Ознака: карантин
Балкан 15.04.21 | 12:20

Влез во Словенија без карантин и за вакцинираните со „спутник В“ и „Џонсон и Џонсон“

Словенечката влада изврши неколку измени во ограничувачките мерки на границите, вклучувајќи ја и дозволата за влез во земјата без карантин за лицата кои ја примиле...

Балкан 14.04.21 | 15:26

Грција го укинува карантинот за земјите од ЕУ и уште пет други, Македонија не е меѓу нив

Грција планира од следната недела да го укине карантинот за патници од Европската Унија и уште пет други земји, вклучително и Србија, кои се вакцинирани или имаат негативен...

Македонија 09.04.21 | 19:29

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Економија 07.04.21 | 17:09

Пауновски: Достава на храна може да се врши и по 20 часот само со дозвола

Директорот на пазарниот инспекторат рече дека за свадбата во Струмица добиле информација откако таа завршила, па инспекторите не нашле ништо кога отишле на местото...

Балкан 05.04.21 | 09:35

Задолжителен седумдневен карантин по пристигнувањето во Грција

Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, до 19 април ги продолжи авионските упатства, според кои за сите пристигнувања во земјата, задолжителен e негативен ПЦР...

Култура 31.03.21 | 13:05

„Карантин“ на Иван Андреевски во официјалната селекција на светскиот фестивал во Анеси

Краткиот анимиран филм „Карантин“ во режија на Иван Андреевски е во официјалната селекција на најпрестижниот во светот фестивал за анимиран филм во Анеси, Франција....

Свет 30.03.21 | 14:44

Пет дена карантин за сите патници од ЕУ: Италија ги заострува мерките пред Велигден

Италија ќе воведе петдневен карантин за сите патници од земјите членки на Европската Унија (ЕУ). Од италијанското Министерство за здравство соопштија дека секој патник...

Македонија 30.03.21 | 14:01

Основно училиште во Гостивар ќе оди во карантин поради позитивни тестови на тројца вработени

Основното училиште во селото Вруток, гостиварско, деновиве ќе биде затворено, поради позитивни тестови на Ковид-19 кај тројца вработени. Според одговорните во секторот...

Свет 30.03.21 | 10:22

Карантинот во Виена продолжен до 11 април

Карантинот во главниот град на Австрија, Виена е продолжен до 11 април поради зголемениот број на заболени од Ковид-19. Австриските покраини, Долна Австрија и Бургенланд...

Балкан 29.03.21 | 09:20

Словенија ќе биде 11 дена во карантин за Велигден, од денеска е забрането патување во соседните земји

Од денеска Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на единаесетдневно целосно затворање за време на Велигден. Патувањето во земјите...

Балкан 29.03.21 | 08:54

Словенија оди во 11 дневен карантин

Словенечката влада донесе одлука за воведување 11-дневен карантин во земјата од 1 април, со цел да им се помогне на болниците со очекуваниот наплив на пациенти со ковид-19....

Балкан 28.03.21 | 17:49

Ќе работат само есенцијалните продавници, наставата и администрацијата ќе функционира од дома: Словенија воведува делумен карантин

Владата на Словенија ги прифати препораките на епидемиолозите за построги мерки поради зголемениот број на заразени луѓе со Ковид-19. Од 1 до 11 април во Словенија нема...

Свет 27.03.21 | 19:28

Шпан: Германија треба да се затвори уште 10-14 дена

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека е потребно строго затворање на земјата за уште 10 до 14 дена за да се спречи скокот во случаите на новиот коронавирус...

Свет 25.03.21 | 09:20

Во Финска првпат ќе биде воведен карантин од почетокот на пандемијата

Финската влада предложила вчера затворање на пет градови, вклучувајќи го и главниот град Хелсинки, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Според предлогот, на...

Балкан 25.03.21 | 09:20

Со негативни резултати од брзото испитување не се избегнува карантинот во Словенија

Владата во Словенија одлучи дека негативните резултати од брзото испитување на антигенот на ковид-19 повеќе не се критериум за избегнување карантин при влез во земјата. Надлежните...

Свет 24.03.21 | 21:38

Меркел призна дека згрешила со одлуката за карантин

По големото незадоволство на економските оператори, но и критиките од медиумите и опозициските политичари, германската канцеларка Ангела Меркел утрово одржа уште...

Балкан 23.03.21 | 12:38

Црна Гора целосно се затвора

Државниот секретар на Министерството за здравство на Црна Гора, Борко Бајиќ изјави дека целосно затворање на државата е опција за која се залага Институтот за јавно...

Македонија 17.03.21 | 12:29

Мексико и Дубаи не се во Африка, Рашковски и Николовски не треба да одат во карантин кога ќе се вратат од одмор

Драги Рашковски, советник во Владата и вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски нема да одат во 14-дневен карантин кога ќе се вратат од одмор во Мексико,...

Вести 17.03.21 | 11:13

Само кај нас ќе ја у..реме работата надвор па трчај дома во карантин

   

Балкан 16.03.21 | 14:23

Кризниот штаб разјасни што се ќе биде затворено во Србија до понеделник

По повеќедневни апели на медицинскиот дел на Кризниот штаб за поострување на мерките поради влошената состојба со коронавирусот, која со денови изнесува во просек...