Ознака: бојко борисов
Македонија 29.12.20 | 23:41

Бојко Борисов веќе не крие дека Заев уште од опозиција добил награда во однос на договорот

Во гостување на дебатната емисија „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се осврна на моментот кој не остана...

Балкан 25.12.20 | 11:58

Поранешната сопруга на Бојко Борисов не може да се помири со големата загуба

Поранешната сопруга на бугарскиот премиер, Бојко Борисов – д-р Стела Костова на социјалните мрежи сподели дека е скршена од тага по смртта на е едно од своите миленичиња....

Балкан 23.12.20 | 11:00

Борисов се испофали дека му дал вакцини на Заев

Ние секогаш сме подготвени да им помогнеме на нашите најблиски соседи и пријатели. Ова му го кажав на премиерот Зоран Заев, кој ни се заблагодари за подготвеноста да...

Македонија 22.12.20 | 13:19

Борисов: Вакцините ги донираме без никакви задкулисни намери

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изрази надеж дека следната година ќе се најде заедничко решение за продолжување на процесот на интеграција на Република Македонија...

Македонија 17.12.20 | 21:21

Чешка, Словачка и Австрија навреме реагираа да не се разнебити македонската историја и им го спречија планот на Заев и Борисов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во „Јади Бурек кај Јанко“ на ТВ Сонце истакна дека пријателите на Македонија како Чешка, Словачка и...

Македонија 16.12.20 | 14:21

Николоски: Димитров го напушта Заев, а тоа е доказ дека премиерот направил меѓународна катастрофа

Трите клучни работи кои зборуваат за катастрофата во нашата надворешна политика беа една од темите на прес-конференцијата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 15.12.20 | 13:10

Го потсетува ли Борисов преку Дац Заев на некои ветувања?!

Мене лично Бојко Борисов ми има кажано дека ова што денеска го бараат е ветено од Зоран Заев. Не сум присуствувал на тој муабет, не можам да ја потврдам веродостојноста...

Македонија 15.12.20 | 09:48

Дарежливиот македонски премиер Заев богато го дарувал Борисов: Иловица, национална телевизија, мобилен оператор, банка и оптички кабел, а идентитетот гратис

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски открива кои пет бизниси му ги ветил Заев на Борисов само за да стане премиер. Дарежливиот македонски премиер од...

Македонија 14.12.20 | 20:07

Николоски: Заев му ветил на Бојко Борисов најмалку пет бизнис зделки во Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Телевизија Канал 5, истакна дека актуелниот премиер Зоран Заев...

Македонија 11.12.20 | 10:25

ВМРО-ДПМНЕ: Kој го одобри нон-пејперот што Бучковски му го предал на Борисов?

Oд ВМРО-ДПМНЕ јавно прашуваат што содржи нон-пејперот кој преговарачот Бучковски вчера му го предал на бугарскиот премиер Бојко Борисов и од која институција во државата...

Македонија 11.12.20 | 09:43

Дали сега е појасен членот 7 од Договорот?

За Преспанскиот договор бугарскиот премиер Бојко Борисов се залагал за Македонија „како за своја земја“, рече синоќа самиот Зоран Заев, кој досега немаше откриено...

Македонија 11.12.20 | 08:45

Борисов преговарал со Ципрас за Македонија „како за своја земја“

Братот Бојко, новиот јарем околу вратот на Македонија, бил вклучен во преговорите со Грција, а ние во Македонија и да не знаеме за тоа. И не само што преговарал, Борисов...

Македонија 10.12.20 | 19:07

Бучковски во Софија заминал на поклонение – однел документ дека ни малцинство имаме во Бугарија ни претензии

Специјалниот преставник на Владата Владо Бучковски во разговорот со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој беше јавно објавен, открива дека носи нон-пејпер како гаранции...

Македонија 10.12.20 | 14:59

И Борисов ладен кон Бучковски: Бугарија направи сè за Македонија, редно е да си ги исполните обврските од Договорот

Секогаш сум сметал дека со преговори можат да се најдат решенија. Сегашните и идните поколенија нема да ѝ простат ниту на Бугарија ниту на Република Македонија...

Македонија 10.12.20 | 11:29

Мицкоски: Лично Бојко во очи ми призна дека Заев од опозиција му ветил дека ќе ги исполни сите бугарски барања само за да стане премиер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата Студио 10 на ТВ 24, вели дека лично бугарскиот премиер Бојко Борисов му признал дека Зоран Заев...

Балкан 08.12.20 | 19:42

Eвропските социјалисти бараат Борисов да го тргне ветото за Македонија

Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со Македонија. -Бугарскиот...

Македонија 08.12.20 | 19:01

Во 2017 се фалеа дека испишале историја со Бојко

Актерот Сашо Тасевски на Фејсбук го коментира ветото од Бугарија. Тој го потсетува премиерот Заев дека пред три години се фалел дека испишале историја со Борисов.

Твитови 07.12.20 | 17:35

Заев од брат му Бојко, ќе добие Стојко!


Македонија 07.12.20 | 13:19

Веле Смилевски до Борисов: Европската перспектива на Македонија не може да биде на сметка на идентитетот

Кренете ги вашите политички раце од сферата на дејствување на уметноста. Оставете ги писателите и уметниците со својот јазик и со своите визии да ја остваруваат својата...

Македонија 04.12.20 | 16:59

Заев негиран – идентитетот сепак на маса за преговори?!

Дали денешниот состанок на заедничката мешовита комисија со Македонија потврди дека премиерот Зоран Заев преговара за идентитетот, иако тоа упорно го негира. Драги...