Ознака: Александар Стојкоски
Скопје 07.03.24 | 14:57

Стојкоски: Еве кој е против тоа Ѓорче да биде модерно и убаво

На лагата и се кратки нозете. Обично, лично не реагирам на неосновани напади кои имаат една цел – ефтини политички поени, но овојпат мора да искоментирам, напиша на Фејсбук...

Скопје 26.02.24 | 15:02

ООУ „Мирче Ацев“ добива целосно реконструирана училишна спортска сала

Во последна, завршна фаза, влегува целосното реконструирање на училишната сала во основното училиште „Мирче Ацев“ со што сме чекор понапред во унапредување на условите...

Скопје 19.02.24 | 21:03

Стојкоски: Не се точни тврдењата на Арсовска, нејзиниот настап е само евтин ПР

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, ги демантира тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека ДУП-от кој во саботата беше изгласан на вонредна...

Скопје 19.02.24 | 20:47

Стојкоски: Со носењето на ДУП-от во Ѓорче Петров финансиски е обезбедена една декада во иднина

Градоначалникот на општината Ѓорче Петров, Александар Стојкоски вели дека со новиот ДУП дадена е согласност од Министерството за труд и социјална политика за изградба...

Скопје 19.02.24 | 20:34

Стојкоски за Арсовска: Што да очекувам на жена која на почетокот се претстави како врвен менаџер, а се претвори во политички инструмент

Изградба на 50 згради и три хемиски индустриски капацитети во општина Ѓорче Петров, предвидува новиот Детален урбанистички план кој е изгласан на вонредна седница во...

Македонија 18.02.24 | 20:34

Стојкоски: Нема да дозволам заради политички поени на одредени партии и поединци да трпи интересот на граѓаните

Нема да дозволам заради политички поени на одредени партии и поединци да трпи интересот на граѓаните! – нагласи градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски,...

Скопје 17.02.24 | 12:17

Советот на Општина Ѓорче Петров го изгласа ДУП-от за градска четврт СЗ 16

Советот на Општина Ѓорче Петров на денешната вонредна седница на Советот без ниту еден глас против, го изгласа ДУП-от за градска четврт СЗ 16 во централното подрачје...

Скопје 30.01.24 | 17:22

Нови проекти во Општина Ѓорче Петров: Нова детска градинка во Стопански Двор, училници и спортски игралишта

На денешната седница на Советот на Општина Ѓорче Петров, донесена е одлука за изградба на неколку важни објекти и реализација на капитални проекти, кои што ќе бидат...

Скопје 20.09.23 | 21:35

Мицкоски: Денес квалитетот на работата во Општина Ѓорче Петров е на европско ниво

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, присуствуваше на пуштањето во употреба на новиот објект на општинаската администрација на Ѓорче Петров. Во таа пригода,...

Скопје 20.09.23 | 21:08

Стојкоски ја пушти во употреба новата и ефикасна општинска зграда на Ѓорче Петров

На денот на општина Ѓорче Петров, градоначалникот Александар Стојкоски, свечено ја отвори новата зграда на општинската администрација. Како што истакна Стојкоски,...

Фудбал 30.05.23 | 15:33

Вардар е Македонија, Македонија е Вардар!: Ѓорче Петров се приклучи кон општините кои ќе му помогнат на клубот

Ѓорче Петров се приклучува кон скопските општини кои ќе му помогнат на фудбалскиот клуб Вардар. Како што објави градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, ...

Скопје 16.02.23 | 13:08

Отворени вратите за 150 дечиња во новата градинка „Сонце“ во Волково!

Отворени вратите за 150 дечиња во новата градинка „Сонце“ во Волково! Чест ми е што во мојот мандат, заедно со мојот тим и со финансиско учество на општината од 9 милиони...

Скопје 10.02.23 | 12:24

Отворање на новата градинка за 150 дечиња од Ѓорче Петров на 16 февруари

Во тек се последните подготовки за пуштање во употреба на градинката во Волково, соопшти градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски. Објектот изработен...

Македонија 08.01.23 | 10:12

Ѓорче Петров ќе добие прв регионален центар за рехабилитација на деца кои се избориле со карцином

Промените кои се случуваат во Општина Ѓорче Петров ги правиме заедно, јас и вие граѓаните на општината. Оваа година за прв пат направивме отворени денови на општината...

Скопје 30.12.22 | 12:26

Стојкоски: Нова детска градинка во Волково со капацитет за над 135 деца

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Александар Стојкоски и претседетелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска извршија удив во градежните активности на новата...

Скопје 09.12.22 | 19:49

Мицкоски: За нас дадениот збор тежи повеќе од се друго

Александар Стојкоски наследи општина заглавена во долгови и кредити. Во тешки услови на постојана борба за обезбедување на повеќе за граѓаните, успева да реши децениски...

Скопје 01.12.22 | 12:48

Ѓорче Петров подготвено за снегот

На состанокот на Кризниот штаб на Ѓорче Петров акцент беше ставен на снежните врнежи кои се најавуваат во периодот што следува, информираше градоначалникот на скопската...

Скопје 26.11.22 | 20:56

Асфалтирани 30 локални улици во Ѓорче Петров, нова фекална канилизација, исчистена депонија

Градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Стојкоски ги наброи проектите во првата година од мандатот. Асфалтирани 30 локални улици со површина од 22000 м2;  Изграден...

Скопје 25.11.22 | 13:53

Повисоки плати од месецов во Ѓорче Петров, за првпат формирана и синдикална организација за вработените во општината

Со цел да се „слушне гласот“ на вработените во однос на нивните права, првпат во општина Ѓорче Петров е формирана синдикална организација во рамки на Синдикатот за...

Македонија 23.11.22 | 21:40

Стојкоски даде отчет пред ѓорчепетровци: Исчистени депонии, асфалтирани улици, намалени трошоци…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски присуствуваше на отчетот за сработеното во првата година од мандатот на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар...