Ознака: ден на жалост
Музика 13.02.23 | 15:31

Поради Ден на жалост концертот на Пијан Славеј наместо вечерва, ќе се одржи в петок

Концертот на ПИЈАН СЛАВЕЈ кој требаше да биде вечерва во Народен театар Битола, заради ден на жалост беше одложен. Новата дата е 17 февруари, петок со почеток во 20 часот. Сите...

Култура 13.02.23 | 12:27

Центар за култура-Битола ги откажа сите настани планирани за денеска поради Ден на жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Центар за култура-Битола ги откажа сите настани планирани за денеска поради Ден на жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија.

Живот 13.02.23 | 12:20

Поради Ден на жалост, откажани денешните настани од ,,Недела на виното” во Неготино

Откажани се денешните настани од манифестацијата ,,Недела на виното” во Неготино, поради прогласениот ден на жалост, информира Методи Митрев, портпарол во Општината. Се...

Македонија 13.02.23 | 08:42

Денеска е ден на жалост

Денеска е ден на жалост во Македонија, во чест и спомен на жртвите од стравичните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија. Согласно таквата одлука, радиодифузерите...

Македонија 12.02.23 | 22:05

АВМУ: Радиодифузерите утре да ја прилагодат програмата со денот на жалост

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги повикува радиодифузерите утре соодветно да ја прилагодат програмата и да емитуваат содржини кои по...

Македонија 12.02.23 | 17:40

Владата го прогласи 13 февруари за Ден на жалост како израз на солидарност со жртвите во Турција и Сирија

Владата донесе одлука со којашто утрешниот ден, 13-ти февруари, понеделник, е прогласен за Ден на жалост на Република Македонија. Одлуката е донесена како израз...

Македонија 24.11.21 | 08:52

Втор ден жалост за жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Во земјава денеска е втор ден на жалост по сообраќајната несреќа на македонскиот автобус во која вчера на автопатот „Струма“ во Бугарија загинаа 45 патници, а седум...

Балкан 23.11.21 | 21:36

Во Косово утре е прогласен ден на жалост поради загинатите граѓани на Македонија во автобуската несреќа

Косовската претседателка Вјоса Османи денеска донесе одлука 24 ноември да го прогласи за ден на жалост во знак на почит кон граѓаните на Македонија кои загинаа...

Балкан 23.11.21 | 15:20

Бугарија за утре прогласи ден на жалост

Бугарија прогласи дека утре ќе биде Ден на национална жалост поради жртвите во двете трагедии – пожарот во дом за стари лица во село Ројак и тешката автобуска несреќа...

Балкан 23.11.21 | 10:18

Бугарија ќе прогласи ден на жалост

Премиерот Стефан Јанев најави дека бугарската влада размислува да прогласи ден на жалост поради трагедијата со автобусот на „Беса Транс“ во која загинаа 45 патници,...

Македонија 14.10.21 | 11:42

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Советот на Општина Радовиш на вчерашната вонредна седница донесе одлука денешниот ден да се прогласи за ден на жалост заради трагично загинатите двајца алпинисти,...

Ракомет 09.09.21 | 15:55

Одложен стартот на ракометната Суперлига, натпреварите ќе се играат в недела

Владата на Македонија поради трагедијата во Тетово прогласи тридневна жалост, а поради тоа одложени се натпреварите во ракометната Суперлига. Натпреварите кои требаше...

Македонија 09.09.21 | 15:41

СДСМ ги одложува сите јавни настапи поврзани со изборите до недела

Поради деновите на жалост по пожарот во модуларната Ковид болница во Тетово во која животот го загубија 14 лица, СДСМ ги одложува сите планирани активности поврзани...

Балкан 25.07.21 | 17:08

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи понеделник, 26 јули, за ден на жалост во државата, во знак на почит за граѓаните на Република Косово кои го загубија...

Свет 11.05.21 | 14:20

Утре ќе биде Ден на жалост во Русија, откажана е наставата во училиштата

Нема да се одржуваат часови во училиштата во Казан, Русија на 12 мај, а власта го прогласи утрешниот ден за Ден на жалост во републиките. Најмалку 11 лица загинаа во пукањето...

Балкан 02.01.21 | 08:52

Почит за настраданите во земјотресот: Денеска е Ден на жалост во Хрватска

Од полноќ во Хрватска стапи на сила Ден на жалост во чест и сеќавање на настраданите во разорниот земјотрес. Денот на жалост се означува со спуштање на знамињата на Хрватска...

Балкан 01.01.21 | 18:21

Во БиХ прогласен ден на жалост по трагичното загинување на осумте тинејџери

На територијата на цела Босна и Херцеговина е прогласен ден на жалост поради смртта на осум тинејџери во Посушје. Поради оваа трагедија, оддржана е вонредна седница...

Балкан 30.12.20 | 12:02

Втори јануари прогласен за ден на жалост во Хрватска

Владата на Хрватска го прогласи 2 јануари за ден на жалост поради жртвите во земјотресот што вчера ја погоди земјата. Како што соопшти премиерот, Андреј Пленковиќ, за...

Македонија 16.11.20 | 23:01

Милошоски бара утре да биде прогласен Ден на жалост во чест на жртвите од ковидо19

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски бара од Владата утрешниот ден за Ден на жалост. Македонија досега изгуби вкупно 1.345 луѓе 🕯🕯🕯 Денес е трагичен датум, во...

Свет 03.11.20 | 10:56

Уште една жена им подлегна на повредите: Австрија прогласи тридневна жалост по терористичкиот напад

Австриската Влада на денешната вонредна седница прогласи тридневна жалост поради терористичкиот напад што синоќа се случи во Виена, при што се убиени четири лица, а...