Ознака: левица
Македонија 10.02.23 | 08:15

ДУИ ја саботира судската постапка за трагедијата кај Ласкарци

Четири години по автобуската несреќа кај Ласкарци во која животот го загубија 16 лица, со отсуство на најмала емпатија кон жртвите и нивните семејства, ДУИ продолжува...

Македонија 06.02.23 | 21:21

Левица: Патарините како незаконски надоместок за пратениците под закрила на Уставниот суд

Уставниот суд под раководство на Добрила Кацарска повторно се стави во служба на привилегиите на естаблишментот, реагира Левица откако Уставниот суд одлучи да не поднесе...

Македонија 04.02.23 | 17:28

Делегација на Левица положи цвеќе на гробот на апостолот Гоце Делчев

Официјална делегација на Левица, составена од пратеникот Борислав Крмов, генералниот секретар Јована Мојсоска и членот на Президиумот Бранко Ристов, положи цвеќе на...

Македонија 04.02.23 | 11:28

Смилев: Грците не нѐ чепнаа, но нашите уште примерок од урина што не ни побараа на граница

Официјална делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар Апасиев, вчера го посети градот Кукуш (Егејска Македонија) – родното место на апостолот на македонското...

Македонија 03.02.23 | 20:19

Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање!

Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар...

Македонија 02.02.23 | 14:16

Членови на ЦК на Левица повикани на информативен разговор, партијата се жали на притисок пред 4 февруари

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет на Левуца, без...

Македонија 31.01.23 | 08:42

Половина милион евра за советниците на Ковачевски и неговите потсекретаријати, пресмета Левица

Најпосле, Владата ги објави платите и имињата на соработниците и советниците вработени во трите потсекретаријати на Владата. Имено, од народни пари, за потребите на...

Македонија 30.01.23 | 09:07

Како власта свесно и намерно го уништува Тиквешко Езеро

Будни сведоци сме дека во последниве неколку години Тиквешкото Езеро полека но сигурно пропаѓа, нивото на водата свесно се намалува до точка на негово комплетно уништување,...

Македонија 22.01.23 | 21:32

Левица демантира: „Бодигардот“ не е телохранител на Апасиев, туку во член на безбедностниот сектор на партијата

Левица остро ги демантираспоред нив, лажните вести објавени на домашните медиуми на кои им е испратен овој демант, во кои разнолико се изнесени неточни, фабрикувани...

Скопје 29.12.22 | 10:14

Скандал: Коалицијата СДС, ДУИ и Левица на полноќ, на вонредна седница додели 630 милиони денари на ЈСП на Арсовска

Како шверцери кои прават криминал, советниците на СДС, ДУИ и Левица на полноќ побараа вонредна седница во советот на Град Скопје, реагира најголемата опозициска партија...

Скопје 27.12.22 | 13:02

Нема повеќе криење: Арсовска ја официјализираше коалицијата Левица, ДУИ, СДСМ

Нема повеќе криење. Ако со Ковачевски тајно се среќава, Арсовска фолирантите од Левица и ДУИ јавно ги фали.Денес градоначалничката Арсовска од советничката говорница...

Македонија 26.12.22 | 14:54

Нови 7.000 евра државна помош за кумот на Ковачевски

Во ек на кризи, кои периодов значително го осиромашија македонскиот народ, компанијата за производство на фотоволтаични модули „Пиксел Гроуп“, во сопственост на кумот...

Македонија 08.12.22 | 18:33

Ковачевски од Виена: ЕУ мора сериозно да размисли за опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица

ЕУ мора сериозно да ги сфати и разгледа опструкциите од опозицијата во Македонија и обидите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица по секоја цена да го загрозат европскиот пат на земјата....

Црна хроника 06.12.22 | 11:51

Левица поднесе кривична против менаџерите на ЕВН, не пријавиле кражба на струја во Арачиново

Правниот сектор на Левица до Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе кривична пријава против двајца менаџери на „Електродистрибуција“ ДООЕЛ: Сашо Салтировски...

Македонија 06.12.22 | 11:07

Казна ако лебот во Берово нема и албанска амбалажа: По скратена постапка воведена двојазичност во стопанството низ цела Македонија

Владејачката СДС, слугувајќи на нивниот национал-шовинистички коалиционен партнер ДУИ, продолжува со политики кои го деградираат значењето на македонскиот јазик и...

Скопје 01.12.22 | 20:22

Членови на Левица руинираат кафуле, а потоа се жалат дека се жртви, сопственикот објави снимки од случувањето

Сопственикот на „Хелиум Кафе“ во Ново Лисиче, Бобан Несторовски, реагира до јавноста за немили случки од пред неколку денови, во кои биле инволвирани членови на политичката...

Македонија 18.11.22 | 08:29

Петковски: Левица е феномен на политичката сцена

Во гостување на Тито Петковски во Само интервју на Канал 5, поранешниот претседател на НСДП истакна дека поголемите политички партии отсекогаш се трудат да ги згазат...

Македонија 14.11.22 | 20:55

Левица обвинува дека Хајрулахи е новиот пион во Вишото ЈО, близок e на ДУИ

Политичката партија Левица во свое соопштение открива дека по назначувањето на Ислам Абази за шеф на Основното јавно обвинителство, партијата ДУИ има нов, според нив,...

Македонија 13.11.22 | 21:26

Левица ќе го поддржи протестот: Во предлог буџетот власта скратува 140 милиони денари од студентите

Во рекордниот предлог-буџет на Владата на СДС и ДУИ, кој нема никаква развојна компонента, 140 милиони денари се скратени од ставката „Студентски стандард”, се вели во...

Македонија 11.11.22 | 14:13

Апасиев: Иниситираме на првичното референдумско прашање, но подготвивме и алтернативно

Пратеникот и претседател на „Левица“ Димитар Апасиев денеска на прес-конференција во Собранието соопшти дека на барањето од претседателот на Парламентот Талат Џафери...