Ознака: биљал касами
Македонија 17.02.24 | 14:26

Касами: Вклучувањето на АА ја покажува одлучноста, револуционерниот дух и волјата за промена на албанскиот народ

Лидерот на Беса, Биљал Касами, по потпишувањето на Декларацијата за обединетост, рече дека вклучувањето на Алијанса за Албанците во коалицијата ја покажува одлучноста,...

Македонија 13.02.24 | 22:40

Касами: Албанците имаат историска шанса претседателскиот кандидат да влезе во втор круг

Наредните неколку денови ќе го објавиме кандидатот за претседателските избори кој ќе биде заеднички на опозицијата, рече Биљал Касами, лидерот на БЕСА во вечерашното...

Македонија 01.02.24 | 11:04

Касами: Имаме разговарано со Таравари за да биде кандидат за претседател на државата

Претседателот на Движењето Беса и градоначалник на Општина Тетово, Биљал Касами во синоќешното гостување во емисија на Радио Телевизија Косово нагласи дека е разговарано...

Македонија 17.11.23 | 15:14

„Тргнете го крстот сами за да нема тензии“, се закани Касами во име на „Европскиот сојуз“

Градоначалникот на општина Тетово Билал Касами ги повика институциите да реагираат и да го отстранат крстот што беше поставен на Попова Шапка. Вчера бевме сведоци дека...

Македонија 13.11.23 | 17:35

Џафери: Собранието не е место за Биљал Касами да се обраќа како градоначалник или како претседател на партија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, преку писмена изјава реагираше што градоначалникот на Тетово и претседател на движењето Беса, Биљал Касами, како што вели...

Македонија 24.08.23 | 19:35

На Касами му стигна покана за на суд: Кога дошол Курти, не постапил согласно Законот за употреба на грбот, знамето и химната

Тетовскиот градоначалник Биљал Касами на социјалната мрежа Фејсбук објави покана од Основен суд Тетово, од каде бараат претставник на општината да дојде на судско...

Македонија 15.04.23 | 20:16

За Касами, Тетово пак е албански главен град во Македонија

Лидерот на Беса Албин Курти го пречека премиерот на Косово Албин Курти во Тетово.  Тетовскиот градоначалник  го претстави македонскиот град како „албански главен...

Македонија 11.04.23 | 14:15

Касами: Ахмети е во тесно, се јавува, праќа посредници, му требаат пратеници за да го намали влијанието на „Огнените“

ДУИ бара соработка само кога им е тесно, само кога се во критична ситуација. И ова искуство беше во 2016 година, кога можеби не секој ден, но на неделно ниво имав телефонски...

Македонија 11.04.23 | 08:30

Касами: Можни се уставни измени годинава, но и предвремени избори

Уставните измени може да се направат оваа година, изјави лидерот на Беса и актуелен градоначалник на општина Тетово, Биљал Касами во синоќешното гостување во дебатниот...

Македонија 05.04.23 | 15:34

Касами: И фабриката за електрични возила беше промовирана како Коридор 8, па не се знае ни дали ќе почне да се гради

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денеска изјави дека актуелната Влада нема капацитет да ги реализира најавените автопатски делници од Коридор 8, затоа што власта,...

Македонија 05.04.23 | 15:04

Касами: Оваа Влада нема капацитет да го реализира Коридор 8

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денеска изјави дека актуелната Влада нема капацитет да ги реализира најавените автопатски делници од Коридор 8, затоа што власта,...

Македонија 05.04.23 | 14:10

Касами и Беса прифаќаат уставни измени кои го рефлектираат мултиетничкото општество

Уставни измени само доколку го рефлектираат мултиетничкото општество на државата. Ова е одговорот на новинарското прашања до тетовскиот градоначалник и воедно претседател...

Македонија 14.01.23 | 18:28

Касами: Да за Бугари во Уставот, но прво…

Лидерот на движењето БЕСА, Биљал Касами, во синоќешното гостување на Алсат рече дека доколку власта сака да има уставни измени, прво мора да има договор за одржување...

Македонија 10.01.23 | 23:13

Касами му возвраќа на Ахмети: Оваа Беса ве победи двапати по ред во главниот град на Албанците во Македонија – Тетово

Лидерот на Беса и тетовски градоначалник, Биљал Касами, кој не присуствува на средбата меѓу Еди Рама и лидерите на партиите на македонските Албанци во Тирана, преку...

Македонија 08.01.23 | 22:16

Касами сака да оди на баци рака во Тирана, но не сака да седи на иста маса со Ахмети

Беса ја примила поканата за средба на албанските партии од Македонија во Тирана под покровителство на албанскиот премиер Еди Рама, но проблем е Али Ахмети. Портпаролот...

Македонија 08.01.23 | 20:38

Проблем за Рама, Касими не сака да седи на иста маса со Ахмети

Лидерот на БЕСА, Билал Касами, не сака да седне на иста маса со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. „Ние како Беса воопшто немаме дилема во однос на политичките цели во корист...

Македонија 26.12.22 | 14:13

Касами: Барањето за предвремени парламентарни избори е барање на мнозинството граѓани

Разбираме дека премиерот Ковачевски е во незавидна ситуација и немајќи политички капацитет и легитимитет да ја води Владата, тој ги толкува различно политичките позиции...

Македонија 03.11.22 | 15:47

Касами исплати три милиони евра од наследениот долг од Теута Арифи

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денеска објави дека за една година откако е на функцијата, Општина Тетово успеала да го намали за 3 милиони евра наследениот долг...

Македонија 27.10.22 | 12:37

Касами: Движењето Беса ќе бара да се тргне и одредницата 20 отсто за албанскиот јазик

Политичкиот дискурс околу уставните измени треба да се одвива за тргнување на одредницата 20 отсто за употребата на албанскиот јазик, но не и за промени околу употребата...

Македонија 22.10.22 | 22:21

Ноќе се носат кучиња во Тетово од Скопје и Куманово, вели Касами

Откако беше регистрирано зголемување на бројот на кучињата скитници во градот Тетово, градоначалникот Биљал Касами рече дека состојбата уште повеќе ја влошува тоа...