Ознака: левица
Македонија 14.01.20 | 18:40

Макрадули и „АлиEкспрес“ министерот веднаш да си поднесат оставка!

Последната несмасна изјава на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули е вистински одраз на манипулативноста, безидејноста и крајно штетниот однос што...

Македонија 14.01.20 | 11:14

Апасиев за „десната Левица“: Читнете малку историја северџанско-соросписки муртати

Читнете малку историја пред да паламудите, им порача професорот Димитар Апасиев на оние кои обвинуваат дека Левица била со десничарски погледи зошто го третирала националното...

Скопје 09.01.20 | 14:01

Левица: Урбаната мафија со дозвола на Владата повторно го пустоши културното наследство на Скопје

„Левица“ денеска реагираше на уривањето на куќата во Дебар Маало која е објект од културно и историско значење. Додека прославите се во полн ек, урбаната мафија со...

Македонија 16.12.19 | 23:44

Левица го одржа првиот Пленум, Апасиев избран за претседател

Левица го одржа својот прв Пленум, а делегатите ги усвоија веќе постоечките Статут, кратка агитациска програма и политичката платформа со измени и дополнувања. Овие...

Македонија 12.12.19 | 13:27

Осум иницијативи чекаат, една прифатенa: Ќе се охрабри ли Уставниот суд да расправа за Законот за јазици?

Откако Венецијанската комисија се изјасни негативно за Законот за јазици, како да почна да се буди и Уставниот суд. Судот завчера ја прифати иницијативата на партијата...

Македонија 11.12.19 | 15:23

Уставен суд ја прифати иницијативата на Левица за Законот за јазици

Димитар Апасиев на Фејсбук објави дека Уставниот суд ја прифатил иницијативата за оценување на уставноста за Законот за јазици. Во образложението на судот се наведува...

Македонија 11.12.19 | 14:25

Законот за јазици има улога да ја врати во живот криминалната ДУИ, преку реафирмирање на нејзиниот национал-шовинизам

Законот за двојазичност е контра-кохезивен и претставува експанзионистички изблик на албанскиот национал-шовинизам Конечно се огласи и Венецијанската комисија со...

Македонија 06.12.19 | 23:45

Го мислам цел ден Ацо Кабранов. Сирот чоек, му дишеле у слушалка у ниедно време по ноќевите

Професорот Димитар Апасиев по сведочењето на Орце Камчев за случајот „Рекет“ во кој изјави дека стилистот Сергеј Варошлија и Бојан Јовановски со мутирани гласови...

Скопје 21.11.19 | 14:55

Рекоа дека дрвјата се сечат зошто се опасни, сега таму гради истиот инвеститор од Мајчин дом

Откако градоначалникот Златко Марин и општина Аеродром издадоа нова дозвола за изградба на зграда во населбата Острово, до основното училиште „Браќа Миладиновци“,...

Македонија 18.11.19 | 20:36

Кировски ја забрани Левица на „Телма“

Димитар Апасиев, професор на Правниот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и член на раководството на партијата Левица ја обвинува националната телевизија...

Македонија 12.11.19 | 17:27

Една лекција дечки ќе научите наскоро: Ако од левица тргнеш накај центар и се бавиш со десничарски политики, ќе изгубиш од десницата!

Лекцијата од шпанските избори треба да е индикативна за Македонија и оваа слепа власт. Социјалистите се мислеа за победници, наместо тоа заедно со каталонското прашање...

Економија 12.11.19 | 13:47

Левица: 250 работници од конфекцијата „Стоби“ избркани без отпремнина, а трудовиот инспектор не видел прекршување!

На социјалните мрежи „Левица“ сподели информација за незаконски избркани од работа 250 работници. НЕЗАКОНСКИ ИЗБРКАНИ 250 РАБОТНИЦИ ОД КОНФЕКЦИЈА СТОБИ – ВЛАСТИТЕ...

Македонија 09.11.19 | 22:42

Левица реагира: Со овој случај во ОХИС, уште еднаш на површина излегува системското труење на жителите

Она што се случи во ОХИС претставува само уште една инстанца на агонијата од катастрофални последици во секој поглед (па и еколошки) на приватизацијата во Македонија. Конкретно,...

Економија 07.11.19 | 13:28

Левица: Владата предводена од Кочо Анѓушев и Нина Групер единствено ги штити интересите на крупниот капитал

Без укинувањето на приватните извршители, секоја влада претставува режимска влада, порачаа од партијата Левица и повикаа на укинување. Од партијата споделија порака...

Македонија 31.10.19 | 22:34

Ако газдите ги затворат текстилните фабрики, државата да им ги одземе!

Заканите на газдите за привремено затвoрање на фабриките со која се обидуваат да извлечат државни пари претставува најгнасна уцена, чија превисока сметка ќе ја платат...

Македонија 26.10.19 | 18:19

Апасиев: Левица станува најбрзорастечка партија во Македонија, народот одбира трета опција

Левица станува најбрзорастечката партија во Република Македонија – пишува професорот Димитар Апасиев на Фејсбук. Само минатата недела се пополнети околу стотина...

Македонија 22.10.19 | 11:43

Се стега обрачот околу противуставниот Закон за двојазичност

Политичката партија Левица, како иницијатор за оценување на уставноста на т.н. Закон за двојазичност, доби повратен одговор од Уставниот суд на РМ дека предметот за...

Македонија 20.10.19 | 23:56

Апасиев: Среќа во несреќа е што Левица ќе стане парламентарна партија

По вечерашната лидерска средба, на Фејсбук се огласи и професорот Димитар Апасиев кој напиша дека по Устав, после распуштање на Собранието, има рок од два месеца да се...

Македонија 10.10.19 | 21:54

Левица: Чесните Албанци повеќе нема да војуваат за фотељите на Груби и Ахмети, ниту за лимузините на Мерко!

Левица објави соопштение во кое реагира на изјавите на Артан Груби. Левица како единствена надетничка партија најостро реагира на изјавите на пратеникот Артан Груби...

Македонија 10.10.19 | 14:50

Исмаил: Законот за двојазичност е многу поштетен од она што забележала Венецијанската комисија

За законот за јазиците први иницијатива до Уставниот суд доставија од движењето „Левица“, пред 8 месеци. Тогаш го спореа начинот на кој беше донесен, со, како што велат...