Ознака: биљал касами
Македонија 03.05.20 | 12:19

Коалицискиот партнер на Заев упати честитки до УЧК затоа што прогласиле слободна зона во Македонија

Втори мај е ден на националната гордост, напиша на Фејсбук Билал Касами, лидерот на БЕСА и предизборен коалиционен партнер на СДСМ и Заев кој честиташе “ослободување”...

Македонија 12.03.20 | 14:47

Касами: Ќе ги почитуваме мерките, се надевам нема да има ситуација во која ќе мора да ги одложиме изборите

На координативниот состанок се разговараше за мерките. Ние ќе ги почитуваме мерките и забраните. Се надеваме дека ситуацијата ќе се подобри и дека нема да има ситуација...

Македонија 09.03.20 | 12:30

Касами, Реџепи, Зендели: Беса ги објави носителите за изборите

Беса ќе има 14 кандидати за пратеници во коалицијата со СДСМ, објави партијата по состанокот на Централното собрание на партијата во Тетово. Лидерот на Беса Билал Касами...

Македонија 05.03.20 | 09:51

Kасами по средбата со Рикер: САД позитивно гледаат на коалицијата со СДСМ

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, партија која е во предизборна коалиција со СДСМ за изборите на 12 април, кој е во посетата на САД, се сретна со помошникот државен...

Македонија 27.02.20 | 13:46

Заев беше измамник и неспособен за Касами, денеска се гушнаа во коалиција

СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Но, пред само два месеци...

Македонија 27.02.20 | 12:54

Заев и Касами ја потпишаа коалицијата

СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Лидерите на СДСМ и на...

Македонија 20.01.20 | 14:10

Беса извиси, Гаши и Села се договорија: Алтернатива и Алијанса во предизборна коалиција

Алијансата за Албанците и Алтернатива се договориле за предизборна коалиција, објавува „Лајм“. Соработката се очекува да биде официјализирана за неколку дена.Иако...

Македонија 09.01.20 | 10:47

Алтернатива не сака со Беса, ама сака со Алијанса: Албанската опозиција се уште без договор за предизборна коалиција

Иако беше објавено дека дел од албанската опозиција постигнале договор за предизборна коалиција, се чини дека договор се уште нема.Иако кај Беса, Алијанса за Албанците...

Македонија 12.12.19 | 09:52

За Касами премиерот во заминување е изманик

Лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, во синоќешното издание на емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 рече дека ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ после избори повторно коалицира...

Македонија 29.10.19 | 08:10

Касами со Села во влада, со ДУИ ќе соработува само ако Ахмети биде опозиција

Би соработувал со ДУИ само ако бидат опозиција, вели претседателот на Беса Биљал Касами во синоќешната емисија „10 минути“ на ТВ21. Поради тоа што ДУИ за овие 17 години...

Македонија 26.10.19 | 10:48

Касами: Сите опозициски и владејачки партии да направиме албанска платформа за да ја пензионираме ДУИ

Лидерот на Беса Биљал Касами во интервју за „360 Степени“ го коментираше повикот од Зијадин Села за заеднички изборен настап на Алијанса на Албанците, Алтернатива и...

Македонија 20.10.19 | 21:09

Касами: Народот да реши за понатамошниот пат на нашата држава

Првиот човек на Беса Биљал Касами не го криеше задоволството од вечерашниот постигнат договор околу предвремените избори, кои ќе се случат во март, 2020 година. Го поздравуваме...

Македонија 18.10.19 | 15:35

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка...

Македонија 17.10.19 | 18:03

Ако нема датум, ќе има избори – албанската опозиција едногласна

Доколку не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, следуваат предвремени избори, рече синоќа лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, во дебатниот магазин...

Македонија 16.10.19 | 15:15

Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва

Претседателот на Беса Биљал Касами изјави дека ако државата не почне преговори со Европската унија, владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат предвремени...

Македонија 16.10.19 | 14:44

Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва, треба да се распишат предвремени избори

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, изјави дека ако државата не отпочне преговори со Европската Унија, владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат...

Македонија 29.09.19 | 12:41

Касами: СЈО беше искористено само за промена на власта

СЈО беше искористено само за промена на власта, без да даде конкретни резултати во искоренување на криминалот и корупцијата – оценува Биљал Касами во неделното интервју...

Македонија 29.09.19 | 12:25

Касами: Џафери не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ

Талат Џафери е претседател на Собранието и тој не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ, вели Билал Касами во интервју за Радио Слободна Европа. Тоа се гледа...

Македонија 10.09.19 | 11:03

Со ова темпо обвиненија за „Рекет“ ќе нема до Нова година

Лидерот на опозициската партија Беса, Биљал Касами вели дека многу луѓе од актуелната власт се вмешани во случајот “Рeкeт“, а темпото со кое се одвива процесот не дава...

Македонија 03.09.19 | 10:54

Касами: Заев да собере храброст и да распише предвремени избори

Најновите политички случувања во земјава ги коментираше лидерот на партијата Движење Беса, Билал Касами во интервју за ТВ-емисијата „10 минути“ на телевизија 21. Тој...