Ознака: ЕП во ракомет 2020
Скопје 05.11.22 | 19:40

Просторот околу „Борис Трајковски“ тоне во ѓубре, резил за Карпош и Град Скопје за време на Европското првенство

Во Скопје денеска започна Европското првенство за ракометари. Натпреварите се играат во спорткиот центар „Борис Трајковски“. Центарот за таа цел е нашминкан и среден...

Ракомет 04.11.22 | 12:57

За кого? За Македонија!: Во Скопје се игра Европско првенство во ракомет

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, уште еднаш искажа поддршка за македонските репрезентативки кои утре ќе го одиграат првиот натпревар...

Ракомет 23.10.22 | 15:50

Дали набавивте билет за ЕП во ракомет?! Нашите девојки може да бидат изненадвањето на првенството

Уште неполн месец не дели до почетокот на Европското сениорско женско првенство кое се игра  во СЦ „Борис Трајковски“. Франција, Романија и Холандија. Предизвикот...

Ракомет 25.01.22 | 22:45

Шведска во неверојатен финиш ја елиминира Норвешка од ЕП

Битката за полуфиналето на ова ЕП 2022 за ракометари меѓу Норвешка и Шведска вечерва во Братислава, ја добија Швеѓаните со 23:24.(14:9). Сосема заслужено зошто знаеше како да...

Ракомет 20.01.22 | 19:15

Црна Гора не се шегува, по Македонија ја „преслуша“ и Хрватска

Репрезентацијата на Црна Гора го направи едно од најголемото изненадувања на Европското ракометно првенство. Попладнево во Будимпешта, Црногорците забележаа триумф...

Ракомет 22.01.21 | 17:21

Нов висок пораз: Ракометарите како едвај да чекаат да си одат дома, Брестовац треба да си поднесе оставка

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија со 32:20 (19:9). Победникот...

Ракомет 24.01.20 | 23:19

Шпанија ќе се бори со Хрватска за златниот медал на ЕП

Црвената фурија ќе се бори против Хрватска за тронот на Европското првенство во ракомет, откако денеска ја совладаа Словенија со 34:32. И Шпанија и Хрватска се непоразени...

Ракомет 23.01.20 | 19:28

Македонските судии ќе го судат финалето во ЕП

Како една од најдобрите судиски двојки во Европа, искусите македонски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се одбрани од страна на ЕХФ да го судат финалето на ракометното...

Ракомет 19.01.20 | 23:25

ЕП ракомет: Норвешка на чекор до полуфиналето

Репрезентацијата на Норвешка вечерва ја победи Шведска во Малме со 23:20 и значително си ги зголеми шансите за пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство. Резултати...

Ракомет 14.01.20 | 21:20

Стоилов: Имавме многу падови во играта

За македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов падот на концентрацијата и падовите во играта биле пресудни за вечерашната игра на ракометарите. Тој смета дека не...

Ракомет 14.01.20 | 20:55

Борко Ристовски: Се додека ме вика селекторот и се додека имам сила ќе бранам, секогаш сум тука за Македонија

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски по поразот од Австрија рече дека за поразот не биле пресудни ниту  квалитетот, ниту техникака, туку...

Ракомет 14.01.20 | 20:36

Кире Лазаров: Имаме огромно богатство, капа до под до сите Македонци!

Кире Лазаров, капитенот на македонската ракометна репрезентација им се извини на навивачите велејќи дека не смеат да го загубат најдрагоценото и дека ниту една ракомента...

Ракомет 14.01.20 | 14:22

Митревски: Одбраната го добива натпреварот

Голманот на македонската ракометна репрезентација Никола Митревски ветува дека тој и неговите репрезентативни колеги ќе одговорат на дефанзивните задачи што е предуслов...

Ракомет 14.01.20 | 13:49

Стоилов: Да победиме и да ја израдуваме целата нација

Посакувам со победа да ја израдуваме целата нација. Посакувам помладите да бидат похрабри и да се прикажат во вистинско светло. Мотив не ни недостасува и верувам во...

Ракомет 14.01.20 | 12:00

Брестовац: Да ги спуштиме Австријците на 24-25 за да можеме да стигнеме до победа

Данило Брестовац, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација смета дека за вечерашниот дуел со Австрија е потребно да го спуштиме противник на 24-25, за...

Ракомет 14.01.20 | 11:25

Ќе го победиме ли вечерва домаќинот Австрија за да го продолжиме престојот на ЕП?

Македонската ракометна репрезентација почнува да одбројува до почетокот на решавачките 60 минути од групата Б, во Виена, со еден од ко-организаторите на 14. Европско првенство,...

Ракомет 13.01.20 | 18:56

Глувците излегуваат на површина во случај на поплави и земјотреси, ова се нивните пет минути!

По минималниот пораз од Чешка во второто коло од групната фаза на ЕП 2020, за Македонија се уште постојат шанси да влезе меѓу 12-те најдобри екипи во Европа. Треба да се победи...

Ракомет 13.01.20 | 18:04

Брестовац: Ни „шкрипи’ во одбраната 6 на 5, имаме помала креативност на играчите и слаба реализација

Селекторот на машката ракометна репрезентација, Данило Брестовац денеска изјави дека тимот оди на победа во последниот меч против домаќинот Австрија. Тој вели дека...

Македонија 12.01.20 | 20:05

Пожртвуваноста и мотивот ќе донесат победи на кои заеднички ќе се радуваме!

Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ даде поддршка за македонските ракометари кои учествуваат на Европското превенство (ЕП). По две одиграни кола најдобрите македонски...

Ракомет 12.01.20 | 19:58

Австрија славеше над Украина, сега Македонија мора да оди на победа

Ракометната репрезентација на Австрија славеше со 34-30 над Украина во вториот меч од „Б“ групата во 2. коло на Европското првенство кое е во тек. Сега најдобрите македонски...