Италија и Германија обезбедија дополнително место во Лигата на шампиони за следната сезона, откако нивните клубови се претставија добро во европските натпреварувања оваа сезона, објави УЕФА.
Со проширувањето на Лигата на шампиони на 36 екипи од сезоната 2024/25, УЕФА соопшти дека две од четирите дополнителни места ќе ги пополнат европските асоцијации „со најдобро комбинирани перформанси на нивните клубови“ во натпреварувањата на УЕФА.
Со завршувањето на полуфиналните натпревари во Лигата на шампионите, Лига на Европа и Конференциската лига оваа недела, УЕФА соопшти дека Италија и Германија загарантирано ќе завршат на првите две места на клупското рангирање за 2023/24 година.
Италија и Германија имаат по двајца финалисти оваа сезона – Аталанта (Лига Европа), Фиорентина (Лига на конференции), Борусија Дортмунд (Лига на шампиони) и Баер Леверкузен (Лига Европа)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.