Ознака: Димитар Апасиев
Македонија 16.06.20 | 20:06

Здравствената стратегија во нашата земја: Ако немаш корона – умри, ако имаш, како ќе даде Господ

Здравствената стратегија на СДС на Нашата Земја у два збора: „Ако немаш корона – УМРИ, ако имаш – како ќе ти даде Господ, коментира професорот на Правниот факултет...

Македонија 12.06.20 | 14:15

Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“вонредна состојба за да се врши предизборен поткуп преку уредби со законска сила!?

Косоварскиот Прецедник Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“ вонредна состојба за да се врши ПРЕДИЗБОРЕН ПОТКУП преку уредби со законска сила!?, напипа професорот...

Твитови 11.06.20 | 13:43

За невработените 100 евра, за Анѓушев 100.000

Анѓушев бил член на Советот за фискални мерки за Ковид-19, а неговата фирма „лапна“ 106 илјади евра државна помош за еден месец

Македонија 03.06.20 | 16:54

Апасиев: Не можеш по Чаир, удри по Скопје

Професорот Димитар Апасиев со критика до власта дека се плаши да го затвори жариштето на ковид-19 Чаир, односно една од населбите од каде неделава се регистрираа најмногу...

Македонија 01.06.20 | 16:56

Апасиев: Оставка бе, копуци!

Димитар Апасиев од Левица побара оставка од актуелната политичка гарнитура која е на власт. Оствка бе, копуци, напиша Апасиев на Фејсбук. Денеска министероството за...

Здравје 28.05.20 | 20:23

Како се вика тоа, стручно кога на 20 заболени дневно воведуваш карантин, а на 40 заболени дневно укинуваш се живо и диво?

Како се вика тоа, стручно, кога на 20 заболени дневно воведуваш карантини, полициски часови и домашни самоизолации, а на 40 заболени дневно укинуваш се живо и диво?, прашува...

Твитови 18.05.20 | 13:47

Aпасиев: Кога и да има избори, Заев пак ќе губи катастофално


Македонија 14.05.20 | 18:57

Апасиев: Џафери не го свикува Собранието, не зошто се грижи за Уставот, туку зошто се плаши од пуч и негова експресна смена

Аналитичарот и лидерот на Левица, Димитар Апасиев во својот последен пост на Фејсбук, се осврнува на суспендирањето на демократијата во земјава. Апасиев пишува: Последниве...

Македонија 10.05.20 | 13:48

Апасиев: Пленумци потребна ние е десороизација

Димитар Апасиев од „Левица“ на фејсбук напиша: Граѓанските организации, тоа шо е финансирано од СОРОС, Студентскиот парламент и другите – се мои луѓе“ (Зоран Заев...

Твитови 02.05.20 | 11:50

Апасиев: Само за Заев и Рашко снимките не важат


Македонија 26.04.20 | 22:50

Апасиев до Фрчкоски: Абе, цреп, пред да пишеш нешто – прво провери!

Лустрираниот Фрчко Потрчко, доживотниот советник на сите претседатели, креаторот на трибалистичкиот Рамковен договор, министерот од СДС кој му нудеше грчки пари у...

Македонија 24.04.20 | 21:23

Од иста ситуација не може да се продуцираат две вонредни состојби

Претседателот на РМ – сосема противуставно, паушално и арбитрарно, донесе нова, т.е. втора деклараторна Одлука за утврдување на постоење на вонредна состојба дополнителни...

Македонија 21.04.20 | 10:48

Левица најавува иницијатива: Ќе падне ли вонредната состојба на Пендаровски пред Уставен суд?

Левица пред Уставен суд ќе поднесе иницијатива за оспорување на одлуката на претседателот Стево Пендаровски за продолжување на вонредната состојба на уште 30 дена.Ова...

Македонија 21.04.20 | 10:27

Од 120 уредби донесени за време на вонредната состојба, 80 немаат врска со вирусот

За време на 30-дневната вонредна состојба техничката Влада на РМ донесе вкупно 120 уредби со законска сила, потенцира професорот по Уставно право, Димитар Апасиев, нагласувајќи...

Македонија 16.04.20 | 18:02

Меркел седеше во изолација две недели, Oсмани до вторник

Професорот Димитар Апасиев на Фејсбук ја коментира произволната изјава на вицепремиерот Бујар Османи дека ќе седел во изолација само до вторник.Апасиев прави споредба...

Македонија 13.04.20 | 23:42

Апасиев: Неспособни се ѓубрето да го исчитат, ама затоа среде вонредна состојба добиме „северни“ банкноти

Професорот Димитар Апасиев на Фејсбук ги коментира последните потези на власта, како што е менувањето на банкнотите со новото име, но и она што деновиве ни се случува...

Македонија 10.04.20 | 14:41

Aпасиев: Кај е сега Ден Дончев?

Пцовки немам да ве испцујам, бурно реагира професорот Димитар Апасиев по веста дека семејството на Јана Арсовска  ја добиле пресудата на Вишиот управен суд кој Жалбата...

Македонија 07.04.20 | 15:41

Апасиев: Од премногу „полициски час”, наместо празни, добиваш полни улици

Драги властодршци, не сте полагале Логика и Етика на факултет, затоа ги мешате лончињава, им порача професорот Димитар Апасиев за новите мерки и контраефектот на зголемениот...

Твитови 07.04.20 | 13:49

Апасиев: Тестирајте масовно, а не постхумно


Твитови 06.04.20 | 08:32

Апасиев до власта: Окупатори да бевте, па ќе имавте поише емпатија за овој народ