Ознака: биљал касами
Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 21.10.21 | 22:49

Заев не е ни за Касами ни за Арифи: На нашите членови во Тетово ќе им го кажеме – по сопствено убедување

На прашањето на модераторот за тоа дали Тетово може да предизвика ново парламентарно мнозинство и како СДСМ ќе постапи во овој случај, премиерот и претседател на СДСМ,...

Вести 21.10.21 | 21:33

Касами: Зошто да не реконструкција на Владата по изборите?

Кандидатот за градоначалник на Тетово Билал Касами од Беса во емисијата 24 анализа рече дека не смее да се профитира на сметка на тетовската трагедија и да се добиваат...

Македонија 19.10.21 | 08:13

Алијанса за Албанците ќе го поддржи Касами во Тетово, но не и Алтернатива

Алијанса за Албанците на Зијадин Села е подготвена да го поддржи кандидатот на Беса во Тетово, Биљал Касами, кој оди во втор круг со кандидатката на ДУИ, Теута Арифи,...

Македонија 18.10.21 | 08:47

Во Тетово сепак ќе има втор круг, Касами влегува како првопласиран

Беса синоќа со зурли и тапани го прослави влегувањето во вториот круг на нивниот кандидат и претседател на партијата Биљал Касами во вториот круг од локалните избори...

Македонија 18.10.21 | 01:10

Беса прогласи победа во Тетово

Генералниот секретар на движењето Беса, Арјанит Хоџа прогласи победа на Биљал Касами за градоначалник на Тетово. Тој ги повика граѓаните на прослава на главниот плоштад...

Македонија 17.10.21 | 22:21

Црвената вратоврска му донесе победа на Касами – Тетово ѝ ја покажа вратата на Арифи

Денеска е повод за празник. По 20 години кампања првпат доаѓам со вратоврска затоа што ценам дека денес ќе биде убав ден и сите граѓани да излезат да гласаат за нашата...

Македонија 15.10.21 | 22:10

Касами: Промените во Тетово ќе се почувствуваат во првите шест месеци

Претседателот на партијата и кандидат за градоначалник на Тетово, Билал Касами посочи дека Движење Беса има проекти и планови за сите проблеми со кои се соочува градот,...

Македонија 14.10.21 | 19:15

Касами: Мој приоритет за Тетово ќе биде урбанизмот

Презентирајќи ја изборната понуда, дебатиравме и со гостите Мухарем Мухареми, Аднан Беадини, Фехри Хетеми, Хамди Саити, Виган Рустеми и Дрилон Вејсели, со кои заклучивме...

Македонија 11.10.21 | 21:31

Касами: Приоритет ќе биде привлекување средства од ЕУ

Кандидатот за градоначалник на Тетово од движењето „Беса“ Билал Касами ветува депотилизација на средните и основните училишта, зголемување на квалитетот на знаење...

Македонија 04.10.21 | 10:00

Касами: Тетово ќе биде модерна општина со обучен кадар

Изборниот караван на Движењето „Беса” синоќа одржа централен митинг во тетовското село Порој каде ја претстави изборната програма за претстојните локални избори. Кандидатот...

Македонија 01.10.21 | 22:17

Ќе направам туристичка атракција од Арабати баба теќе

Денеска преседателот на Движењето Беса, истовремено и кандидат за градоначалник на Тетово на локалните избори 2021 година, Билал Касами ја посети населбата Теќе во Тетово,се...

Македонија 30.09.21 | 23:11

Касами: Имаме конкретен проект за секој проблем

Касами вечерва престојуваше во населбата Гам Гам во Тетово, каде што беше присутен и шефот на изборниот штаб на оваа партија, министерот за земјоделство Арјанит Хоџа,...

Македонија 29.09.21 | 20:22

Касами во посета на тетовските села: Да ја тргнеме актуелната градоначалничка

Кандидатот на Движење Беса за градоначалник на Тетово, Биљал Касами, се сретна со жителите на тетовските села Лавце, Вејце и Селце, пред кои вети решение за локалните...

Македонија 23.09.21 | 12:17

Биљал Касами ќе биде нов градоначалник на Тетово: Беса убедена во победа на изборите

Генералниот секретар на БЕСА, Арјанит Хоџа, вели дека во партијата се убедени оти нов градоначалник на Тетово ќе биде нивниот лидер Биљал Касами. Движењето Беса влегува...

Македонија 30.07.21 | 14:38

Касами му простил на Заев за љубовта со Ахмети

Касами или Арифи? Иако се закани со напуштање на владината коалиција ако не добие поддршка за Тетово, Биљал Касами му простил на „големиот брат“ во Владата. Наместо...

Македонија 16.07.21 | 21:38

СДСМ во небрано: Беса се заканува ако не добие поддршка за Касами во Тетово, а и ДУИ смета на гласовите за Арифи

Освен ДУИ, и другиот албански коалициски партнер во Владата – Бeса ја очекува поддршката од најголемиот партнер СДСМ на локалните избори во Тетово, каде што кандидати...

Македонија 31.05.21 | 23:31

Касами: Граѓаните знаат дека ДУИ ветува многу пред избори, но ништо не реализира

Лидерот на Беса, Биљал Касами, при гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 искажа критики кон  ДУИ и нивните министри. Одговарајќи на прашањето како би го коментирал...

Македонија 31.05.21 | 23:01

Касами: На локалните избори ќе одиме сами, но можна е соработка со други партии

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, при гостување во „Клик Плус“ на ТВ21најави дека неговата партија локалните избори ќе оди сама, иако не исклучи и соработка со други партии. Касами...

Македонија 01.03.21 | 13:20

Заев сака да ѝ направи атер на Беса за личните карти, но не сака да му замерат од ЕУ

Штом ќе стапи во сила регулативата на Европската Унија за тајноста на податоците во личните документи, ние треба да ја почитуваме, а бидејќи остануваме на патот на ЕУ,...