Иако Левица декларативно е против новото име на терен не е така.На Советот на општина Велес, советникот од оваа партија Маргица Урумова неколкупати изговори „Северна“ кога ги читаше материјалите.

Очигледно за членовите на оваа партиа важи она „не гледајте што правам туку слушајте што говорам“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.