Ознака: коронавирус
Балкан 27.10.20 | 19:31

Свештеник од Поградец и акушерка од Елбасан меѓу седумте починати од ковид-19 во Албанија

Во последното деноноќие во Албанија од Ковид-19 починале седум лица што е највисока бројка до сега. Меѓу починатите е и педесетгодишна акушерка од Елбасан и 71-годишниот...

Македонија 27.10.20 | 19:05

„Ќе одиме пред „8 Септември“ и ќе чекаме додека не нè примат“ – болните од корона се хоспитализираат на среќа, со врски или со снаодливост

Македонското сценарио се покажа како поцрно од италијанското, а македонскиот здравствен систем ги покажа сите свои кардинални недостатоци кои резултираат со човечки...

Македонија 27.10.20 | 18:42

Нови 15 починати лица и 628 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13,...

Црна хроника 27.10.20 | 17:09

Шестмина позитивни на ковид-19 сакале да избегаат од Македонија, Царина ги фати на аеродром

Шест лица позитивни на ковид-19 обиделе да заминат од Македонија преку аеродромот во Скопје. Царинската управа соопшти дека спречиле обид на шестмина патнии кои во текот...

Македонија 27.10.20 | 15:27

Љупчо Николовски негативен на коронавирусот

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски ја информира јавноста дека се...

Македонија 27.10.20 | 15:00

Прекумерна телесна тежина и висок притисок – уште две жени починаа во велешката болница

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа починаа две жени на 57 и 86 годишна возраст од Велес. Тие се дванаесетта и тринаесетта жртва починати во велешката...

Македонија 26.10.20 | 10:44

Не само по пријава, туку и по допрен глас полицијата ќе може да ви влезе во контрола

Имавме седница на главниот кризен штаб и сè уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави во „Утрински брифинг“ на...

Филм 26.10.20 | 10:21

Иван Бекјарев, популарниот Курчубиќ, позитивен на коронавирус

Екипата на филмот „Некогаш во Србија“ го прекина снимањето на филмот во Лесковац во неделата откако беше утврдено дека член на филмската екипа, познатиот актер Иван...

Балкан 26.10.20 | 10:11

Нови 327 случаи на коронавирус во Бугарија, 10 лица починале

Во последните 24 часа во Бугарија, уште 327 лица се разболеле од коронавирус, додека 10 лица починале. Тестирани се 2.257 лица, од кои 14,49 проценти биле позитивни на вирусот,...

Балкан 26.10.20 | 10:06

Матурантка позитивна на ковид-19 починала во Сплит, три одделенија во самозиолација

Меѓу осумте починати пациенти во изминатите 24 часа во Хрватска е и 17-годишно девојче од Сплит. Причините за смртта на ученичката официјално сè уште не се објавени, пишува...

Македонија 26.10.20 | 09:25

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Грчката Влада до 8 ноември ги продолжи двете министерски одлуки што се однесуваат на ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на Грција со соседните...

Македонија 25.10.20 | 14:02

Татко ми почина од мозочен удар, а не од коронавирус, вели Габриел Бајрам

Синот на Амди Бајрам, Габриел во изјава за Фокус посочил дека татко му починал од мозочен удар а не од коронавирус. Дента пред да почине, се беше во ред, никој не можеше...

Свет 23.10.20 | 19:15

Доаѓа жолта прашина од Кина и носи корона: Како ги плашат Севернокорејците за да седат дома

Северна Кореја ги предупреди своите граѓани да останат во затворен простор од страв дека жолтата прашина што дува од Кина може да донесе коронавирус. Улиците на главниот...

Свет 23.10.20 | 19:04

Фон дер Лајен: За да го запреме вирусот, треба да се тестираме што е можно повеќе

Европската комисија издвои 100 милиони евра за купување од 15 до 22 милиони брзи тестови за Ковид-19. Парите се издвоени од Европскиот инструмент за итна поддршка и треба...

Свет 23.10.20 | 18:39

Италија со рекорден број новозаразени, повеќе од 19.000

Во Италија во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство. Претходниот...

Здравје 23.10.20 | 14:23

Уште тројца наставници и 13 ученици во изолација поради првоодделенец со коронавирус во Кавадарци

Уште тројца наставници и 13 ученици се во изолација поради првоодделенец со коронавирус во Кавадарци, а спроведени се и анкети и дезинфекција, за МИА потврди доктор Ристе...

Балкан 22.10.20 | 12:08

Хрватска, Словенија и Бугарија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Хрватска, Словенија и Бугарија во последните 24 часа имаат рекорден број новозаразени од Ковид-19. Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани 1.563 новозаразени со...

Свет 22.10.20 | 08:52

Чешка со близу 15.000 новозаболени во еден ден

Во Чешка во последните 24 часа регистрирни се 14.968 заразени со корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. Чешките власти порано воведоа остри мерки за сузбивање...

Македонија 21.10.20 | 14:46

Коцевски: Состојбата со Ковид-19 во Велес и велешко е аларманта

По денешната седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување во Велес, градоначалникот Аце Коцевски на прес-конференција оцени дека епидемиолошката состојбата...

Македонија 21.10.20 | 14:13

На кислородна поддршка речиси половина од пациентите во штипската Клиничка болница

Во тешка состојба пристигнуваат пациентите инфицирани со коронавирусот, аламира директорот на штипската Клиничка болница, Ален Ѓеорѓијев. Денеска во регионалниот...