Социјалните мрежи вчера беа полни со коментари за говорот на лидерот на Левица Димитар Апасиев на Комисијата за уставни прашања. Но, малкумина забележаа дека неговото обраќање беше чист плагијат и копија на обраќањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски.

Димче користеше исти фрази и зборови како Никола па така слушнавме „смрт на македонизмот“, „сецкање како салама“, „пресуди од Стразбур“, „копенхашки критериуми“.

Проценете сами

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.