Ознака: норвешка
Свет 18.02.21 | 19:29

Нов сој на коронавирус во Норвешка

Нов сој на коронавирус – Б.1.525, што може да биде позаразен од обичниот, е пронајден во Норвешка, објави денеска телевизијата НР. Според Националниот институт за јавно...

Култура 16.02.21 | 11:43

По Шведска, тв-серијата „Зоки Поки“, ќе се емитува и во Норвешка, на националната телевизија

Телевиската серија „Зоки Поки“, по Шведска, ќе се емитува и на Норвешката национална телевизија „НРК“, соопштија од продуцентската куќа „Кино Око“. „НРК“ е јавен...

Свет 04.02.21 | 14:53

Данска и Норвешка нема да вакцинираат стари лица со вакцината од „Астразенека“

Данска и Норвешка засега нема да ги вакцинираат лицата над 65 години со вакцината против Ковид-19 од фармацевтската компанија „Астразенека“. Ние не го правиме ова дека...

Свет 28.01.21 | 08:39

Норвешка ги затвора границите

Властите во Норвешка од петок ќе ги затворат границите за сите патници чие пристигнување не е неопходно, изјави денеска премиерката Ерна Солберг. Таа на прес-конференција...

Здравје 27.01.21 | 21:58

Норвешка се затвора од петок: Влез во земјата ќе биде невозможен, освен за исклучоци

Властите во Норвешка од петок ќе ги затворат границите за сите патници чие патување не е неопходно, изјави денеска премиерката Ерна Солберг. Таа на прес-конференција...

Свет 18.01.21 | 09:30

Норвешка воведe задолжителен корона тест на граничните пунктови

Норвешка од денеска воведува задолжително тестирање за Ковид-19 на гранични пунктови за сите кои влегуваат во државата, а во последните 14 дена биле во земја со црвен...

Свет 16.01.21 | 20:55

Четири тинејџери загинаа во пожар во дрвена колиба во Норвешка

Пет лица исчезнаа по пожар во дрвена колиба во северна Норвешка, од кои четири се деца на возраст под 16 години, наведе полицијата. Според шефот на регионалната полиција,...

Свет 27.12.20 | 21:51

Во Норвешка две лица заразени со новиот вид на коронавирусот

Норвешкиот институт за јавно здравје денеска потврди дека две лица во Норвешка го имаат новиот вид на коронавирусот, откриена во Велика Британија. Тие неодамна пристигнале...

Ракомет 20.12.20 | 20:05

Ракометарките на Норвешка нови европски шампионки, бронзата за Хрватска

Норвешките ракометарки се новите европски шампиони. Тие денес во финалето на Европското првенство ја совладаа селекцијата на Франција со 22-20. Норвежаните ја одржуваа...

Свет 04.12.20 | 23:53

Норвешкиот министер за здравство: До Велигден ќе има сосема поинква ситуација

Норвешкиот министер за здравство најави „сосема поинаква состојба“ на пандемијата до Велигден. Норвешка планира да користи три вакцини, тие од „Модерна“, „АстраЗенека“...

Македонија 27.11.20 | 14:52

Норвешка ни донираше 13.500 брзи тестови за ковид-19

Донација од 13.500 брзи тестови доби државава од Кралството Норвешка. На примопредавањето на донацијата во кругот на Воено-медицинскиот центар во Скопје присуствуваа...

Свет 23.10.20 | 16:54

Норвешка следната недела ќе ги заостри мерките против Ковид-19

Норвешка следната недела ќе објави построги мерки за спречување на ширењето на корона вирусот по неодамнешното зголемување на бројот на нови заразени.. Гледаме како...

Патувања 01.09.20 | 11:30

Норвешкиот скалест висечки мост над водопад на кој можете да го допрете небото или да умрете од страв

Норвешка го пушти во употреба спектакуларниот мост над водопадот Верингсфосен, туристичка атркација само за најхрабрите, која нуди неверојатни пејзажи во близина...

Македонија 11.08.20 | 08:26

Знаела дека се заразени, но мајка со три деца пробала да замине за Норвешка од скопски аеродром

Аеродромските служби во Скопје во неделата спречиле четиричлено семејство да се качи на еден од двата лета за Норвешка и да ги зарази останатите патници, пренесува...

Свет 12.06.20 | 20:18

Стоп за Шведска: Данска, Финска и Норвешка ги отворат границите, ама не за сите

Данска, Финска и Норвешка ги задржаа повеќето од забраните за патување во Шведска. Норвешка од 15 јуни ќе дозволи патувања до и од Финска, Исланд и шведскиот остров Готланд,...

Свет 05.05.20 | 10:35

Во Норвешка повеќе од 7.900 случаи на Ковид-19

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Норвешка во изминатите 24 часа се зголеми за 56 со што вкупниот број на заразени сега изнесува 7.903, соопштија локалните здравствени...

Свет 06.04.20 | 19:04

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаја да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот...

Ракомет 25.01.20 | 20:57

Норвешка освои бронза ЕП во ракомет 2020

Норвешка вечерва ја совлада Словенија со 28:20. Амбициите на Норвешка на ова ЕП беше златниот медал, или барем среброто, но мораше на крајот да се задоволи со бронзата,...

Ракомет 21.01.20 | 21:57

Кој ќе биде полуфиналист на ЕП: Норвешка или Словенија во битка до последен гол

Норвешката репрезентација ја запиша и шестата победа во низа на Европското првенство во ракомет за мажи, откако вечерва славеше и во скандинавската пресметка над Исланд...

Ракомет 19.01.20 | 23:25

ЕП ракомет: Норвешка на чекор до полуфиналето

Репрезентацијата на Норвешка вечерва ја победи Шведска во Малме со 23:20 и значително си ги зголеми шансите за пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство. Резултати...