Бугарското обвинителство не било известено за случајот Борисов. Случајот го води европското обвинителство, кое има обврска во рок од 24 часа да го извести бугарското за преземените акции.

До денес обвинителството не е известено, изјави портпаролката на главниот обвинител Иван Гешев – Сијка Милева, коментирајќи ја полициската акција во домот на пораанешниот бугарски премиер Бојко Борисов, пренесува Стандардњус

Таа додаде дека се работи за истраги за европски фондови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.