Ознака: илија димовски
Македонија 16.08.21 | 11:42

Димовcки: И последната paбота за која BMPO пpeдyпpeдyваше ќе ce cлyчи

И последната работа што ВМРО ја предупредуваше, ќе се случи, напиша на „Твитер“ поранешниот пратеник и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски,...

Македонија 07.08.21 | 11:14

Димовски: АРМ е единственото нешто што функционира во оваа држава

Вклучувањето на АРМ во сите државни активности е доказ за нефункционални цивилни институции, пишува Илија Димовски. Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ смета дека Армијата...

Економија 30.07.21 | 17:34

Димовски: Малиот шенген е голема белја, клучните земји-членки ќе сметаат дека не сме подготвени за влез во ЕУ

За поранешниот пратеник на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски, малиот шенген е голема белја. Да беше ова само за економска соработка, никој немаше да има против. Но, во овој случај,...

Македонија 25.07.21 | 15:22

Годинава државата ќе потроши 700 милиони евра повеќе од што ќе собере, а што гради?

Буџетскиот дефицит оваа година ќе изнесува 700 милиони евра. Тоа значи дека државата ќе потроши 700 милиони повеќе од што собрала. Скопје 2014(проект низ 10 години буџетско...

Македонија 12.07.21 | 14:09

Што треба да направи Македонија по парламентарните избори во Бугарија

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски ги коментира изборните резултати во Бугарија. Избори во Бугарија, политичката нестабилност продолжува. На вчерашните...

Македонија 22.06.21 | 11:32

Димовски: Дали светот е известен дека нема и регистерски таблици?

Дали светот е известен и дека нема регистерски таблици, прашува поранешниот пратеник Илија Димовски. Да почнеме да возиме со нерегистрирани коли по Европа?, додава тој. Дали...

Економија 16.06.21 | 10:25

Димовски: За секој резервоар гориво плаќаме 843 денари повеќе од времето на „режимот“

Арач, ја нарекува Илија Димовски веста за новите давачки од 14,06 денари по литар нафта. Малопродажната цена на нафтата и горивата во Република Македонија ја утврдува...

Скопје 13.06.21 | 12:32

Град Скопје е сега за 8,5 пати повеќе задолжен од пред 4 години

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ направи споредба на долговите на најголемите градови и општини во Македонија.Тој пресметал дека  во моментов долгот на општините изнесува...

Македонија 09.06.21 | 10:29

Димовски: Бугарија го одби португалскиот предлог, сега во позадина се преговара нешто друго

Власта дополнително прави проблем со тоа што влезе во експликации, објаснување и позиционирање за португалскиот предлог. Тие беа сабајлето во Софија, попладнето во...

Економија 31.05.21 | 10:25

Димовски: Ако два пати во месецот ставате гориво, тоа се околу 240 евра годишно плус што вие ги плаќате спрема државата како давачки

Давачките спрема државата се точно плус 9,93 денари од литар дизел гориво, во споредба со времето на „режимот“, потенцира поранешниот пратеник Илија Димовски за веста...

Македонија 13.05.21 | 21:36

Димовски: Сега сме подалеку од ЕУ отколку што бевме пред 4 години

Морам да констатирам дека ние сме подалеку од ЕУ, сега отколку пред 3 или 4 години, вели Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за „Само вистина“ на Канал 5, кој додаде дека едната...

Македонија 13.05.21 | 20:49

Грција и Бугарија признаваат политички формирана македонска нација, но никако културолошки различна нација

Со Преспанскиот договор се отвори вратата и затоа има бугарски политичари кои ни кажуваат дека тоа треба да го направиме и со Бугарија и дека додека не се направи нема...

Македонија 10.05.21 | 16:52

Само 3,56: Maкедонија на дното по вакцинирани на сто жители

Македонија е на дното споредено со земјите од регионот на вакцинирани сто жители со само 356. Лидер е Србија, а во Европа Малта.   Се гледаме на дното…Тотална неорганизираност,...

Македонија 04.04.21 | 21:51

Димовски: Со барем еден од двајцата „големи Бугари“ во владата, ќе почекаме за преговори

Проблемот со Бугарија нема да почне да се решава уште долго време, анализира Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по прелиминарните резултати од изборите во Бугарија. Резултатите...

Македонија 01.04.21 | 19:43

Димовски: Власта веќе четири години не разбра дека во Собранието има и опозиција, креаторот на проблемите во државата е Владата

Жалам што власта веќе четири години не разбра дека во Собранието има и опозиција која што мора да биде вклучена во процесите. Знаете носење на закони како овој закон...

Македонија 30.03.21 | 21:46

Димовски: Двајцата сте одговорни, двајцата да си поднесете оставки!

Двајцата сте одговорни, двајцата да си поднесете оставки, вели Илија Димовски по попладневната преписка меѓу претседателот Стево Пендаровски и министерот за здравство...

Македонија 29.03.21 | 11:48

Димовски: Експертска влада веднаш, без лидер од власта или опозицијата

Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ IИлија Димовски истакна дека во оваа година живееме како да немаме држава, сметајќи дека на ваков нефункционален систем потребно...

Македонија 23.03.21 | 09:18

Само „братот“ Бојко му честиташе на Заев, каде исчезна големата меѓународна поддршка?

Каде исчезна големата меѓународна поддршка, прашува Илија Димовски, коментирајќи го фактот што на „демократските“ внатрепартиски избори во СДСМ на победата на Зоран...

Македонија 08.03.21 | 20:31

Oваа Влада е политички и кадровски истрошена, министри со скандали, кои не пласираат проекти и не може да го истера целиот мандат

Во денешното гостување во Телевизија 24 поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека оваа Влада е политички и кадровски истрошена, министри со скандали,...

Македонија 08.03.21 | 20:16

Димовски: Ако не оваа есен, следната година ќе има предвремени парламентарни избори

Ние во споредба со Косово послабо се справуваме со короната, ние во споредба со Албанија сме четири пати послаби кога станува збор за странските инвестиции, Србија и...