Белгија стана првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници, а набргу потоа слична одлука објави и Обединетото Кралство, пренесува „Дејли меил“.

„Заразените со вирусот ќе мора да одат во самоизолација три недели“, соопштија белгиските здравствени власти откако беа пријавени три нови случаи во земјата. Сите заразени се поврзани со фестивалот во пристанишниот град Антверпен.

Лекарите предупредија дека Велика Британија се соочува со значително зголемување на инфекциите и дека е од клучно значење да се спречи нејзиното ширење. Д-р Клер Диснеп, претседателка на Британската асоцијација за сексуално здравје и ХИВ, рече дека епидемијата може да има влијание и врз пристапот до услугите за сексуално здравје во Британија.

Во Обединетото Кралство се откриени 11 нови позитивни лица, со што вкупниот број се искачи на 20. Меѓу нив е и едно дете кое е во критична состојба во болница во Лондон.

Во Европа веќе се пријавени 100 инфекции, а во следната недела се очекуваат нови позитивни. Постојат стравувања дека вирусот веќе „циркулира во општата популација“, предупредуваат британските лекари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.