Ознака: илија димовски
Македонија 15.07.20 | 21:33

Димовски: Излезноста е висока во места каде ВМРО-ДПМНЕ има традиционална поддршка

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во вечерашната дебата со Мухамед Зекири на „Топ тем“ рече дека излезноста во шесте изборни единици оди во прилог на неговата...

Македонија 30.06.20 | 23:07

Димовски: На дуелот се гледа кој ќе изгуби на изборите

На дуелот се гледа кој ќе изгуби на изборите, пишува на твитер Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ, алудирајќи на тв-дуелот кој вечерва се одржа на телевизијата 24, а на кој дебатураа...

Македонија 25.05.20 | 15:15

Илија Димовски: Односот на Албанија е непочитување на нашиот ред и поредок и нашата уставна еднаквост

Илија Димовски на фејсбук напиша: Лудило од 19-ти век. Еди Крстач Рама и неговото право. Доколку на ваква постапка од страна на Албанија нема сериозна и одговорна постапка...

Македонија 05.05.20 | 12:08

Димовски отворено до Каракачанов: Македонците се Бугари толку, колку што Бугарите се Грци

Асимилацијата на Македонците во Бугарија денес и ја разбираме како насушна потреба за грдење на монолита бугарска нација, но верувајте, ги знаеме пописите, ги знаеме...

Македонија 14.04.20 | 10:46

Димовски: Денес пак да твитаме за бабичките и дедовците што чекаат ред за пензија

Не стивнуваат реакциите по вчерашните случувања во Сингелиќ. Јавноста реагира што и во време на пандемија и ризик по здравјето на сите граѓани, некои повторно се поеднакви...

Твитови 01.04.20 | 18:29

Димовски: Забележувате ли дека МТСП не постои?

Забележувате ли дека… …МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА… …не постои? — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) April 1, 2020

Твитови 20.02.20 | 09:40

Димовски: Ексклузивно, Владата на итна седница ќе ја поништи акцијата на МВР

ЕКСКЛУЗИВНО: Владата на итна седница вечерва ќе ја поништи акцијата на МВР за запалена на 1,3 тони кокаин… — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) February 19, 2020

Македонија 19.02.20 | 23:32

Димовски: Oва е најголема количина дрога запленeта во РМ

Пратеникот Илија Димовски ја искоменира денешната акција во Крушопек и големата заплена на кокаин која според него е најголема досега во Македонија. Тој прашува дали...

Македонија 18.02.20 | 09:53

Димовски: Оваа хистерија со барање правда, закани и притисок до сега не е видена во ниту една нормална држава

Илија Димовски на својот фејсбук профил праша:  Зошто власта протестира против себе? Зошто власта протестира против себе? Звучи лудо, нели? Која е логиката на Заев...

Македонија 16.02.20 | 20:41

Ќе беше без Бадинтер да не го уфрлевте и албанскиот јазик во Законот за Советот на ЈО

Oткако координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство, во насока на тоа дека...

Македонија 16.02.20 | 18:03

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери најави дека законот се носи по Бадинтер, Пендаровски да не го потишува

ВМРО-ДПМНЕ го повика претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува и Законот за Советот за јавни обвинители бидејќи при неговото донесување не е испочитуван принципот...

Македонија 16.02.20 | 17:48

Димовски: Законот за Совет на јавни обвинители не е гласан по Бадинтер

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, посочува на неправилности при носењето на Законот за Совет на јавни обивинители. Според него, тој закон не е донесен биејќи...

Вести 15.02.20 | 18:50

Димовски: Промената на името на АРМ не е обврска од Договорот од Преспа

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната расправа за Законот за одбрана  апелираше  да не се брза со промена на името на АРМ зашто тоа не е обврска согласно Преспанскиот...

Македонија 15.02.20 | 00:20

До каде стигнаа командантите од ДУИ, да им ‘ржи Мухамед Зекири

Откако пратеникот на ДУИ Џеват Адеми рече дека гледал како позитивно изненадување кога ВМРО-ДПМНЕ ја предложиле Рашела Мизрахи за техничка министерка, но и дека „мажите...

Македонија 15.02.20 | 00:05

Адеми: До кај дојде ВМРО-ДПМНЕ една Еврејка да ја брани македонштината, Димовски: До кај стигнаа командандите на ДУИ, да ве рекетира Боки 13

Пратениците од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ Џеват Адеми и Илија Димовски на седницата за разрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи се скараа. Адеми на Димовски му забележа...

Македонија 14.02.20 | 17:40

Зошто ЈО досега не постапи за аферите Фени и Те-То, Леонардо… – ако СДСМ не знае, амбасадите знаат

Кога се донесуваше Законот за СЈО, амбасадорите на странските држави за кои зборувате, аплаудираа. Кога се формира СЈО, се фотографираа. Но, кога се распадна, срамот го...

Македонија 14.02.20 | 15:47

Димовски: Датум во март нема да има, a амбасадорите знаат и каде и во кој град завршила торбата „Луј Витон“

Ви кажувам сега, како што се кладевме и во октомври – датум во март нема да има, рече пратеникот Илија Димовски на денешната расправа во Собранието за предлог-законот...

Македонија 10.02.20 | 23:50

Ова е најгруб фалсификат кој се случил во ова Собрание

Пратеникот Илија Димовски на вечерашната седница на која се изгласа потребата за носење на Законот за јавно обвинителство по скратена постапка, обвини дека е направен...

Македонија 10.02.20 | 22:23

Димовски: Зошто законот за ЈО се носи по скратена постапка кога ќе има одложена примена

И пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со став за вечерашните случувања во Собранието околу гласањето на нов закон за јавно обвинителство: Во доцните вечерни часови,...

Македонија 04.02.20 | 21:12

Таравари: После 3 години опозиција ги сметам ВМРО-ДПМНЕ за реформирани

-После 3 години опозиција ги сметам ВМРО-ДПМНЕ за реформирани не би сакал ниту да помислам дека сакаат да напраат опструкција на законот за Јавно обвинителство, со овие...