Ознака: карантин
Свет 22.07.22 | 11:42

Австрија подготвува укинување на карантинот за заразените од корона

Владата на Австрија подготвува ново попуштање на епидемиолошките мерки и планира од 1 август да го укине карантинот за заразените со корона вирус. Иако на тоа се спротивставија...

Свет 06.07.22 | 09:34

Ковид-19 се враќа, милион Кинези во карантин поради нови случаи

Десетици милиони Кинези денеска се во карантин поради коронавирусот, со нови жаришта на епидемијата регистрирани во туристичкиот центар Сијан, како и во најголемиот...

Свет 10.06.22 | 23:09

Шангај: 11 новозаразени ќе затворат над 15 милиони луѓе во строг карантин

Само една недела по завршувањето на двомесечниот карантин, Шангај најави нови ограничувања и програми за масовно тестирање. Мерките воведени вчера за областа Минханг...

Свет 10.06.22 | 21:10

Карантинот во еден кварт во Шангај го запре растот на цените на нафтата

На лондонскиот пазар цената на барел падна за 57 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 123,01 долар. Вчера ја затвори трговијата со плус од 3,01 долари. На американскиот...

Свет 23.05.22 | 11:12

Пекинг воведе нови рестрикции поради 99 нови заразени со коронавирус

Пекинг денеска ги продолжи рестриктивните мерки за вработените и студентите кои треба да останат во своите домови и нареди дополнителни масовни тестови, бидејќи повторно...

Здравје 23.05.22 | 09:25

Белгија е првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници

Белгија стана првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници, а набргу потоа слична одлука објави и Обединетото Кралство, пренесува...

Свет 16.05.22 | 16:03

Во Шангај ширењето на коронавирусот е ставено под контрола, но милион луѓе уште се во карантин

Во поголемиот дел од Шангај е запрено ширењето на коронавирусот, а нешто помалку од еден милион луѓе сè уште се во карантин. Градот постепено се отвора, соопштија денеска...

Свет 13.04.22 | 09:07

Карантинот во Шангај контрапродуктивен, рапидно расте бројот на асимптоматски случаи

Во пораст е бројот на ковид инфекции во Шангај и покрај локдаунот од големи размери, соопштија денеска официјални лица, јави ДПА. Евидентирани се 26.330 нови случаи во текот...

Патувања 07.04.22 | 17:39

Македонци заробени во карантинот во Шангај: Платено ми е неработењето, ама ексик нека е

Кина вчера го регистрира највисокиот дневен ковид-биланс од почетокот на пандемијата, со пријавени над 20.000 новозаразени во 24 часа. Повеќе од 80 отсто од новите позитивни...

Свет 06.04.22 | 12:02

Kaрантинот за заразени во Германија само пет дена

Германскиот министер за здравство, Карл Лутербах, изјави дека нема да биде укинат карантинот за лицата заразени со кодонавирусот, најавен за 1 мај. Лутербах неодамна...

Свет 06.04.22 | 11:39

Германија сепак не ја укинува мерката карантин за инфицираните со коронавирусот

Германскиот министер за здравство, Карл Лутербах, изјави дека нема да биде укинат карантинот за лицата заразени со кодонавирусот, најавен за 1 мај. Лутербах неодамна...

Свет 05.04.22 | 14:47

Германија од 1 мај го укинува карантинот

Министерството за здравство на заразените лица ќе им издаде само препорака да бидат во изолација пет дена Во Германија од 1 мај заразените со коронавирус нема да одат...

Свет 05.04.22 | 11:43

Дали крајот вака мириса? Од 1 мај се укинува изолацијата за заболените од ковид во Германија

Во Германија од 1 мај заразените со Ковид-19 нема да одат во изолација. Карантинот ќе биде само на доброволна основа, изјави министерот за здравство Карл Лаутербах. Тој...

Економија 28.03.22 | 15:31

Карантинот во Шангај ги урна цените на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата во светот денеска паднаа откако Кина поради случаи на коронавирус го стави во карантин цел Шангај, важен финансиски и производствен центар. Цените...

Свет 28.03.22 | 12:57

Шангај од денеска во карантин поради Ковид-19

Кина денеска го става Шангај во карантин, еден од најголемите градови во земјата со околу 26 милиони жители, како дел од стратегијата за борба против Ковид-19. Финансиската...

Свет 22.03.22 | 18:42

Австрија го укина карантинот за луѓето кои биле во контакт со заразено лице

Во Австрија е на сила ново правило за карантин за лица кои биле во контакт со заразени лица и не се целосно имунизирани. Овие луѓе повеќе не мора да бидат ставени во карантин,...

Здравје 14.03.22 | 08:39

17 милиони жители на кинескиот град Шенжен во карантин поради 66 нови позитивни на ковид

Седумнаесет милиони жители на јужниот кинески град Шенжен се ставени во картантин откако се пријавени 66 нови случаи на коронавирус, соопшти локалната власт, која исто...

Свет 11.03.22 | 12:18

Кина става во карантин град со девет милиони жители поради зголемен број на случаи на ковид-19

Кина нареди затворање на североисточниот град Чангчун – град со девет милиони жители, во услови на ново зголемување на бројот на случаи на ковид-19 во областа. Од жителите...

Свет 07.02.22 | 10:07

Кинескиот град Баикса во карантин поради Ковид-19

Јужниот кинески град Баикса, кој има 3,5 милиони жители, е затворен по појавата на случаи на Ковид-19, во време кога земјата е домаќин на Зимските олимписки игри. Од синоќа...

Свет 28.01.22 | 11:59

Во Австрија девет училишта затворени, а 2.600 паралелки се во карантин

Во моментов 2.600 паралелки во Австрија се испратени во карантин поради коронавирусот, а девет училишта се затворени, соопшти денеска Министерството за образование. Во...