Како дел од негувањето на сеќавањето на ликот и делото на Џорџ Балашевиќ, неговата сопруга Оливера Балашевиќ (62), со поддршка и помош на ќерките Јелена и Јована и синот Алекса, продолжува да го презентира богатото уметничко наследство на познатиот новосадски поет и кантавтор.

Ќе биде претставено новото издание на стихозбирката на Џоле ​​„Допирот на свила“, која ќе биде збогатена со необична интимна преписка меѓу сопружниците. На промоцијата, која семејството ја закажа за 29 април, присутните ќе уживаат и во песната на Џоле.

Оливера Балашевиќ изјави дека семејството го осмислило претставувањето на книгата во нивниот дом на улицата Јована Цвијиќа во Нови Сад.

– Како голема серенада. Темпото на промоцијата ќе го диктира ритамот на избраните песни што ќе се пуштаат, а приказната на Џоле за серенадата ќе се слушне, за прв пат, од семејната архива-вели Оливера.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.