Ознака: коронавирус
Калеидоскоп 03.03.21 | 22:14

На сон му се јавил лекот за корона: Во Делчево се протнуваат под ореов корен за спас од вирусот

Откако лекот му се јавил на сон, 70-годишниот Страшо Димитровски од Делчево решил да го испроба и во реалноста. Како што пренесува регионалната Мнет телевизија, голем...

Балкан 03.03.21 | 20:06

Заострени мерки низ Грција, ќе траат најмалку до 16 март

Од утре наутро, до 16 март, во Грција се воведуваат построги измени на актуелните мерки, со цел да се ограничи раздвиженоста на граѓаните и да се спречи дополнителното...

Балкан 03.03.21 | 08:40

Во Словенија потврден и „нигеријски“ сој на коронавирусот

По откривањето на британскиот и јужноафриканскиот сој на коронавирусот, во Словенија е потврдена и нигеријската варијанта на SARS-CoV-2, пренесе во вторникот вечерта комерцијалната...

Македонија 02.03.21 | 13:54

Д-р Танер Хасан: Смртноста од ковид-19 во Македонија е 3 отсто, а на светско ниво е 2 отсто

Земјава потешко се справува со пандемијава, кај нас процентот на починати е 3 отсто од бројот на заразени со ковид-19, а на светско ниво смртноста е 2 отсто, вели д-р Танер...

Естрада 02.03.21 | 12:56

Имала симптоми, но сепак три дена скијала со децата – Емина Јаховиќ за својата борба со коронавирусот

Српската пејачка Емина Јаховиќ преку „Инстаграм“ ги информираше фановите дека била заразена со коронавирусот. Бев со децата на скијање. Се чувствував малаксано и...

Твитови 02.03.21 | 10:22

Среќа имавме брзи избори за справување со ковид, инаку со вакциниве кој знае што ќе беше

Среќа имавме брзи избори за справување со ковид, инаку со вакциниве кој знае што ќе беше. — 100Le (@baljumbaljum) March 1, 2021

Свет 02.03.21 | 09:52

СЗО: Светот нема да се ослободи од ковид до крајот на годината

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека е нереално да се мисли дека светот ќе се ослободи од Ковид-19 до крајот на оваа година. Директорот на СЗО за вонредни...

Музика 26.02.21 | 09:30

Наум Петрески: Загубив 70.000 евра, живеам од платата на сопругата и пензијата на мајка ми

Фокл пејачо Наум Петрески за „Бекстејџ“ се пожали дека ова се тешки времиња за него и за неговото семејство. Вели дека поради пандемијата и неможноста да зараборува,...

Македонија 26.02.21 | 09:00

Од пикот ќе е 2.000 до последни за вакцини: Една година од првиот случај на ковид-19 во Македонија

Помина точно една година од првиот потврден случај на заболен од ковид-19 во земјава, а пандемијата сè уште не стивнува. Имунизацијата започна со големо задоцнување и...

Здравје 25.02.21 | 11:17

Позаразна и потешка: Се шири нова „ѓавоска“ мутација на коронавирусот од Калифорнија

Во Калифорнија се појави нов сој на коронавирусот, кој веќе се има раширено низ други американски сојузни држави, но е докажан и во Австралија, Данска и во Мексико. Првпат...

Македонија 25.02.21 | 08:27

Бројот на инфицирани со ковид-19 надмина 100.000

Во земјава вчера од Србија пристигна втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата „Фајзер“, со кои се спроведува имунизацијата на здравствените работници....

Здравје 23.02.21 | 22:19

Кога ќе дојде крајот? Откриени нови 240 мутации на коронавирусот

Индиски научници открија 240 нови мутации на коронавирусот, пишува The Citizen. Индиските медиуми денес објавија дека Индискиот институт за медицински науки (AIIMS) вчера открил...

Здравје 22.02.21 | 15:09

Ќе се истражува колку жители на Скопје имаат антитела од коронавирусот

Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во Скопје започна истражување со кое сака да го утврди процентот на луѓе кои имаат стекнато...

Македонија 22.02.21 | 09:35

Границите на Грција остануваат затворени за Македонците барем до 8 март

Задолжителниот седумдневен домашен карантин за сите кои во Грција ќе влезат на било кој начин и со било кое средство е продолжен уште две седмици, односно до 8 март 2020...

Свет 21.02.21 | 18:34

Ќе се доиспитува нулта пациентот, како и трговците од пазарот во Вухан: СЗО со прелиминарен извештај за потеклото на коронавирусот

Прелиминарниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот ќе препорача пообемно пребарување на контактите на првиот познат...

Македонија 21.02.21 | 17:03

Мадицински персонал прави журка во Баба Цана, ја заразуваат мајка ми, за неколку дена умира во ужасни болки и халуцинации

Познатиот твитерџија Муарко ја сподели неговата лична трагедија со коронавирусот, кој во неговото семејство бил пренесен од клиниката за нефрологија. еден мал рекапитулар...

Свет 18.02.21 | 21:56

СЗО: Mожно е коронавирусот да е пренесен од јазовци и зајаци од пазарот во Вухан

Експертите од Светската здравствена организација сметаат дека коронавирусот е можно да се проширил на луѓето преку јазовци и зајаци, и самите заразени со коронавирус,...

Балкан 18.02.21 | 11:08

Во Хрватска откриен бразилскиот вид коронавирус

Научниот тим на Лабораторијата за напредна геномика на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ идентификуваше присуство на мутација на бразилскиот вид на коронавирус во Хрватска. Од...

Балкан 17.02.21 | 14:21

Хотелиерите од Халкидики би ви плаќале пола од сметката за ПЦР-тест

Намерата 50 отсто од трошоците за ПЦР тестовите за туристите чија дестинација е Халкидики да бидат покриени од членовите на Сојузот на хотелиери на Халкидики и на туристичката...

Свет 17.02.21 | 11:34

Волонтери намерно ќе се заразуваат со ковид-19 за истражувачки цели

Велика Британија денеска ќе стане првата земја во светот која ќе им дозволи на волонтери свесно да бидат изложени на ковид-19, со цел да придонесат во борбата против пандемијата. Во...