Ознака: Шверцери
Фудбал 13.09.22 | 09:33

„Уби уби Србина“ го чинеше Шкупи 44.000 евра

Шкупи  е казнет од УЕФА, а причината за тоа е однесувањето на неговите навивачи за време на дуелите на европската сцена. Шкупи ја информираше јавноста дека Европската...

Фудбал 19.08.22 | 09:41

„Шверцерите“ вееја знаме на основачот на УЧК Адем Јашари

На вчерашниот натпревар помеѓу екипите на Шкупи и Балкани најистакнати беа навивачите на двете екипи „Шверцерите“ и гостите од Сува Река. Едните беа сместени западната...

Фудбал 27.07.22 | 09:11

„Умри умри Србијаа“: Скандирањето на „Шверцерите“ главна тема вo Србија

Вчерашниот меч меѓу Шкупи и Динамо Загреб е главна тема во српските медиуми. Но, тоа не е поради резултатот или мечот туку поради скандирањето на навивачите на Шкупи...

Фудбал 20.07.22 | 09:30

„Шверцери“ во Загреб побараа слобода за пиштолџијата Цуфи и скандираа „Уби уби Србина“

Навивачите на Шкупи на натпреварот со Динамо има свое шоу во кое ја замешаа политиката. „Шверцерите“ побараа слобода за пишолџијата кај „Мавровка“ Цуфи Кока кој беше...

Фудбал 08.05.22 | 22:42

Шверцери го запалија стадионот на Шкупи, прославуваат шампионска титула

Екипата на Шкупи го преживеа гостувањето кај Шкендија. Мечот заврши и покрај тоа што имаше многу инциденти пред и за време на натпреварот во Тетово. Навивачите на Шкупи...

Македонија 22.03.22 | 16:25

Груби го подгрева национализмот со пописот, слично како со настаните на Калето и со демолирањето на неговите „Шверцери“ во МНТ

Артан Груби ѝ е добро познат на македонската јавност уште кога не беше влезен во политиката. Стана познат по настаните на Калето во 2011 година кога Албанците протестираа...

Црна хроника 04.10.21 | 19:26

Шверцувале стока без документација: Приведени две лица од скопско Блаце

На 01.10.2021 во 19:50 часот на место викано „Дупки“, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Блаце ги лишиле од слобода М.Б.(19) и У.Б.(20), двајцата од с.Блаце,...

Фудбал 19.09.21 | 19:05

Седуммина сечеа лента за новата трибина за Шверцерите, а неа ја краси само албанското знаме

Седуммина политичари денеска сечеа една црвена лента со која беше пуштена во употреба новата трибина во Чаир. Меѓунив, секако, беше и првиот вицепремиер Артан Груби,...

Фудбал 28.05.21 | 10:55

Водачот на „Шверцери“ ќе биде одговорен за македонските навивачи во Букурешт?!

Водачот на навивачката група на Шкупи „Шверцери“, Омер Буњаку бил одреден за одговорен за македонските навивачи на претстојното Европско првенство кое ќе се игра...

Македонија 09.04.21 | 14:55

ВО ЖИВО: Се бара правда за убијците на Саздо

Семејствата на Бесир Беља и Скендер Демири, заедно со навивачката група „Шверцери“ денеска од паркот во Чаир го започнаа протестниот марш против судските пресуди...

Свет 04.03.21 | 14:11

Шверцерите на луѓе ги исфрлиле од брод: Удавени најмалку 20 мигранти од Африка

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) соопшти дека најмалку 20 мигранти загинале откако шверцери на мигранти исфрлиле 80 од нив преку палуба за време на патување...

Вести 24.12.20 | 11:41

Предводникот на „Шверцери“ и познат пејач – советници на вицепремиерот Груби

Омер Буњаку, предводник на „Шверцери“, и Шпат Касапи, популарен пејач, од 13 ноември годинава се советници на првиот вицепремиер во Владата и министер за политички систем,...

Фудбал 29.09.20 | 13:02

„Шверцери“: Немојте да не терате да влеземе на терен, Шкупи е од Скопје, не е од Истанбул

Шкупи иако е меѓу најдобрите екипи во Првата македонска фудбалска лига реши да направи тренерска смена. Мухарем Бајрами се раздели со чаирчани, а тоа предизвика револт...

Балкан 26.09.20 | 21:55

Италија ја започна „Операцијата Крабурун“ – осомничени 237 лица, половината Албанци

Италијанското обвинителство ја заврши првичната истрага против обемна мрежа на шверцери на дрога од дури десет земји, а осомничени се дури 237 лица, меѓу нив 117 Албанци. За...

Македонија 15.09.20 | 20:28

Груби реагира на однесувањето на „Комитите“, а заборави на своето на Кале или пак на дивеењето на „Шверцерите“ во МНТ

Вицепремиерот во Владата Артан Груби, кој сака да си се нарекува прв, е револтиран од однесувањето на навивачите на Вардар на натреварот со Шкупи. Но, Груби сега од удобната...

Црна хроника 21.02.20 | 16:48

Шверцери на тутун и цигари во Тетово брутално нападнаа инспектори

Царинската управа на Република Македонија во соработка со Државниот Пазарен Инспекторат, во текот на денешниот ден спроведоа две акции против нелегална продажба...

Култура 26.12.19 | 13:05

Или „Шверцерите“ или директорката ќе ја надоместат штетата направена во МНТ, некој мора

Надоместокот од околу 4.000 евра за направената штета во Македонскиот народен театар (МНТ), направен за време на прославата на Денот за албанската азбука, ќе го плати навивачката...

Култура 25.12.19 | 13:21

Премиерот во заминување: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

Владината одлука во врска со случувањата при прославата на јубилејот на навивачката група „Шверцери“ на 23 ноември во Македонскиот народен театар, при што беше направена...

Култура 25.12.19 | 10:43

Казнетата директорка на МНТ не сака да ја коментира одлуката на Владата

Симона Угриновска, директорката на Македонскиот народен театар (МНТ) не сака да ја коментира одлуката на Владата со која е казнета 15 отсто од платата во следните три...

Македонија 24.12.19 | 21:29

Шверцери ќе платат отштета за демолирањето на МНТ, а директорката ќе зема помала плата

На денешната седница на Владата на Република Македонија е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана...