Тензично во Слупчане, жителите повторно не дозволија екипите на ЕВН да пристапат до трафостаницата.

Утрово, работниците од Електродистрибуција накратко влегоа во Слупчане за да работат на мрежата, но за миг се соочија со толпа гневни граѓани, кои подоцна го блокираа патот.

Жителите имаат свои барања, меѓу кои едно од главните е отпис на долговите. Од ЕВН тврдат, долговите се бројат во милиони евра.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.