Ознака: ден на жалост
Вести 17.04.24 | 09:26

Косово жали за убиените жени и девојки

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го прогласи денешниот ден, 17 април, за ден на жалост во спомен на убиените жени и девојки во Косово како последица на родово засновано...

Свет 23.03.24 | 14:42

Утре во Русија ќе биде ден на национална жалост

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека утре во Русија ќе биде ден на национална жалост поради жртвите од терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“...

Свет 22.12.23 | 08:55

В сабота е Ден на жалост во Чешка заради масовното убиство во Прага

Чешкиот премиер Петр Фијала соопшти дека владата донесе одлука 23 декември ( сабота) да биде Ден на национална жалост поради пукањето на Карловиот универзитет во Прага,...

Балкан 28.09.23 | 18:44

На ЕУ и пречи прогласениот Ден на жалост во Србија

Европската Унија суштински се противи на  глорификацијата на криминалците, терористите и жалоста за нив, изјави за Радио Слободна Европа портпаролот на ЕУ, Петер Стано,...

Сервиси 19.06.23 | 17:29

Ден на жалост утре во Македонска Каменица

Во Македонска Каменица прогласен е Ден на жалост. Одлуката ја донесе Советот на општина Македонска Каменица на денешната седница, поради трагичен настан во кој животот...

Музика 13.02.23 | 15:31

Поради Ден на жалост концертот на Пијан Славеј наместо вечерва, ќе се одржи в петок

Концертот на ПИЈАН СЛАВЕЈ кој требаше да биде вечерва во Народен театар Битола, заради ден на жалост беше одложен. Новата дата е 17 февруари, петок со почеток во 20 часот. Сите...

Култура 13.02.23 | 12:27

Центар за култура-Битола ги откажа сите настани планирани за денеска поради Ден на жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Центар за култура-Битола ги откажа сите настани планирани за денеска поради Ден на жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија.

Живот 13.02.23 | 12:20

Поради Ден на жалост, откажани денешните настани од ,,Недела на виното” во Неготино

Откажани се денешните настани од манифестацијата ,,Недела на виното” во Неготино, поради прогласениот ден на жалост, информира Методи Митрев, портпарол во Општината. Се...

Македонија 13.02.23 | 08:42

Денеска е ден на жалост

Денеска е ден на жалост во Македонија, во чест и спомен на жртвите од стравичните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија. Согласно таквата одлука, радиодифузерите...

Македонија 12.02.23 | 22:05

АВМУ: Радиодифузерите утре да ја прилагодат програмата со денот на жалост

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги повикува радиодифузерите утре соодветно да ја прилагодат програмата и да емитуваат содржини кои по...

Македонија 12.02.23 | 17:40

Владата го прогласи 13 февруари за Ден на жалост како израз на солидарност со жртвите во Турција и Сирија

Владата донесе одлука со којашто утрешниот ден, 13-ти февруари, понеделник, е прогласен за Ден на жалост на Република Македонија. Одлуката е донесена како израз...