Ознака: вимблдон
Останати спортови 10.07.22 | 22:22

Ѓоковиќ: Имав 4 години кога го видов Пит Сампрас како го освои својот прв Вимблдон, оттогаш играм тенис

Новак Ѓоковиќ ја коментираше победата на Вимблдон. Титулата ја освои четврти пат по ред и вкупно седма. Не можам да опишам што значи овој трофеј за мене, мојот тим и семејството....

Останати спортови 10.07.22 | 22:06

Холивуд на Вимблдон го гледаше шоуто на Ѓоковиќ и Кирјакос

Цврстината на Ѓоковиќ го победи лудилото на Ник Кирјос и тоа пред очите на принцот Џорџ и половина Холивуд. Малиот принц првпат присуствуваше на финалето на Вимблдон...

Останати спортови 10.07.22 | 21:50

Кирјос: Нема да лажам, тој е нешто како бог

Новак Ѓоковиќ го освои својот седми трофеј на Вимбдлон, откако во финалето беше подобра од Ник Кирјос со 3:1 во сетови. Кирјос одлично го отвори мечот играше на многу високо...

Останати спортови 10.07.22 | 18:42

Новак Ѓоковиќ по седми пат шампион на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стана победник на Вимблдон во 2022 година. Во финалето попладнево првиот носител го победи Австралиецот Ник Кирјос. Во меч што траеше нешто...

Останати спортови 09.07.22 | 12:06

Невиден грабеж и срамота: И да го освои Вимлдон, на Ѓоковиќ му следи стрмоглав пад!

Новак Ѓоковиќ игра одлично на овогодинешниот Вимблдон каде што ќе се бори за трофејот против Ник Кирјос во финалето кој ќе биде последна пречка до неговиот 21. гренслем...

Останати спортови 07.07.22 | 21:38

Надал се повлече од Вимблон поради повреда, Кирјиос автоматски се пласира во финалето

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повлече од Вимблдон поради повреда. Во текот на денешниот ден Шпанецот имаше лесен тренинг од 45 минути, по што одлучи дека...

Останати спортови 07.07.22 | 14:31

Ивановски не успеа да се пласира во полуфиналето на јуниорскиот Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде помеѓу четворицата најдобри тенисери на јуниорскиот дел од Грен слемот Вимблдон. Македонецот попладнево загуби од...

Останати спортови 06.07.22 | 14:39

Калин Ивановски влезе меѓу осумте најдобри на Вимблдон

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски, се избори за пласман во четврт-финалето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Местото меѓу осумте најдобри на јуниорскиот дел на...

Останати спортови 06.07.22 | 12:21

Ѓоковиќ по мечот со Синер: Почнав да се сомневам во моите удари, но потоа си одржав инспиративен говор

Првиот носител на Грен слемот Вимблдон, Новак Ѓоковиќ откри како успеа од 0:2 да дојде до 3:2 на вчерашниот четвртфинален дуел со Јаник Синер. Србинот победи со 5:7, 2:6, 6:3,...

Останати спортови 05.07.22 | 14:01

Калин Ивановски влезе во осминафиналето на Вимблдон

Најперспективниот македонски млад тенисер, Калин Ивановски, го продолжува успешниот настап на јуниорскиот турнир на Вмиблдон. Во борба за влез меѓу 16-те најусшешни...

Останати спортови 03.07.22 | 10:12

Циципас му се налути на Кирјос: Веројатно, на училиште бил еден од оние кои се потсмеваат

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас го критикуваше однесувањето на Ник Кирјос (Австралија) од кого загуби во 1/16 финалето на Вимблдон со 1-3, по сетови 7:6, 4:6, 3:6, 6:7. Навистина...

Останати спортови 02.07.22 | 16:58

Ивановски се пласира во второто коло на Вимблдон во јуниорска конкуренција

Талентираниот македонски тенисер, Калин Ивановски обезбеди пласман во второто коло на Вимблдон во јуниорска конкуренција откако славеше и тоа со пресврт. Ивановски...

Останати спортови 30.06.22 | 18:24

Ново откажување на Вимблдон поради позитивен корона тест

Шпанскиот тенисер Роберто Баутиста Агут, 19-то рангираниот на АТП листата, објави денеска дека мора да го откаже дуелот од второто коло на грен – слем турнирот во Вимблдон...

Останати спортови 29.06.22 | 22:52

Кирјос го критикува Вимблдон: Мислам дека е најглупавата работа, нема смисла

Контроверзниот тенисер Ник Кирјос не е задоволен од одлуката дубл мечевите на Вимблдон да се играат во три добиени сета. Тој во Лондон ќе игра заедно со Танаси Кокинакис,...

Останати спортови 29.06.22 | 22:41

Вимблдон: Ѓоковиќ убедлив, испадна Руд

Првиот носител и бранител на титулата во Вимблдон, моментално третопласиран на АТП листата, Србинот Новак Ѓоковиќ чесно стаса до третото коло на третиот Грен слем турнир...

Останати спортови 28.06.22 | 13:29

Матео Беретини се повлече од Вимблдон поради корона вирус

Италијанскиот тенисер Матео Беретини се повлече од Грен слемот Вимблдон поради позитивен тест на корона вирус. Со скршено срце објавувам дека нема да можам да се натпреварувам...

Останати спортови 27.06.22 | 22:03

Стефан му го украде шоуто на Ноле: Синот на Ѓоковиќ стана хит на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успешно го почна походот кон титулата на Вимблдон, откако во првото коло го совлада Сунва Квон. на пат кон победата, популарниот Ноле...

Останати спортови 21.06.22 | 14:25

Медведев: Ако зборуваме за најдобрите играчи во историјата на тревни терени – би го избрал Ѓоковиќ

Првиот светски рекет, Данил Медведев, гo даде своето мислење за фаворитите на Вимблдон 2022 година. Новак секогаш е фаворит. Тој ги освои последните три изданија на Вимблдон....

Останати спортови 09.06.22 | 20:47

Ѓоковиќ нема да игра на ниту еден турнир пред Вимблдон

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ ќе ги пропушти сите турнири во пресрет на Вимблдон 2022 година, пишува „Sportklub.rs“. По поразот од Рафаел Надал во четвртфиналето...

Останати спортови 27.05.22 | 09:56

Вимблдон ги менува правилата за објавување на имињата на шампионите

Организаторите на најстариот Грен слем турнир, на нешто повеќе од еден месец пред почетокот на натпреварувањето во предградијата на Лондон донесоа нова одлука околу...