Ознака: карантин
Македонија 05.04.20 | 08:54

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани

Владата на Македонија информира дека вчера успешно завршил државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови...

Свет 02.04.20 | 13:47

Дутерте се закани дека полицијата и војската „ќе го убијат секој“ кој ќе прави проблеми во време на карантинот

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте ги предупреди граѓаните дека ќе издаде наредба до полицијата и војската да го убијат секој „кој прави неволји“ во тек на...

Свет 01.04.20 | 21:46

Италија го продолжи карантинот во државата до 13 април

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вечерва ја продолжи мерката за општа изолација во државата најмалку до 13 април. Се уште не сме достигнале услови што ќе ни овозможат...

Свет 01.04.20 | 17:35

Карантинот може да трае со месеци, соопшти португалскиот премиер

Ограничувањата поради новиот коронавирус може да траат „еден, два, три месеци“, изјави португалскиот премиер Антонио Кошта. Вкупно 3.600 компании побарале поддршка од...

Калеидоскоп 01.04.20 | 15:37

Mама доцна стана, а тато на ТВ гледа како некои Англичани градат куќа: Дете објаснува што прават родителите во изолација

Дека децата се најискрените суштества и не знаат да лажат доказ е ова дете од Хрватска. Тој на лист хартија, напишал што прават неговите родители по цел ден дома поради...

Интима 31.03.20 | 23:47

Секс пози во време на карантин, во онаа под број 51 ќе се пронајдете

На социјалните мрежи веќе неколку дена се споделува фотографија со 50 предлози на секс-пози кои може да ги практикувате за да не ви биде досадно за време на полицискиот...

Свет 31.03.20 | 14:27

Цела Шпанија во карантин: Само војска полиција и лекари можат да се движат

Во Шпанија, 849 луѓе починале од инфекција на коронавирусот во текот на ноќта, што е најголем број на смртни случаи за 24 часа од почетокот на епидемијата. Бројот на смртни...

Здравје 31.03.20 | 12:17

154 лица сместени во карнатин во „Попова Шапка“ и „Славија“

Во хотелите „Попова Шапка” и „Славија” на Попова Шапка, кои се во сопственост на АД ЕСМ, во државен карантин поради коронавирусот сместени се 154 лица. Сместувањето,...

Свет 31.03.20 | 10:40

Нагативен и третиот тест на канцеларката Меркел

Негативен е и третиот тест за инфекција на коронавирус кај германската канцеларка Ангела Меркел, соопштија денеска од нејзиниот кабинет,а пренесоа светските агенции. Канцеларката...

Македонија 30.03.20 | 21:44

Владата бара дипломатите да не бидат изземени од задолжителниот карантин

Владата на својата денешна седница разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членовите на нивните...

Македонија 29.03.20 | 23:37

Ноќва пристигаат Македонците од Бон и Келн

Откако доцна попладнево со државен лет беа вратени македонски државјани од Берлин, вечерва треба да слета уште авион со повратници од Бон и Келн. Станува збор за 181 повратник,...

Македонија 29.03.20 | 22:54

Патниците од Берлин пристигнаа во карантинот во „Цар Самоил“

Струмичката ТВ Вис се вклучи во живо од пристигнувањето на македонските граѓаните во во хотелот „Цар Самоил“ во Банско, каде ќе бидат сместени во задолжителниот 14-дневен...

Балкан 28.03.20 | 23:11

Фудбалче и билијард во карантин: Какви услови ќе имаат Србите во самоизолација

Белградскиот саем од денеска е место каде што Србите кои доаѓаат од дијаспората но и од земјата кои мораат да минат низ задолжителната самоизолација од две недели. Тука...

Свет 28.03.20 | 22:49

Трамп сака да го стави под целосен карантин Њујорк и околината

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека размислува да воведе карантин во државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат за намалување на ширењето на коронавирусот. Трамп...

Калеидоскоп 28.03.20 | 21:20

„Не е живот една жена“: Нишлија во карантин направи „концерт“ на тераса

Еден жител на Ниш решил да им го разубави времето на своите сограѓани додека се во изолација.Тој на својата терара извади вистинско озвучување го зема микофонот и почна...

Македонија 28.03.20 | 20:54

Скршете ги прозорите: Повратниците од Словенија оставени без вода и тоалет да смрзнуваат во автобус

Мајка на една од повратниците од Словенија раскажува дека нејзината ќерка и останатите патници се оставени без вода, храна и тоалет и се затворени во автобус во Маврово....

Македонија 28.03.20 | 12:27

И хотел „Молика“ станува карантин

Хотелот „Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица кои ќе се вратат од странски држави, соопштија од компанијата. Лицата...

Македонија 28.03.20 | 10:54

Не смеат да ја напуштат ни собата, полицијата ги чува сместените во карантин

Државните карантини се безбедни и строго контролирани. Објектите ги обезбедува полицијата и војската. Граѓаните сместени во овие објекти не се закана за никого, порачува...

Македонија 28.03.20 | 10:23

Битолчаните вратени од Малта сместени во карантин во „Широк Сокак“ на „Епинал“

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група...

Здравје 27.03.20 | 23:01

Четириесет и пет лица сместени во карантин во Битола

Попладнево со автобуси од Меѓународниот аеродром во Скопје беа пренесени патниците кои со летови беа вратени во Македонија, објави ТВ 21. Според информации од надлежните...