Ознака: левица
Македонија 20.10.21 | 14:40

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица и за сите други граѓани и партии

Јас ја отворив широко вратата и на ВМРО -ДПМНЕ и на Коалицијата „Обнова за Македонија“. Секој оној кој сака да види во една напредна, чесна, честита Македонија, во која...

Македонија 19.10.21 | 11:08

Шанса за Левица да докаже дека е вистинска опозиција или сателит на власта

Локалните избори потврдија дека Левица станува трета политичка сила во Македонија. Иако кандидатити за градоначалнци имаа најмногу во скопските општини и во Градот,...

Македонија 18.10.21 | 01:57

Апасиев: Во вториот круг би поддржале опозициски кандидати, но ќе почекаме да нѐ викнат на преговори

Заев е веќе на буништето на историјата – порача лидерт на Левица, Димитар Апасиев, кој вечерва на полноќ се обрати на прес-конференција од партиското седиште. Тој рече...

Македонија 12.10.21 | 22:34

Заев за Левица по инцидентот во Прилеп: Ако имале четири отсто рејтинг, сега имаат два отсто

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на ТВ Алсат изјави дека жали за вчерашниот инцидент во кој учествува членови на Левица во Могилата на непобедените во...

Македонија 20.09.21 | 20:06

Мицкоски: Пописот има многу проблеми, и СДСМ и Левица се исто лице и опачина кои работат во корист на одржување на власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ дуел во „Само вистина“ на Канал 5, истакна дека пописот кој тече во моментов е со многу проблеми бидејќи...

Македонија 18.09.21 | 15:53

Непотизам на листата на Левица: Шест брачни пара на иста советничка листа во Охрид!

Левица ја објави кандидатската листа за членови на Совет во Општина Охрид на која се наоѓаат имињата на 23 кандидати. Но, она кое е впечатливо е дека неколку презимиња...

Македонија 15.09.21 | 10:06

Здравковски до Левица: Џабе глумите мачиња, сработете си го договореното и ќутете си…

Лажнава опозиција од Левица промовира бојкот со паролата #НеОтварамВрата, арно ама не само шо не отварале, они да ти се молеле да им отворат… Сопругата на кандидатот...

Македонија 02.09.21 | 00:28

Мицкоски до гласачите на Левица: Поддржете нѐ во првиот круг, ние ќе ве поддржиме во вториот

Мојата цел беше кога на еден Дневник се обидов да подадам рака на оние кои се идентификуваат како опозиција да направиме заеднички политички блок. На тој начин полесно...

Македонија 30.08.21 | 20:45

Перо Камиказа се огради од ставовите на Апасиев за НАТО, Авганистан, Договорот од Преспа

Кандидатот за градоначалник на Скопје Петар Георгиевски на денешниот прес како да се огради од ставовите на неговиот лидер Апасиев во врска со членството на Македонија...

Скопје 24.08.21 | 23:14

Да го симнеме овој крадоначалник: Перо Камиказа најави кандидатура за градоначалник на Скопје

Басистот на популарниот македонски бенд „Меморија“, Петар Георгиевски – Камиказа, на својот фејсбук профил објави статус со кој најави дека размислува да се кандидира...

Македонија 19.08.21 | 09:48

Ќе ја прифати ли Апасиев понудата од Мицкоски, ќе стане ли Левица вистинска опозиција или ќе остане твитер-партија?

Ќе го прифати ли лидерот на Левица повикот за големо обединување на опозицијата против СДСМ и ДУИ? Подготвен ли е Димитар Апасиев вистински и со конкретни потези да...

Македонија 11.08.21 | 17:23

Бране Петрушевски: Членството на Левица сфати дека Апасиев работи за Заев

Бране Петрушевски на својот фејсбук профил напиша: И членството на Левица сфати дека Апасиев работи за Заев, дека Апасиев не застапува левичарска идеологија, дека Апасиев...

Македонија 01.08.21 | 14:36

Апасиев со задача да ја подели десницата, зборови без дела

Најголемата корист за Зоран Заев е во политичкото делување на Димитар Апасиев. Контролирано црпење на десните гласови, преку популизам, гола реторика и со по некој пцовка. Делувањето...

Економија 28.07.21 | 20:23

Петрушевски: Естрадните пратеници од Левицата се лажна опозиција која има задача од Заев да внесува раздор во опозицијата

Собранието попладнево со 56 гласа „за“ и 37 „против“ го донесе ребаланост на буџетот за 2021 година. Ставовите на власта и опозицијата во однос на ребалансот на буџетот...

Македонија 27.07.21 | 22:06

Бране Петрушевски: Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење

Левица е понтонскиот мост на Заев во опозицијата. Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење, смета Бране Петрушевски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ...

Македонија 09.07.21 | 00:19

Мицкоски за одлуката на Левица да не биде дел од опозицискиот блок: Жалам што не излегоа надвор од својот стопан

„За жал би рекол тоа е одлуката на Левица и покрај сите понуди и апели да формираме еден голем опозициски блок, сепак тие на крај не може да избегаат од насоката на стопанот“,...

Македонија 27.05.21 | 21:31

За Заев Левица е фејк партија

Премиерот Зоран Заев вели дека политичката партија е голем фејк во општеството. Според него, тие се претставувале како левичари, но всушност се радикални десничари. –Тие...

Македонија 20.04.21 | 11:28

Поднесена кривична пријава против сакфандер-пратениците и спикерот Џафери

Пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат – со известување за прекршување на мерката строга изолација (карантин), како и кривична пријава до Основното...

Македонија 09.03.21 | 08:43

Aгатангел: Левица пpвa yдpи пo цpквaтa, штo им сметa ѕвoнoтo кое двaпaти вo дeнoт биe

Митрополит Агатангел ја искритикува левичарската партија Левица, велејќи дека тие не се национална партија, зошто први удрија по црквата. Државата не може да опстои...

Македонија 03.03.21 | 22:25

Крмов: Целта на власта е да се пробуткаат што може повеќе закони додека имаат кворум

Денес, од една културно закажана седница на крај завршивме со дури 7 седници, од кои 6 беа закажани за исто време во 15:30!, алармира пратеникот од Левица Борисислав Крмов. Секако,...