Ознака: александар џамбазов
Култура 03.02.24 | 15:48

Промовирана книгата „Чичко маестро Џамбаз, во светот на децата”

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на настанот „За Маестрото“ со кој на македонскиот композитор и диригент, Александар...

Култура 26.01.24 | 18:15

Универзална сала како културен симбол на Скопје заслужува да го носи името на легендарниот диригент и композитор Александар Џамбазов

Секретарoт за јавни политики, стратешки планови, проекти и инвестиции поврзани со приоритетите на Владата, Васко Кичевски на својот фејсбук профил напиша дека Универзална...

Култура 03.11.22 | 08:47

Омаж на маестро Џамбазов со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов“ во рамки на 45. издание на фестивалот „Денови...

Култура 19.08.22 | 08:14

Mузиката на Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Во чест на македонскиот диригент и композитор Александар Џамбазов, ревискиот оркестар на Љупчо Мирковски вечер на сцената Долни Сарај ќе одржи концерт „Музиката на...

Естрада 14.05.22 | 11:32

Знаеше дека ќе си оди, па ми раскажуваше приказни што никогаш не ги раскажуваше

Не задржувајќи ги емоциите и солзите, Игор Џамбазов во „Бекстејџ“ првпат зборуваше за загубата на неговиот татко, маестро Александар Џамбазов.

Култура 04.03.22 | 15:55

Кинотека вечерва го прикажува филмот „Мементо“ во режија на Димитрие Османли во чест на неодамна починатиот маестро Александар Џамбазов

Како што најавивме минатиот месец, во март му оддаваме почит на маестро Александар Џамбазов, со македонскиот игран филм МЕМЕНТО (1967) во режија на Димитрие Османли. Овој...

Семејство 12.02.22 | 20:30

Разделени, но неразделини: Помладиот брат на маестро Џамбазов „Ацо тајно доаѓаше да си играме“

82-годишниот Ѓорѓи Гиров му е брат на легендарниот македонски композитор и диригент Александар Џамбазов, кој почина 25 јануари. Гиров, кој живее во Штип, е 4 години помлад...

Музика 03.02.22 | 20:18

Денес, маестро Џамбазов ќе наполнеше 86 години: Игор запеа еден од најубавите рефрени на неговиот татко

Во чест на неговиот татко маестро Александар Џамбазов, кој денеска требаше да наполни 86 години, Игор Џамбазов испеа еден од како што вели најубавите рефрени напишани...

Семејство 02.02.22 | 20:47

Џамбазов за своите родители: За некои луѓе смртта е само ваучер за во вечноста

Пред девет дена си замина во музичката историја Александар Џамбазов, човекот чие име повеќе од 50 години растеше и израсна во синоним на македонската популарна музика,...

Скопје 28.01.22 | 12:42

Арсовска: Во чест на маестро Александар Џамбазов иницираме одлука улица во Скопје да го носи неговото име

Денеска го испраќаме во вечното почивалиште со неизмерна почит, маестро Александар Џамбазов, основоположник на Скопскиот фестивал на забавна музика и еден од најстарите...

Култура 28.01.22 | 10:32

Комеморација за маестро Александар Џамбазов, втемелувачот на македонската популарна и детска музика

Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ и МРТ денеска во Фоајето на Опера и балет организираа Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар...

Култура 27.01.22 | 20:33

Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов во Фоајето на Опера и балет

Утре ќе се одржи Комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов, во Фоајето на Националната опера и балет во 10 часот, а неговото последно...

Култура 26.01.22 | 11:05

В петок во Националната опера и балет комеморација за композиторот и диригент Александар Џамбазов

В петок, на 28 јануари во 10 часот во фоајето на Националната опера и балет ќе се одржи комеморација во чест на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов,...

Култура 25.01.22 | 13:02

Ин Мемориам: Александар Џамбазов, живееше со сеќавањата, ќе живее во сеќавањата!

Тој е ма­е­стро Але­ксан­дар Џам­ба­зов, а не гос­по­дин Џам­ба­зов. Обра­ќа­ње­то со гос­по­дин не го при­фа­ќа. Со до­бит­ни­кот на на­гра­да­та за жи­вот­но де­ло...

Култура 25.01.22 | 12:56

Петрушевска до маестро Џамбазов: Треба да си во Алејата на великаните, без збор!

Актерката Весна Бејби Петрушевска се прости од маестро Александар Џамбазов, кој денеска почина во Скопје, неколку дена пред 86-тиот роденден. Единствениот маестро за...

Музика 25.01.22 | 12:31

Џамбазов со последен поздрав за неговиот татко: Од денес конечно со својата Анче

Денеска во Скопје почина Александар Џамбазов, македонски диригент и композитор. Веста за смртта ја објави неговиот син, актерот Игор Џамбазов. Си замина нашиот маестро,...

Култура 25.01.22 | 12:10

Почина Александар Џамбазов, македонски диригент и композитор

Денеска во Скопје почина Александар Џамбазов, македонски диригент и композитор. Веста за смртта ја објави неговиот син, актерот Игор Џамбазов. Си замина нашиот маестро,...