По разводот од сопругата Соња Вуксановиќ, Волкер Аца Лукас имал бројни врски со девојки од јавниот свет и старлети, а како што oбјавува „Република.рс“, причината поради која му пукнале романсите е тоа што има проблеми со потенцијата.

Конкретно тој  има проблем со мал број на сперматозоиди, односно олигоспермија, која во неколку наврати се обидувал да ја излечи и ги посетил најдобрите лекари во земјава и странство.

Аца бил на преглед поради проблеми со потенцијата додека бил во брак со Соња Вуксановиќ. Ги направил сите потребни анализи за да го открие проблемот и  ги посетил најпрестижните клиники. Лекарите му рекле дека има недостаток на сперма, т.е. олигоспермија, а дека причината за неможноста да се постигне ерекција е нездравиот живот кој води.

Аца си направи проблем во креветот поради работата, несоницата и разните пороци. Спиел малку, користел опијати за кои и самиот зборувал, плус и алкохол и цигари. Сето ова влијаело на либидото. Дополнително, тој не е човек кој тренира, а во последно време се здебелил што сè уште повеќе го отежнува.

По разводот од Соња постојано менуваше девојки. Беше со старлети како Наташа Шавија, Јована Дорошка, Божана Вујиновиќ, но неговата врски не траеле . Се шпекулираше дека тоа е причината за што говорат и партнерките со кои го делел креветот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.