Ознака: Димитар Апасиев
Македонија 09.10.19 | 08:11

Додека се драпаме со пилотите од Арачиново, лани од ова село се наплатени 970 денари данок на имот

Додека се драпаме со “пилотите” од АРАЧИНОВО, само да се потсетиме дека лани од ова село се наплатени дури 970 (со букви: деветстотини и седумдесет) денари на име...

Македонија 02.10.19 | 21:00

Лоши времиња дојдоа… да му е срам на Пендаровски…

Несреќно избраниот протокол на претседателот Стево Пендаровски барем на еден ден го направи херој… антихерој. Ѓукановиќ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев, Пендаровски...

Македонија 27.09.19 | 09:42

Апасиев: Ова е доволен основ за разрешување на Кацарска!

А која судиjка беше оваа шо ги казни адвокативе? Ова е доволен основ за РАЗРЕШУВАЊЕ! p.s. Сета среќа шо Уставниот суд конечно се одважи да пресече, иначе ќе губевме у Стразбур...

Македонија 23.09.19 | 11:04

Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, ПОДЕМ, ФРОДЕМ бараат гласачки ливчиња со бар-код и изборна кампања без билборди

Вонпарпарламентарните партии Глас За Македонија на Солза Грчава, Единствена Македонија на Јанко Бачев, Левица на Димитар Апасиев и други, испорачаа неколку барања,...

Твитови 20.09.19 | 14:50

Oва е новото име на СДСМ?


Македонија 18.09.19 | 17:50

Апасиев: Жена му на Макрадули си крка тендери, а он дава пенкалца на првачињата за „зголемување на јавната свест“

За борба против аерозагaдувањето предвидоа помалку пари отколку за патните трошоци на пратениците!? Ама и тие пари не знаеја како да ги употребат, па со ребалансот на...

Македонија 16.09.19 | 16:04

Случајот на таксистот Томе и оној со Арслани, кој се закануваше: На тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата

Ценам дека предавањето на Правото е обезвреднето ако во практиката ја исмеваме идејата за Правда. Не е секогаш до законите, другари – некогаш е и до луѓето кои работат...

Македонија 10.09.19 | 22:35

Апасиев: Епа плачете сега, Северномакедонки!

Професорот Димитар Апасиев потсетува на ТВ-дебата со Катерина Колозова, жесток апологет на власта, која со сета моќ ја бранеше промената на уставното име, во која ѝ објаснува...

Македонија 08.09.19 | 14:17

Апасиев: Македонија е долга и широка работа, затоа не чепкајте!

Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил го честиташе Денот на независноста на Република Македонија со порака во која вели: „Македонија е долга и широка работа, затоа...

Македонија 07.09.19 | 22:06

А шо ако на Ката и текнеше, од притвор, да прати писмо дека се откажува од кривично гонење во сите предмети на „Т“?

Абе куриња… А шо ако на Ката и текнеше, од притвор, да прати писмо дека се откажува од кривично гонење во сите предмети на „Т“!? Тогаш ќе важеше ли таа „наредба“ или...

Македонија 06.09.19 | 12:10

Додека е Венецијанска комисија тука, да си кажам – Претседателот на Уставен е печен за кривична

Ај додека е Венецијанска комисија тука, да си кажам… Претседателот на Уставниот суд на РМ е печен за кривична пријава, заради политичкото тактизирање и неставањето...

Македонија 03.09.19 | 23:12

Не си ги ставајте неспособните деца на директорски функции, ќе заглават по затвори

Не си ги ставајте неспособните деца на директорски функции, ќе заглават по затвори, пишува на својот Фејсбук профил универзитетскиот професот Димитар Апасиев со хаштагот #ФрчкоСиндром.

Македонија 27.08.19 | 10:39

Што би рекол Петрит за новиот министер од УЧК?

За новиот министер од УЧК, владиниот советник Петрит Амон Сра изјави: “Барем не е од ИСИС“, пишува универзитетскиот професор Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил.

Македонија 24.08.19 | 13:33

Апасиев: Ваквата нивна привремена моќ е само меур, жива рана полна со корупција

Професорот Димитар Апасиев за власта, моќта и корупцијата пишува: „Ваквата нивна привремена моќ е само меур, жива рана полна со КОРУПЦИЈА“ 😉 (Сократ – V век пр.н.е.)  

Македонија 23.08.19 | 19:01

Ленче, Фатиме или в.д. не можат да бидат специјални – потребен е нов човек за шеф на СЈО

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна обвинителка...

Македонија 23.08.19 | 16:13

Апасиев: Погребот на СЈО е погреб на власта

Од креатор на Специјалното јавно обвинителство до негов погубувач – премиерот Зоран Заев кој пред 4 години беше силен поборник за формирањето на оваа институција, прв...

Македонија 22.08.19 | 12:33

Апасиев: Она што го зборуваше Јовески вчера е тикви со расол

Она што го зборуваше републичкиот јавен обвинител Јовески вчера на пресот, народски кажано, е тикви со расол, вели професорот Димитар Апасиев, кој додава дека ВД специјален...

Македонија 21.08.19 | 15:08

Ај па и за промена на името вака да ве апсиме!

Ај па и за промена на ИМЕТО вака да ве апсиме, пишува универзитетскиот професор Димитар Апасиев на Фејсбук.

Македонија 21.08.19 | 14:59

Апасиев: Ти оставаат 60 дена да уништиш докази, а после бараат 30 дена притвор

Ти оставаат 60 дена да уништиш докази, а после бараат 30 дена ПРИТВОР- напиша Димитар Апасиев на Фејсбук.

Македонија 20.08.19 | 11:57

Апасиев: Катица е само сведок!? Малце ни е!

Професорот Димитар Апасиев ја коментира апсурноста што Катица Јанева во случајот „Рекет“ е само сведок. Катица е само сведок!? Малце ни е! Требало „заштитен сведок”...