Ознака: Лига на шампиони
Фудбал 12.10.22 | 22:18

Македонското знаме и Сонцето од Кутлеш на „Камп Ноу“

Светот вечерва ги виде македонското и знамето со Сонцето од Кутлеш на трибините на „Камп Ноу“ во Барселона. На стадионот на шпанскиот клуб вечерва се игра доста динамичен...

Фудбал 12.10.22 | 09:24

Крваво заслужен гол: Рудигер доби 20 конци на главата

Фудбалерот на Реал Мадрид, Антонио Рудигер, се здоби со голема рана по судир со голманот на Шахтјор на синоќешниот дуел од 4.коло во Лигата на шампионите. Дефанзивецот...

Фудбал 05.10.22 | 19:22

Гвардиола внимателен: Ќе мора добро да се испотиме за да го победиме Копенхаген

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола ги искажа своите очекувања за претстојниот натпревар против Копенхаген во 3. коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Мораме...

Ракомет 27.09.22 | 20:35

ЕХФ: Првакот на Македонија ќе има директно место во ЛШ во следната сезона

Новиот шампион на Мaкедонија во ракометната сезона 2022/23 ќе има автоматско место во Лигата на Шампионите за наредната сезона, објави денеска ЕХФ. Европската куќа на ракометот...

Фудбал 12.09.22 | 10:38

Претседателот на Баерн Минхен: Треба да се угледаме на шпанскиот фудбал, репрезентацијата победува, Реал победува, Барса победува

Претседателот на Баерн, Херберт Хајнер зборуваше за претстојниот дуел со Барселона Лигата на шампионите. Имаме голема почит кон Барса. Лично мислам дека за пример треба...

Фудбал 20.08.22 | 23:33

Телевизиските права за Лигата на шампионите чинат третина од буџетот на Македонија

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ги продаде телевизиските права за натпреварите во Лигата на шампиони за северноамериканскиот пазар за сума од 1,5 милијарди евра,...

Фудбал 26.07.22 | 21:59

Шверцерите скандираат „Уби, уби Србина“

На натпреварот помеѓу Шкупи и Динамо Загреб кој е во тек домашната екипа има голема поддршка од околу 10.000 гледачи. Најгласни се т.н. „Шверцери“, кои се сместени на источната...

Ракомет 22.06.22 | 13:43

ЕХФ го избрка Вардар од Лигата на шампионите!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја потврди одлуката на Извршниот комитет со која не му се дозволи учество на Вардар во Лигата на шампионите во сезоната 2022/2023 година. Причина...

Ракомет 20.06.22 | 12:17

Шок: ЕХФ ќе му забрани на Вардар да игра во ЛШ, причина финансиите

Реномираниот специјализиран за ракомет портал „Балкан-хендбол“ неофицијално дознава дека Европската ракометна федерација (ЕХФ)  донела одлука да му забрани на македонскиот...

Фудбал 15.06.22 | 12:22

Шкупи ќе игра против Динамо Загреб ако го помине шампионот на Гибралтар

Македонскиот фудбалски шампион има можност во квалификациите за Лигата на шампионите да игра против хрватскиот шампион и еден од најголемите клубови на овие простори,...

Фудбал 09.06.22 | 21:32

Уништени се снимките од видеонадзорот на „Стад де Франс“ за инцидентите пред финалето на ЛШ

Префектот на париската полиција Дидие Лалемент и претставници на Француската фудбалска федерација (ФФФ) се појавија денес на сослушување пред комисија на Францускиот...

Фудбал 31.05.22 | 18:40

Бензема најдобар фудбалер, Винисиус најдобар млад играч: Четворица од Реал Мадрид во идеалниот тим на Лигата на шампионите

Неколку денови по финалето во Лигата на шампионите, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги одбра најдобрите 11 фудбалери во најсилното клупско натпреварување во...

Фудбал 30.05.22 | 08:57

Скоро 40 илјади навивачи се обиделе без билети или со фалсификати да влезат на финалето

Помеѓу 30.000 и 40.000 навивачи без или со лажни билети се обиделе да влезат на саботното финале во Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Ливерпул (1:0) во Париз. Ова се наведува...

Фудбал 29.05.22 | 10:28

Клоп беше тој што ги повика навивачите да дојдат во Париз без карти

Разочарани сме од проблемите со влезот на стадионот и уривањето на безбедносните бариери на кои наидоа навивачите на Ливерпул на „Стад де Франс“, велат во официјаното...

Фудбал 29.05.22 | 10:00

Марсело потврди: Вчерашното финале беше мојот последен меч за Реал Мадрид

Дефанзивецот на Реал, Марсело изјави дека финалето од Лигата на шампионите против Ливерпул (1:0) е неговиот последен меч за тимот од Мадрид. Да, тоа беше мојот последен...

Фудбал 29.05.22 | 09:25

Ливерпул за хаосот пред парискиот стадион: Истрага за сцените што никој навивач не смее да ги доживее

По вчерашното финале во кое Реал Мадрид ја освои рекордната 14. титула во Лигата на шампионите, Ливерпул остро реагираше на состојбата пред парискиот стадион, каде навивачи...

Фудбал 29.05.22 | 09:08

Анчелоти: Никогаш не ни сонував дека ќе ги освојам шпанскиот Суперкуп, Ла Лига и Лигата на шампионите

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го коментираше настапот на тимот оваа сезона по победата во финалето од Лигата на шампионите над Ливерпул (1:0). Тоа беше неверојатна...

Фудбал 28.05.22 | 23:47

Реал е кралот на Европа

Реал Мадрид  e новиот крал на Европа.Вкупно 14 трофеј што во  Лигата на шампионите што во некогашниот Куп на шампиони.Вечерва со мининални   1-0  беа подобри од Ливерпул...

Фудбал 28.05.22 | 22:40

Без голови во првото полувреме од финалето на ЛШ

Првиот дел од 66.финале во Купот/Лигата на шампионите, кое Ливерпул и Реал го играат на стадионот Франција во Сен Дени заврши без погодок. Првото полувреме мина во доминација...

Фудбал 28.05.22 | 22:36

Поништен чист гол на Бензема!?

Фудбалерите на Реал Мадрид беа целосно инфериорни против Ливерпул во првото полувреме на Лигата на шампионите, меѓутоа од првата вистинска шанса дојдоа до погодок. Иако...