Ознака: бојко борисов
Балкан 17.03.22 | 22:11

Борисов спроведен со полиција, ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец...

Балкан 17.03.22 | 21:42

Во живо: „Оставка “ – се скандира пред домот на Борисов

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ...

Балкан 17.03.22 | 21:33

Приврзаници на Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја

Приврзаници на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја. Во толпата има и пратеници на политичката партија ГЕРБ. Поранешниот...

Балкан 17.03.22 | 21:27

Бугарското МВР ја избриша информацијата за апсењето на Борисов

Министерството за внатрешни работи на Бугарија ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави агенцијата БГНЕС....

Балкан 17.03.22 | 21:03

ГЕРБ: Ова е политичка репресија

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот...

Балкан 17.03.22 | 20:58

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: Внатре е мојот клиент

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот...

Балкан 17.03.22 | 20:32

Приведен Бојко Борисов

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов вечерва е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција,...

Вести 17.03.22 | 09:26

Дали во скоро време Заев бил во Софија да се сретне со Борисов?

Дали во скоро време Зоран Заев бил во Софија да се сретне со Бојко Борисов-праша Александар Николоски во вчерашната емисија „Заспиј ако можеш“. Toј дообјсни дека покрај...

Македонија 25.01.22 | 19:42

Борисов: Не ја повторувајте нашата грешка, туку веднаш решете ги најтешките прашања во бугарско-македонските односи

Не ја повторувајте нашата грешка, туку веднаш решете ги најтешките прашања во бугарско-македонските односи, ваков совет му дал лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски...

Македонија 22.01.22 | 13:22

Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Заминаа од политиката Зоран Заев, Алексис Ципрас и Бојко Борисов. Заминаа од политиката, но ќе остават трајна трага во историјата на Балканот како погребувачи на името...

Македонија 19.01.22 | 15:34

Борисов по посетата на Петков во Скопје: Спиев мирно, Македонија нема да ја нападне Бугарија

Ноќеска спиев мирно, Македонија нема да ја нападне Бугарија и нема да има територијални претензии. Спијте мирно, Банско останува бугарско, ќе одите на скијање. Вака...

Македонија 25.12.21 | 17:28

Борисов: Би поддржале отстапки што би ги направила владата на Петков кон Скопје

Ако бугарската влада направи отстапки кон Македонија и ги достави до парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер на...

Македонија 25.12.21 | 08:14

Борисов: Би поддржале отстапки што би ги направила Владата на Петков кон Скопје

Ако бугарската Влада направи отстапки кон Македонија и ги достави до Парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер на...

Балкан 11.12.21 | 15:32

Борисов: ГЕРБ нема да ја поддржи владата на Кирил Петков

Лидерот на најголемата парламентарна опозициска партија ГЕРБ, Бојко Борисов, изјави дека в понеделник, кога ќе се гласа за новата влада на Бугарија во Народното собрание,...

Македонија 23.11.21 | 09:39

Борисов: Разговарав со Заев, го уверив дека повредените ќе добијат најквалитетна медицинска нега

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, сподели дека се слушнал со македонскиот премиер. Пред неколку минути телефонски разговарав со Зоран Заев. Им изразив...

Балкан 23.11.21 | 09:08

Борисов: Разговарав со Заев, го уверив дека повредените ќе добијат најквалитетна медицинска нега

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, сподели дека се слушнал со македонскиот премиер. Пред неколку минути телефонски разговарав со Зоран Заев. Им изразив...

Балкан 21.11.21 | 14:22

Борисов: Радев се скара со сите соседи и се замрази со Македонија и Албанија

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, го обвини претседателот и кандидат за втор мандат, Румен Радев, дека за само една недела успеал да ја скара...

Балкан 18.11.21 | 17:24

Бојко Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Поранешниот долгогодишен бугарски премиер и лидерот на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, нема да биде пратеник во 47. Народно собрание, соопшти Бугарското национално радио,...

Балкан 14.11.21 | 23:04

Борисов: Драго ни е што по оваа репресија врз нас имаме таков резултат и што нè оставија живи

Најмалата излезност во историјата покажа тотален неуспех на Владата да ги организира изборите. Немаше место каде што немаше проблеми. Овие избори ќе останат во историјата...

Балкан 14.11.21 | 15:54

„Братот“ на Заев Борисов лежи гол на спална, до него кондоми, пиштол и евра

На социјалните мрежи се појавија нови фотографии од лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов.Во пресрет на изборите излегоа компромитирачки материјали за поранешниот премиер...