Реал Мадрид  e новиот крал на Европа.Вкупно 14 трофеј што во  Лигата на шампионите што во некогашниот Куп на шампиони.Вечерва со мининални   1-0  беа подобри од Ливерпул на Сент Дени во   Париз.

Винисиус и голманот Куртоа се најзалужни за новиот пехар.

Ливерпул на крајот нападна со сите сили но  Ван Дајк и Салах не успеаа да погодат. И секако за победата најзалужен е дон Карло Анчелоти кој повторно создаде моќни „Кралеви“ да ја освојуваат Европа.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.