Ознака: Никола Мицевски
Македонија 07.05.21 | 12:00

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ почнуваат со акција „Пратениците со народот“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од утре, 8-ми мај до 30-ти мај почнува со акција под мотото – „Пратениците со народот“ за време на која ќе посетат 500-тини села низ цела Република...

Македонија 26.04.21 | 13:48

Владата преку Талат Џафери го контролира Собранието: На пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не им е дозволено да зборуваат за интерпелацијата на Спасовски

Продолжува трендот на самоволие и непочитување на процедурите од страна на мнозинството, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски образложувајќи...

Македонија 21.04.21 | 15:13

Џафери не ги става интерпелациите на Николовски и Маричиќ на седница: Самоволието на СДСМ и ДУИ продолжува, затоа сме хибриден режим

Продолжува праксата на самоволие и непочит кон деловникот од страна на Коалицијата СДСМ-ДУИ, рече на прес-конференција Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Македонската...

Македонија 21.04.21 | 13:37

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка за законите поврзани со пандемијата

На денешната седница во Собранието во своето обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Македонија 19.04.21 | 13:11

Мицевски: Ќе поднесеме кривична пријава против заразените пратеници кои гласаа во Собранието

Вчера во Собранието бевме сведоци на дерогирање на правниот систем. Наместо Собранието да биде пример за работење во согласност со Устав и закон, Претседателот на Собранието...

Македонија 18.04.21 | 14:08

Mицевски за скафандерот на пратеничката на СДСМ: Таков протокол не постои, законите важат за сите граѓани

Координаторот на пратеничката група Никола Мицевски на прес-конференцијата предмалку во Собранието, заедно со сите пратеници рече дека не отстапувааат од овој став,...

Македонија 18.04.21 | 08:00

Денеска нов обид за седница, ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува само на таа за економските мерки

Координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски вчера изјави дека на  седница за изгласување на петтиот пакет мерки закажана за в недела сите 44 пратеници...

Македонија 17.04.21 | 20:54

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ јасен: Ќе присуствуваме само на седницата за антикризните закони

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на утрешната 36. седница на чиј дневен ред се законите од петтиот пакет мерки, изјави вечерва координаторот на пратеничката...

Економија 16.04.21 | 09:30

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се изгласа петтиот пакет мерки за да им се помогне на граѓаните и стопанство во ковид кризата

Kоординаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, при неговото обраќање во Собранието побара да се закаже 36. седница за да може да се изгласа петтиот...

Македонија 16.04.21 | 09:25

Мицевски: Нема пари во Буџетот, власта смислува изговори за да не се донесе петтиот пакет мерки

Бевме сведоци на целодневен театар во Собранието, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски доцна синоќа. Веќе неколку седници бараме...

Македонија 08.04.21 | 16:42

Мицески: Наместо економијата да се рестартира во првата половина од 2021 година, сведоци сме на уште едно економско фијаско

Последниот извештај за Директните Странски Инвестиции(ДСИ)за 2020 год, повторно не рангира на дното во регионот и во Европа, пишува на својата фејсбук страница координаторот...

Македонија 31.03.21 | 19:15

Мицевски: Денеска нема седница за одложување на пописот

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски во изјава за ТВ21 потврдува дека од Собранието им било кажано дека во текот на денешниот ден нема услови...

Македонија 25.03.21 | 13:19

Мицевски: Денеска требаше да прашаме каде завршија парите од торбата Луј Витон и чии беа парите од торбата на Ден Дончев

На денешната седница во собранието координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека скандалозно е тоа што нема пратенички прашања и не...

Македонија 25.03.21 | 12:14

Џафери за денеска нема да свика друга седница, економските мерки нема да се донесат иако има кворум

Џафери за денеска нема да свика друга седница, а за понудата на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека не прифаќа ултиматуми. Џафери, како што информира, за денеска нема да свика друга...

Економија 25.03.21 | 11:44

Ние сме тука, владејачкото мнозинство веднаш да закаже седница за да ги изгласаме економските мерки

Граѓаните, компаниите и стопанството немаат време за чекање. Економијата и бизнис секторот немаат време за политички сплетки и политиканство. Помошта е потребна веднаш,...

Македонија 23.03.21 | 20:41

Мицевски: Граѓаните не сакаат попис и нови корона кластери, туку сакаат вакцини и целосна имунизација

Република Македонија се соочува со светска здравствена пандемија која што секојдневно одзема човечки животи, а бројот на заболени галопирачки расте. Таквите бројки...

Македонија 23.03.21 | 19:52

Мицевски: Коалицијата СДСМ и ДУИ е на стаклени нозе, неопходно е ново стабилно парламентарно мнозинство

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Отворено” на ТВ24 гостуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски кој се осврна на моменталната...

Македонија 23.03.21 | 19:13

ВМРО-ДПМНЕ работи во интерес на граѓаните, додека власта си поигрува и избегнува одговорност во Собранието

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Отворено” на ТВ24 гостуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски кој се осврна на моменталната...

Македонија 22.03.21 | 13:34

Владеjачкото мнозинство стана малцинство: Џафери бара од опозицијата да направи кворум за работа на Собранието

Бурен ден е денеска во Собранието.Откако пропадна координацијата со координаторите на партиите, спикерот Талат Џафери се обрати на јавноста. Тој побара од опозицијата...

Економија 22.03.21 | 12:23

Стана јасно кој го блокира Собранието: Законите од петтиот сет се блокирани од СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски одржа прес-конференција на која образложи што се случило денеска на средбата меѓу координаторите...