Шкупи  е казнет од УЕФА, а причината за тоа е однесувањето на неговите навивачи за време на дуелите на европската сцена. Шкупи ја информираше јавноста дека Европската куќа на фудбалот им доделила казна од 44.000 евра.

Ова особено беше очигледно на мечот со Динамо кога „Шверцерите“ извикуваа пароли против Србите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.