Новак Ѓоковиќ го освои својот седми трофеј на Вимбдлон, откако во финалето беше подобра од Ник Кирјос со 3:1 во сетови.

Кирјос одлично го отвори мечот играше на многу високо ниво и го освои првиот сет со 6:4.

Меѓутоа, Ѓоковиќ после првиот сет го подигна нивото на игра и многу лесно ги освои следните два сета со 6:3 и 6:4, период во кој Кирјос беше многу нервозен и се распрашање со судијата и публиката.

Во четвртиот сет гледавме рамноправна битка која беше решена на тај-брејк со 7:6 за победа на Ѓоковиќ.

„Нема да лажам, тој е нешто како бог“, изјави за Ѓоковиќ поразениот Кирјос.

Ова е седми трофеј за Србинот на Вимбдлон и 21 грен слем во кариерата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.