Верувам дека за еден месец ќе имаме соодветно решение за проблемот со дискриминација на жените затворенички во Затворот „Идризово“, најави министерот за правда Кренар Лога.

Лога, на брифинг со медиуми, рече дека Затворот „Идризово“ останува „црна точка“ за повеќе прашања, не само за проблемот со условите на затвореничките.

Формирана е работна група. Ќе треба да имаме и измени на правилникот, за да може да ги користат сите поволности кои им следуваат со закон, изјави Лога.

Прашан за колку точно време ќе биде надминат овој проблем, Лога рече дека како и за сите работи и за оваа, инсистира првата недела да ги добие информациите, втората да има некакви ставови на хартија и за месец дена да има некакво решение.

Во однос на тунелот кој беше откриен во дворот на затворот, Лога рече институциите се благовремено известени и дека МВР и ЈО ќе излезат со повеќе деталиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.