Центар за култура-Битола ги откажа сите настани планирани за денеска поради Ден на жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.