Битката за полуфиналето на ова ЕП 2022 за ракометари меѓу Норвешка и Шведска вечерва во Братислава, ја добија Швеѓаните со 23:24.(14:9).

Сосема заслужено зошто знаеше како да го одигра финишот кој беше супер – интересен. Кринс од седум метри на 15 секунди до крајот успеа да погоди за победа, иако Норвешка во текот на целиот меч водеше.

Па така Шведска со оваа победа главната фаза во групата ја заврши како втора. Со тоа Шведска и Шпанија ќе играат во полуфиналето од оваа група.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.