Ознака: Еуростандард банка
Економија 22.08.22 | 12:34

Костовски: Фирми блиски до СДСМ, а особно до Заев земале пари од Еуростандард банка

Трифун Костовски истакна дека не се повлекува од претходно дадената изјава дека фирми блиски до СДСМ и поранешниот премиер земале кредити од Еуростандард банка. Сопстевеникот...

Економија 22.08.22 | 11:37

Костовски: Еуростанард банка е однесена во стечај наменски, во време на техничката влада на Оливер Спасовски

Сопственикот на Еуростандард банкаТрифун Костовски на деншната прес конференција заедно со експерти од Словенија и Хрватска ги образложи причините за носењето на...

Економија 20.08.22 | 09:28

Што избегнува да признае Трифун Костовски?

Реакција на Здружението на оштетени штедачи од „Еуростандард банка“ по најавата на поранешниот сопственик Трифун Костовски дека во понеделник ќе објави извештај...

Македонија 16.08.22 | 10:10

Костовски најавува: В понеделник ќе објавам фрапантни податоци за големите играчи во банкарскиот црн бизнис

Трагајќи по вистината за Еуростандард банка, се соочив со фактот дека токму во банкарскиот систем е вгнезден организираниот криминал, вели во својата последна колумна...

Економија 12.08.22 | 08:56

Поминаа две години: Кој и кога ќе одговара за криминалот во Еуростандард банка?

И после цели две години од затворањето на Еуростандард банка, на толку многу видливи, достапни и лесно проверливи докази, никој сеуште не знае што се случило или каде...

Економија 31.05.22 | 12:56

Започнува обесштетувањето на граѓаните во случајот Еуростандард банка

Физичките лица целосно ќе бидат обесштетени, освен оние лица кои имале повластени каматни стапки и тие, исто како и правните лица, ќе бидат делумно обесштетени, информира...

Економија 05.05.22 | 08:13

Трифун Костовски јавно изјави дека свесно сторил кривично дело – до кога обвинителството ќе молчи?

Трифун Костовски јавно изјави дека свесно сторил кривично дело. Во 2019 година префрлил речиси 3 милиони евра од депозитите на Еуростандард банка во соседната Комерцијална...

Економија 22.03.22 | 13:31

Фирмите во кои Вице Заев бил косопственик со години на државата ѝ должат околу 1 милион евра

Фирмите Сара инженеринг, Сара јавор и Дравас, сите со седиште во Струмица во кои во одредени периоди косопственик бил Вице Заев, брат на поранешниот премиер Зоран Заев,...

Економија 14.03.22 | 08:22

Штедачите на Еуростандард: Алберт, извини должиш 800.000 евра и што си до гуша вмешан во пустошењето на банката

За организираниот криминал во Еуростандард банка сеуште нема одговорност од никого. И после толку многу наши објави во медиуми, одржани прес конференции и телевизиски...

Македонија 08.03.22 | 10:24

Костовски: Јас сум паталец, паталец од системот

Изминаа 18 месеци од носењето на Еуростандард банка во стечај, институциите во Република Македонија кои беа задолжени со закон да го бранат мојот интерес и капитал се...

Економија 28.01.22 | 13:58

Правда за штедачи: Правично решение за доверителите на Еуростандард банка

Според податоците на доверителите од Еуростандард банка во стечај, во постапката за распределба на средства од стечајната маса, Фондот за осигурување на депозити треба...

Македонија 26.01.22 | 09:15

Отфрлена кривичната пријава против поранешната министерка Нина Ангеловска за „Еуростандард“

Основното јавно обвинителство ја отфрли кривичната пријава и нема да постапува понатаму во врска со случајот на поранешната министерката за финансии Нина Ангеловска...

Економија 24.01.22 | 10:59

Правда за штедачи: Зошто Фондот за осигурување на депозити работи исклучиво во корист на банките?

Фондот за осигурување на депозити ги штити банките, а ги оштетува доверителите кога ќе пропадне банка. Како осигурително друштво во државна сопственост, Фондот наплаќа...

Економија 02.12.21 | 09:13

Алберт Муслиу и брат му вкупно ѝ должат на Еуростандард 780.000 евра, се вмешало и Обвинителството од Гостивар

Додека вниманието на пошироката јавност во врска со случајот Еуростандард банка е свртено кон судовите, дел од многуте актери во КРИМИНАЛОТ наречен Еуростандард банка,...

Економија 29.10.21 | 08:29

Правдата е слепа и пред избори: Вице Заев, Трајче Заев…. и Заеви зеле кредит од Еуростандард и не го вратиле

Вице Заев, братот на премиерот Зоран Заев, излегол од сопствеништвото на фирмата Сара Инженеринг ДОО Струмица, која има сомнителен и спорен долг во Еуростандард банка...

Македонија 20.10.21 | 09:07

Дали Судскиот совет ќе постапи по барањето за утврдување на одговорност за судиите

Голготата на оштетените физички и правни лица доверители во ограбената Еуростандард банка продолжува. Овој пат сме соочени со повторен можен грабеж на нашите лични...

Економија 19.10.21 | 08:29

Како фирмата Герат се избришала од Централен регистар со долг од 306 илјади евра и лажна издвоена парична резерва?

Додека Судскиот совет одлучува по отворениот предмет за неодамнешната експресна  одлука на Апелациониот Суд, да продолжиме со објавите за Криминалот во Еусростандард...

Македонија 14.10.21 | 12:21

Оштетените штедачи се сомневаат во одлуката на Апелација – пристрасна и несериозна, донесена преку ноќ

По јавната прозивка на Судскиот Совет и судиите од Апелациониот суд Скопје од страна на Здружението на оштетени физички и правни лица „Правда за штедачи“ во врска...

Македонија 13.10.21 | 12:19

Апелациски суд: Законски е постапено по жалбата на оштетените штедачи на Еуростандард банка

Апелацискиот суд Скопје постапува согласно законот и Судскиот деловник, каде на јасен начин е регулиран начинот на заведување, предавање и постапување на судските...

Економија 13.10.21 | 10:52

Кој кого лаже за безбедноста на парите во банка?

Деновиве во медиумите беше објавена информација за активностите на Фондот за осигурување на депозити во поглед на обесштетувањето на физичките лица депоненти и имателите...