Ознака: авионска несреќа
Фудбал 24.01.21 | 21:10

Трагедија во Бразил: Се урна авион со фудбалери, преживеани нема

Aвион со членови на Фудбалскиот клуб Палмас ФР се урна во Бразил. Нема преживеани. Екипата на Ф.А. Палмас, која се натпреварува во четвртата лига од бразилскиот шампионат,...

Фудбал 24.01.21 | 17:51

Четворица фудбалери меѓу загинатите во авионската несреќа во Бразил

Шестмина загинати во авионска несреќа што денеска се случи во Бразил. На лице место загинаа пилотот, четворица фудбалери од Палмас, како и претседателот на клубот. Несреќата...

Свет 10.01.21 | 18:23

По авионската несреќа татко на три деца скршен: Никогаш повеќе нема да ги видам

Некои од очајните роднини на патниците од летот на индонезиската авиокомпанија „Сривиџаја ер“, чиј „Боинг 737“ набрзо по полетувањето се урна во морето, веста за страшната...

Свет 09.01.21 | 22:15

Сè уште нема официјална потврда за судбината на патниците на авионот на „Сривиџаја ер“

Спасувачки екипи за пребарување ги осветлија темните морски води крај брегот на индонезиската престолнина Џакарта во потрага по патничкиот авион со 62 патници, кој...

Свет 09.01.21 | 21:13

Роднините не губат надеж, веруваат дека има преживеани во падот на индонезискиот авион

Семејствата на луѓето кои биле во патничкиот авион на авиокомпанијата „Сривиџава ер“, за кој се претпоставува дека се срушил во морето по полетувањето од главниот...

Свет 03.01.21 | 12:54

Авион се урна врз куќа: Загинале патниците, домашните се карале за филм, па се спасиле

Три лица загинале кога мал авион се урнал во куќа надвор од Детроит, објави шерифот на округот Оукленд. Се верува дека пилотот и двајца патници загинале, соопшти канцеларијата...

Свет 07.08.20 | 18:54

Авион со 191 патник се преполови при слетување, најмалку тројца загинати

Патнички авион на „Ер Индија експрес“ кој летал од Дубаи доживел несреќа при слетувањето на аеродромот „Кожикоде“ во Керала. Откако ја промашил пистата, авионот се...

Калеидоскоп 26.05.20 | 12:01

Видов само чад и оган и слушав крици од сите страни, сведоштво на момчето што преживеа пад на авион во Карачиј

Најмалку 80 лица ги загубија животите кога авион на пакистанска национална компанија со 99 патници и членови на екипажот се сруши во петокот во населено место во Карачиј. Засега...

Калеидоскоп 05.03.20 | 15:16

На денешен ден се случи првата авионска несреќа во Македонија: Се урна авионот Fokker 100 на „Палер“

На денешен ден, 5 март 1993) се урна авионот Fokker 100 на Palair Macedonian Airlinesсе, лет број 301, веднаш по полетувањето од скопскиот аеродром со крајна дестинација Цирих. Во авионот Fokker...

Свет 05.02.20 | 17:03

Авион се расцепи на пола откако излета од писта во Истанбул

Авион излета од писта при слетувањето на меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен“ во Истанбул Турциј. Според непотврдени информации на турските медиуми, патниците...

Свет 09.01.20 | 21:47

Авионот бил случајно соборен од ирански ракети?

Украинскиот авион што вчера се урна во Иран, при што погинаа сите 176 патници и членови на екипажот во него, најверојатно случајно е соборен од иранската Противвоздушна...

Свет 08.01.20 | 13:55

Објавија, па ја повлекоа изјавата дека причина за падот е дефект на моторот

Амбасадата на Украина во Иран го замени соопштението за причините за падот на авионот во Техеран во кое се исклучува терористички или ракетен напад како причина за...

Свет 08.01.20 | 11:05

Во паднатиот авион имало Украинци,Иранци, Швеѓани, Германци и Британци

Меѓу патниците загинати во авионската несреќа во Иран биле 82 државјани на Иран и 63 Канаѓани, како и државјани на Украина, Шведска, Авганистан, Германија и Британија. Украинскиот...

Свет 08.01.20 | 08:33

Вознемирувачки снимки од падот на боингот во Техеран – загинаа 176 лица

На социјалните мрежи веќе се објавуваат вознемирувачки видео снимки од урантиот украински авион Боинг 737 откако истиот по полетувањето набрзо од аеродромот во Техеран...

Свет 08.01.20 | 08:13

„Боинг“ со 176 лица се урна по полетувањето од Техеран, нема преживеани

Украински „Боинг 737“ во кој се наоаѓаа 176 лица, се урна по полетувањето од техеранскиот аеродром. Иранската Црвена полумесечина соопшти дека не постојат шанси да се...

Свет 04.10.19 | 10:45

Најмалку тројца загинати во авионска несреќа во Украина

Најмалку три лица загинаа при принудно слетување на украински товарен авион „Ан-12“ во близина на Лавов, западна Украина. Авионот требало да слета во Лавов, но морал...

Фудбал 06.09.19 | 18:09

Драма на небото: Фудбалерите на БиХ избегнаа катастрофа

Фудбалерите на босанската репрезентација доживеаја вистинска драма на летот за Ерменија, каде денеска треба да гостуваат. Два часа по полетувањето од Сараево, околу...

Свет 25.08.19 | 18:49

Во судир на авион и хеликоптер загинаа 7 лица, меѓу нив бебе и дете

Седум луѓе загинаа при судар на хеликоптер и мал авион на шпанскиот остров Мајорка, а меѓу нив е и четиричлено семејство, родители и две деца, од кои едното бебе. Регионалната...

Свет 25.08.19 | 18:30

Дете меѓу загинатите во авионска несреќа над Алпите

Три лица, меѓу кои и едно дете, загинале со авионска несреќа што се случила на швајцарските Алпи во близина на границата со Италија, пренесува Танјуг. Полицијата од швајцарското...

Македонија 01.07.19 | 23:55

За малку избегнат судир на македонското небо – поради грешка на властите

Два авиони за малку ќе се судреле на македонското небо, на осми мај, поради негрижа на македонската контрола за летање, која не успеала да ги координира авионите, па снаодливоста...