Ознака: илија димовски
Македонија 28.01.21 | 20:54

Димовски: Јавноста не слушна кои се правните експерти со кои се консултирал Пендаровски за Законот за попис

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека нема нелогичности во Законот за попис,...

Македонија 15.01.21 | 16:52

Димовски: Ќе беше поедноставно ако не ја одбиевте ЕЕЗ и работевте во интерес на граѓаните и националните интереси

Откако претседателот Стево Пендаровски се премисли за членство на Македонија во Европската економска зона, екс пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски вели дека се...

Македонија 17.12.20 | 22:57

Чешка и Словачка ја запреа „бугаризацијата на Кирил и Методиј“: Браво, нема предавање, да живее борбата за Македонија!

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се израдува по блокирањето на усвојувањето ба заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот...

Македонија 09.12.20 | 21:45

Димовски: За да ја имаат Македонија, мора да нема Македонци

Постоењето на Република Македонија е плод на борбата на македонскиот народ за сопствена држава, вели Илија Димовски, потенцирајќи дека нашата борба секогаш била дефанзивна,...

Македонија 08.12.20 | 19:47

Зошто терате Мал Шенген, а не сте се согласиле за Европската Економска Зона?

Поранешниот пратеник Илија Димовски на Фејсбук го прашува претседателот Пендаровскi зошто ја одбил понудата Македонија да влезе во Евопската економска зона. Според...

Македонија 08.12.20 | 15:27

Димовски за одбивањето на Пендаровски да влеземе во ЕЕЗ: Сте одземале уставна надлежност од Собранието за одлучување

Илија Димовски реагира на објавата на претседателот Стево Пендаровски, дека ја одбил понудата Македонија да стане членка на Европската економска зона. Димовски истакнува...

Економија 08.12.20 | 10:26

Одбивањето членство во ЕЕЗ, значи одбивање економска интеграција на Македонија во ЕУ

Претседателот на Република Македонија на вчрашната конференција за Западен Балкан организирана од Пријателите на Европа, обелодени дека македонскиот државен врв...

Македонија 07.12.20 | 17:01

Димовски: Нема оставки, има разочарувања

НЕМА ОСТАВКИ — ИМА РАЗОЧАРУВАЊА Нема датум за преговори Нема редовен образовен систем Нема функционален здравствен систем Нема цена за грозјето и тутунот Нема нов...

Македонија 05.12.20 | 11:49

Димовски: Терминот македонска/македонски/македонско се брише уште со усвојувањето на Преспанскиот договор

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил објави слисок на институции каде е избришано „Македонска“, „Македонско“ или „Македонски“. Ова е веќе избришано: “Македонска”...

Македонија 02.12.20 | 08:06

Димовски: Бучковски ќе е наш специјален претставник за Бугарија или бугарски за Македонија?

Имајќи го предвид минатото на експремиерот Владо Бучковски, како и блискоста во ставовите со премиерот Зоран Заев во однос на Бугарија, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 25.11.20 | 18:58

Ако нашите дедовци се бореле против „администрација“, тогаш се „терористи“ и „убијци“

Да не правиш разлика меѓу дијалект и јазик е страшно, но да не правиш разлика помеѓу бугарски и македонски дијалекти е уште пострашно, коментира поранешниот пратеник...

Македонија 23.11.20 | 22:34

Димовски: А Софија да ја врати украдената круна на Охридската архиепископија

Во духот на пријателството што толку макотрпно го гради Владата со Бугарија, поранешниот пратеник Илија Димовски замолува Софија да го врати она што Бугарија ѝ го украла...

Македонија 19.11.20 | 21:13

Димовски до Каракачанов: Зошто потпишавте пакт за поделба на Македонија, ако македонскиот народ е бугарски?

Фејсбук статус на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ: Господине министер Каракачанов, Со внимание ја проследив вашата денешна изјава каде велите дека, цитарам: „Да, треба...

Твитови 17.11.20 | 15:01

Илија Димовски: Ја прогласувам функцијата Претседател за умрено…

Ја прогласувам функцијата Претседател за умрено… 🤦‍♂️ https://t.co/LWN5F9kY3o — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) November 17, 2020 Сведоштво на Сулејман Реџепи: Пендаровски ја злоупотреби ИВЗ...

Македонија 17.11.20 | 10:25

Димовски порачува: Направивте голема белја, сега е време за одговорност и оставки

Илија Димовски преку статус на Фејсбук, и порачува на Владата дека направи голема белја и дека сега е време за одговорност и оставки. Ова е неговиот статус: Ви требаа...

Македонија 02.11.20 | 10:16

Димовски: СДСМ одлучила дека во јавното здравство треба да се инвестира 62% помалку од инвестициите кои ги правела Владата на ВМРО

СДСМ ги намалила за 62% средствата за капитални инвестиции во јавното здравство, предупредува поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, споредувајќи ги последните...

Македонија 19.09.20 | 13:49

Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици министри, а само шест Македонци

Составот на Владата е спротивен на темелните вредности на Уставот на Република Македонија, пишува на Фејсбук Илија Димовски, член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен пратеник. Не...

Македонија 10.09.20 | 11:53

Димовски: На 27 април немав никаков контакт со Јанакиески и Ристовски

Изборот на Талат Талат Џафери на 27 април не беше легитимен, смета поранешниот пратеник Илија Димовски. Тоа не беше седница, бидејќи за да се одржи седница има неколку...

Македонија 10.09.20 | 11:37

Димовски: Во партијата немаше одлука за поддршка на движењето за „За заедничка Македонија”

Во партијата немаше одлука за поддршка на движењето за „За заедничка Македонија“ истакна поранешниот пратеник Илија Димовски на денешното рочиште во врска со настаните...

Твитови 11.08.20 | 15:39

Димовски: Тунгузија за нас е цивилизација

Ќе сме ги прашале во Финска да ни кажат кој ни полетал од Скопје… Тунгузија бе за нас е цивилизација… — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) August 11, 2020