Ознака: идризово
Црна хроника 16.06.22 | 13:02

Одмазда за акцијата? Запалено возилото на командирот во Идризово

Ноќва во 01:50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во кругот на Казнено поправната установа Затвор „Идризово“ на паркингот позади управната зграда, било опожарено...

Македонија 15.06.22 | 15:31

Тупанчески: Никој нема да биде поштеден од одговорност по претресот во КПУ „Идризово“

Никој нема да биде поштеден од одговорност по спроведената координирана акција на повеќе институции во Казнено поправната установа-КПУ „Идризово“ каде биле претресувани...

Црна хроника 15.06.22 | 15:30

Сигурно има уште мобилни телефони кај осудениците во „Идризово“, не може сè да се најде во еден ден, вели Спасовски

Марјан Спасовски, директор на Управата за извршување на санкции на денешната прес-конференција по големата акција во затворот во Идризово, рече дека не се правел селективен...

Црна хроника 14.06.22 | 15:11

Дрога, оружје, мобилни пронајдени во големата акција и претрес во Идризово

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се пронајдени дрога, оружје, ножеви и други забранети предмети при денешниот претрес во КПУ Идризово на службениците...

Црна хроника 17.05.22 | 20:42

Тепачка во затворот Идризово, едно лице е тешко повредено

Во СВР Скопје било пријавено дека во Казнено-поправната установа Затвор Идризово бил нарушен јавниот ред и мир. Е.Н.(22) од с.Долна Баница, гостиварско, физички го нападнал...

Македонија 08.02.22 | 15:06

Чија безбедност е загрозена?: На „Република“ не и дозволија да направи интервју со Боки во затвор од безбедносни причини

Министерството за правда и Управата за извршување санкции не и дозволија на „Република“ да влезе во затворот „Идризово“ и да направи интервју со Бојан Јовановски.Во...

Македонија 24.12.21 | 15:37

Сменет директорот на затворот Идризово, наместо Јовица Стојановиќ назначен в.д. Реџеп Реџепи

Иако се уште не е извршено примопредавање, пред два дена на владина седница бил разрешен директорот на најголемиот македонски затвор, КПД Идризово, Јовица Стојановиќ,...

Црна хроника 19.12.21 | 16:37

За два дена двајца починати затвореници во Идризово

На 19.12.2021 во 01.00 часот во СВР Скопје, од Казнено-поправната установа затвор Идризово било пријавено дека починал осуденикот Х.К.(44) од Република Албанија. Од екипа на Итна...

Црна хроника 20.11.21 | 17:03

Затвореник од Идризово донесен починат на токсикологија

На 19.11.2021 во 15.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на Одделот за токсикологија бил донесен починат Ј.Х.(49) од Кичево, затвореник...

Црна хроника 10.11.21 | 14:21

Скопјанец избодел битолчанец: Затвореници се степале во Идризово

На 08.11.2021 во 11.35 часот во СВР Скопје, од Казнено-поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека околу 11.05 часот во затворот настанала физичка пресметка помеѓу...

Македонија 10.11.21 | 09:05

Тepopистите од Диво Насеље си прават жypка со мезе во затвopoт и се снимаат за ТикТок

Тeрористите од Диво Насеље и натаму се однесуваат како затворот во Идризово да е нивен приватен клуб во кој се чувствуваат како средношколци на екскурзија. Последниот...

Црна хроника 19.09.21 | 13:03

Осуденик „заборавил“ да се пријави во затвор

Полициски службеници привеле скопјанец за издржување казна затвор, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Вчера, полициски службеници од Единицата за интервентна...

Црна хроника 01.09.21 | 10:37

Баран со потерница „заборавил“ да се пријави во Идризово

Триесет и петгодишен скопјанец кој се барал со потерница синоќа е приведен од полициски службеници од ЕВР Кисела Вода. Како што денеска соопшти Министерството за внатрешни...

Црна хроника 22.07.21 | 20:18

Боки 13 однесен во затворот Идризово

Бојан Јовановски – Боки 13 денес во пладневните часови е однесен во затворот Идризово. Тој е сместен во приемното одделение во делот за изолација од Ковид-19, каде би...

Македонија 11.05.21 | 09:20

Што гледа Европа во македонските затвори: Полициска бруталност врз притвореници, корупција, жални и нехумани услови

Комитетот за спречување на тортура и нехуман или понижувачки третман или казни (КПТ), денеска во Стразбур по добиеното одобрување од македонските власти го објави извештајот...

Црна хроника 10.05.21 | 16:16

Силување во „Идризово“

На 09.05.2021 во 16:05 часот 33-годишен затвореник од Велес пријавил дека на 27.04.2021, околу полноќ, во Казнено-поправната установа „Идризово“, со помош на Д.П.(27) од Скопје, Р.Е.(36)...

Црна хроника 30.04.21 | 22:52

Жестока тепачка со ножеви во затворот Идризово

На 29.04.2021 околу 18.50 часот во СВР Скопје било пријавено во полуотвореното одделение во Казнено-поправната установа Идризово, по претходна расправија, затвореникот Р.Е.(36)...

Црна хроника 05.03.21 | 16:16

Вратен на старото: Игор Спасов пренесен во КПУ Идризово

Поранешниот припадник на специјалните единици при МВР – Игор Спасов осуден на 14 години за убиството на Мартин Нешкоски, од денеска ќе продолжи да ја одлежува казната...

Црна хроника 19.02.21 | 16:43

Пожар во затворот Идризово, повредено едно лице

Вработен во Казнено поправната установа „Затвор Идризово“ вчера, во 04.32 часот во СВР Скопје, пријавил дека настанал пожар во затворската кујна. Пожарот бил изгаснат...

Твитови 03.02.21 | 08:37

Сашо Тасевски: Идризово блуз!