се исплаши јавно да се слушне изјавата на Заев каде што ветува поддршка на проектот на Боки?

Напнато беше денеска на судењето за Меѓународен сојуз. Она што сите го очекуваа, а тоа е дали судијката Гавриловска ќе дозволи да се прифати како доказ содржината од...

Економија 20.05.21 | 10:12

Молк од Заев по ветувањето што му го дал на Боки за 100 милиони евра за старечки домови

Еден ден откако одбраната на Бојан Јовановски откри дека Заев му ветил 100 милиони евра за проектот за изградба на старечки домови, молк од премиерот. Досега за вакви...

Македонија 19.05.21 | 16:03

Одбраната на Јовановски не сака да предлага „важни“ сведоци се додека судот не одлучи за УСБ во кое има важни информации

Напнато беше денеска на рочиштето за Меѓународен сојуз. Иако се очекуваше да сведочат градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска тоа не...

Црна хроника 19.05.21 | 13:26

Зошто е важно УСБ-то на Боки 13: Заев вели дека ќе вложи 100 милиони евра за изградба на старечки домови

Адвокатот на Бојан Јовановски откри дел од содржината на УСБ кое судот не го прифати како доказ. Дукоски вели дека УСБ има пет папки кои можат директно да влијаат на...

Македонија 19.05.21 | 12:57

Одбраната на Боки одбива да го испитува Богоев се додека УСБ-то не биде прифатено како доказ

Сашо Дуковски, адвокат на Бојан Јовановски одби да го испитува како сведок градоначалникот на Карпош Стефан Богоев. Тој образложи дека немаат намера да го испрашуваат...

Македонија 19.05.21 | 12:50

Судот не го прифати УСБ-то на Боки 13: Гласот на Заев нема да се слушне во судница, сведочи Богоев

Судот не дозволи да биде изведен како материјален доказ УЗБ-то на Бојан Јовановски во кое има снимки и разговори со Заев, Богоев и градоначалничката на Битола. Судот...

Црна хроника 19.05.21 | 12:00

Хаос на „Меѓународен сојуз“: Судот не дозволува како доказ да се изведе УСБ со разговори на Боки со Богоев и Заев

Одбраната на Бојан Јовановски жестоко реагира до судијката зошто не дозволува да биде изведено како материјален доказ УСБ.На него има разговори и видеа на Јовановски...

Црна хроника 19.05.21 | 11:39

Боки имал право да располага со парите што му ги префрлиле на сметка

Бојан Јовановски на денешното рочиште ја запраша директорката на македонската авторска агенција дали странските имаат право да располагаат со парите доколку уредно...

Црна хроника 19.05.21 | 10:59

Данокот бил платен: Авторската агенција немала забелешки на договорот на МС со фирмите на Мицевски и Амзоски

Денеска во случајот Меѓународен сојуз сведочеше директорката на Македонската авторска агенција Нина Даскалова Старделова. Таа од адвокатот Сашо Дуковски беше прашана...

Македонија 19.05.21 | 09:13

Што ќе каже градоначалникот на Карпош за пријателството со Боки?

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува денеска со сослушување...

Скопје 06.05.21 | 13:44

Градоначалникот на Карпош Богоев на 19 мај сведок во „Меѓународен сојуз“

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува на 19 мај откако на денешното...

Македонија 06.05.21 | 12:47

Боки ќе ги испрашува: Заев, Кирацовски и Царовска ќе бидат повикани во случајот Меѓународен сојуз како сведоци

Со изведување на материјални докази предложени од одбраната денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжува судењето за невладината организација „Меѓународен...

Црна хроника 29.04.21 | 11:30

Силјан Мицевски: Ми беше кажано дека зад проектите за домови за стари лица стои Владата и ќе оди со европско знаменце

Бизнисменот Силјан Мицевски, сопственик на компанијата „Пелистер”, на денешното сослушување на рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз” изјави дека сумата од 720.000...

Црна хроника 15.04.21 | 15:41

Амзовски: „Меѓународен сојуз” требаше да обезбеди земјиште во Карпош по цена од 1.50 до 1.80 евра за квaдрат

Бизнисменот Адријан Амзовски, кој сведочеше во предметот за невладината организација „Меѓународен сојуз“, изјави дека според договорот, „Меѓународен сојуз“ требало...

Црна хроника 15.04.21 | 12:41

Ресул Лога: Тоа што ги гледавме Ременски и Кирацовски ни влеа доверба да ги дадеме парите

Менаџерот на компанијата Дрим билдинг, Ресул Лога, денеска како сведок во кривичниот суд во Скопје на рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“ рече дека на обвинетиот...

Црна хроника 15.04.21 | 12:29

Дрим билдинг: 350-те илјади евра во готово му ги дадовме на господинот Бојан

За проектот за изградба на домови за стари лица требаше да платиме 350 илјади евра во готово и 16,1 милион денари на фактура, кажа бизнисменот Ресул Лога, сведочејќи на судењето...

Црна хроника 15.04.21 | 09:36

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува со сослушување на сведоци

Со сведочењето на двајца преставници на ,,Дрим билдинг”, денеска предвидено е да продолжи судењето за случајот ,,Меѓународен сојуз”. Додека испитувањето на лицето Силјан...