Во изминатиот месец август, во Македонија биле регистрирани 112 случаи на коронавирус.

Тоа е за 4,6 пати повеќе од месец јули, кога биле регистрирани 23 случаи, а големо намалување во однос на месец август минатата година, кога биле пријавени 12.354 заболени.

Од заболените во август годинава, најголем број биле од Скопје, 34 случаи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.