Ознака: Еуростандард банка
Економија 14.04.21 | 12:06

Уставниот суд утре ќе одлучува за претставката од оштетените штедачи од Еуростандард банка

Утре Уставниот суд повторно ќе расправа за иницијативата за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот за банки. Здружението на оштетени физички...

Економија 13.04.21 | 08:57

Стечаен управник на фирма со двајца вработени не вратил ни денар од 665 илјади евра долг кон Еуростандард банка

Џеват Ајдиновски, сопственикот и управител на фирмите должници ЏМС Транспорт и БКД-М, се огласи јавно во медиуми во врска со исплата на долговите што ги има кон Еуростандард...

Економија 12.04.21 | 09:00

Костовски: Спасовски знаеше дека има проблем со „Еуростандард банка“, но вети дека работата нема да излезе од контрола

Сопственикот на веќе пропаднатата „Еуростандард банка“ во своето гостување во „Утро со Златев“ на Радио Лидер потврди дека тој воопшто и не знаел дека неговата банка...

Економија 07.04.21 | 08:13

Кој ги притиска судиите: Уставниот суд ја одложи седницата за случајот „Еуростандард банка“

Уставниот суд денес нема да одлучува по иницијативата за поведување на постапка за оценка на уставноста на член 163 став 3 од Законот за банки. Седницата се одложува по...

Економија 06.04.21 | 12:16

Петтемина кои знаат тајни за колапсот на Еуростандард: Спасовски, Бежоска, судиите Реџепагиќ и Ставрев, обвинителот Пановски

Во колумна со наслов “Прозивка” бизнисменот Трифун Костовски објавува листа од 5 луѓе кои според него имаат информации со кои може да се расчисти позадината на банкротот...

Економија 05.04.21 | 08:40

Недела на историската одлука на Уставниот суд: Не дозволувајте банкарите повторно да нè ограбат

В среда на 7 април Уставниот суд повторно ќе заседава и ќе одлучува за поднесената иницијатива за разгледување на уставноста и законитоста на членот 163 став 3 од Законот...

Економија 01.04.21 | 10:03

Еден човек, две фирми, два милионски кредити завршиле на сметки во Арачиново и Аеродром

Оштетените штедачи на Еуростандард банка денеска објавуваат сведочења на сопственици на фирми-должници во Еуростандард банка, кои сведочат како е организиран и направен...

Економија 31.03.21 | 10:44

Оштетените штедачи од „Еуростандард“ откриваат нова афера со ЏМС Транспорт од Арачиново

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи“ го поздравува Игор Џамбазов, кој сепак имаше доблест да објасни и потврди дека...

Економија 30.03.21 | 18:50

Џамбазов: Ех, да се сите криминалци како мене, кај ќе ни беше крајот…

Ех, да се сите криминалци како мене, кај ќе ни беше крајот…, реагира Игор Џамбазов по соопштението на Здружението на оштетени штедачи од „Еуростандард банка“. Фирмата...

Економија 30.03.21 | 08:56

Фирмата „Брачна игра“ на Игор Џамбазов 469 дена не вратила ниту рата од кредитот од Еуростандард банка

Фирмата Брачна игра дооел, во сопственост и управување на Игор Џамбазов, познат шоумен во нашата држава, е една од фирмите кои земале нeнаплатлив кредит од Еуростандард...

Економија 29.03.21 | 08:45

Југотрејдинг ДН од Струмица на Борка Делева добила кредит од милион и 300 илјади евра и не вратила ни рата 363 дена

Запрепастувачки е колку лесно се одобрувале неповратни кредити на избрани фирми од Еуростандард банка додека за тоа гувернерката Анита Ангеловска Бежоска знаела и...

Економија 24.03.21 | 18:53

Како групацијата „Мулти офис“ успеа за 408 дена да не врати ни денар од 3.000.000 евра од Еуростандард банка?

Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка продолжува со откривање на имињата на најголемите должници на банката. Грабежот во Еуростандард банка не е направен...

Економија 22.03.21 | 09:30

Оштетени штедачи од Еуростандард банка: Кој украде 2,5 милиони евра преку доделен ненаплатлив кредит?

Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка објави соопштение во јавноста преку кое прашува како е можно со години да се правел криминал во Еуростандард...

Македонија 12.03.21 | 14:52

Костовски бара оставка од Антикорупциска, не покажала интерес и не отворила предмет за Еуростандард банка

Трифун Костовски бара оставка од членовите на Антикорупциска комисија, поради непокренување предмет за стечајот на Еуростандард банка. Денеска изминуваат точно седум...

Економија 12.03.21 | 09:30

Оштетени штедачи: Како фирма од Струмица земала 600 илјади евра кредит на вересија?

Во случај да некој се сомнева за причините зашто институциите молчат на соопштенијата за јавност што ги споделуваме со медиумите, би сакале преку еден случај на давање...

Економија 11.03.21 | 09:15

Оштетените штедачи на Еуростандард банка: Каква е таа европеизација на државата со организиран криминал и корупција од највисоко ниво?

За жал, помпезно најавената агенда „Европа дома” не може да се оствари. Зошто? Затоа што организираниот криминал и корупција од највисоко ниво се заштитени во нашата...

Економија 09.03.21 | 11:21

Оштетени штедачи: Зошто Љупчо Николовски молчи за високиот криминал и корупција во „Еуростандард банка“?

Потпретседателот на Владата Љупчо Николовски најави жестока и некомпромисна борба со криминалот и корупцијата во државата, најавувајќи ја 2021-ва за антикорупциска...

Економија 08.03.21 | 09:12

Оштетени штедачи: Еуростандард е пример за тоа како да ограбиш банка без испукан куршум

Како е можно десетици милиони евра да исчезнат од банката „преку ноќ“!? Како е воопшто возможно 73 отсто од кредитното портфолио на правните лица во банката да биде пласирано...

Економија 02.03.21 | 19:57

Зошто банкарската мафија е толку моќна во Македонија: Заспаните институции им го отворија патот на банкарските мафијаши

Одговорните институции немаат коментар во врска со докапитализацијата на Еуростандард банката опишана од Трифун Костовски и јавното признавање за сторен криминал,...

Економија 01.03.21 | 09:48

Дали и докапитализацијата на Еуростандард банка од 10 милиони евра е дел од криминалот?

Гувернерката на Народна банка Анита Ангеловска-Бежоска да каже дали знае за кривичното дело кое јавно го признава Трифун Костовски и дали високи функционери од Народна...