Ознака: Центар за култура Битола
Култура 28.04.22 | 09:20

Претставата „Разведи ме/ Две нијанси црвена“ на театар „Провокација“ вечерва пред битолската публика

„Разведи ме/ Две нијанси црвена“, претставата на театар „Провокација“ од Скопје, во режија на Роберт Ристов, вечерва ќе биде изведена во Центарот за култура во Битола. Претставите,...

Култура 20.04.22 | 11:14

Овации за „Госпоѓиците од Авињон“ синоќа во Битола

Балетот „Госпоѓиците од Авињон“ посветен на музите на Пикасо синоќа со овации беше награден од публиката во Центарот за култура во Битола Ова музичко-сценско дело...

Музика 14.03.22 | 11:21

Раде Шербеџија на 19 март во Центар за култура-Битола

Раде Шербеџија на 19 март, во 20 часот, во Големата сала на Центарот за култура ќе има свој ексклузивен концерт, единствен во Македонија со својот албум “Не свртувај се...

Култура 22.02.22 | 16:40

Центарот за култура-Битола најави повеќе учесници на Фестивалот „Илинденски денови“

Од Центарот за култура Битола се задоволни од средствата кои оваа година им беа одобрени за поддршка на годишните проекти и инвестиции од Министерството за култура....

Музика 20.02.22 | 11:14

Хитовите на Тоше Проески и Аки Ракимовски засекогаш во срцата

Два концерти под наслов „Засекогаш во срцата“ викендов се одржаа во Центарот за култура во Битола. Станува збор за традиционалниот музички проект „Засекогаш во срцата“...

Култура 18.02.22 | 14:59

Центарот за култура од Битола ја почнува сезоната со концерт, продолжува со изложби и ликовни работилници, а најавија и изненадување во март

Четврта година по ред, Центарот за култура од Битола, својата нова сезона ја започнува со Концертот „Засекогаш во срцата„ кој го организира со Камерниот оркестар на...

Музика 01.02.22 | 10:52

Центар за култура Битола и Камерен оркестар со концерт посветен на Тоше Проески и Аки Ракимовски

Центар за култура Битола и Камерен оркестар, најавуваат концерт насловен „Засекогаш во срцата 3“ , кој оваа година ќе биде посветен на двајца великани во музичкиот...

Култура 22.10.21 | 11:36

„Недела на шпански филм“ во битолскиот Центар за култура

НУ Центар за култура во соработка со Амбасадата на Кралството Шпанија и Кинотека на Македонија од денеска до 28 октомври организираат „Недела на шпански филм“. Културната...

Култура 10.04.20 | 22:01

Центар за култура-Битола парите за прослава на јубилејот ќе ги донира на Клиничката болница во градот

Центар за култура-Битола ги пренамена сретствата за прослава на јубилејот за Клиничката болница во Битола. Центарот за култура од Битола, инспириран од потегот на Македонската...

Култура 31.12.19 | 17:58

Битола преку џез и уметност раскажа приказна за еден град

Битола наликуваше на светските џез метрополи. Долгоочекуваниот новогодишен концерт “Приказна за еден град” се претвори во првокласен музички настан по кој ќе...

Култура 25.12.19 | 12:21

Новогодишeн џез концерт „Приказна за еден град“ утре во Битола

“Приказна за еден град” е насловен овогодинешниот новогодишен џез концерт на Jazzna & Friends, што ќе се одржи во Битола, Центар за култура во Битола на 26-ти декември, четврток,...

Култура 07.11.19 | 11:36

LUX films days се одржуваат во Битола до 8-ми ноември

Киното на Центар за култура Битола е единственото кино во државава кое ќе се вклучи во симултаните филмски проекции кои се емитуваат од 6-ти до 8-ми ноември во 25 избрани...

Култура 11.10.19 | 10:10

Неда Арнериќ во Битола со „Се извинуваме, многу се извинуваме“

Српската актерка Неда Арнериќ по подолго време се враќа на сцената со новата театарска претстава „Се извинуваме, многу се извинуваме“. Арнетиќ, која покрај бројните...

Култура 03.10.19 | 09:51

39 претстави, промоции, изложби, концерти, проекции за 39 роденден на Центар за култуа-Битола

Центарот за култура во Битола годинава слави 39 години постоење. По тој повод подготвија одлична програма која ќе го збогати културниот живот во Битола. Предвидени се...

Култура 28.01.19 | 09:44

Ревија на македонски филмови во Центарот за култура во Битола

Центарот за култура-Битола во своето 3Д-Кино од вечер до 3 февруари ќе ја промовира македонската кинематографија. За филмофилите од овој град ќе бидат емитувани 11 нови...