Ознака: ѓорѓе балашевиќ
Музика 21.02.21 | 14:00

Испратен со тамбураши: Oва е вечното почивалиште на Балашевиќ

На приватна церемонија во Нови Сад е погребан Ѓорге Балашевиќ. Тој беше испратен само во кругот на неговото семејство без никакви верски обичаи. На погребот свиреја...

Музика 21.02.21 | 11:51

Во кругот на најтесното семејство: Денеска ќе биде погребан Ѓорѓе Балашевиќ

Кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, според неофицијалните сознанија на српски Курир, ќе биде погребан денеска во Нови Сад. Семејството решило испраќањето да се изврши во најтесниот...

Музика 21.02.21 | 08:28

На Ѓоле срцето му застанало: Лекарите плачеле како дожд, додека грчевито се бореле Балашевиќ да го вратат во живот

Ѓорѓе Балашевиќ го издало срцето, а ниту респираторот, ниту сите натчовечки напори на лекарите од Клиничкиот центар Војводина, не можеле да му помогнат. Славниот кантавтор...

Естрада 20.02.21 | 19:48

Почит за Балашевиќ и на стадионот на Ливерпул

Почит за балканската легенда Ѓорге Балашевиќ и на стадионот на Ливерпул „Енфилд“. Познатиот новинар на „Спорт клуб“ Невен Цвијановиќ, кој живее и работи во Англија...

Скопје 20.02.21 | 17:04

Да му оддадеме почит на Балашевиќ вечерва пред Универзална

Скопскиот граадоначалник Петре Шилегов повика на собир на кој скопјани ќе му оддадат почит на српскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ вечерва пред Универзална сала. Скопје...

Естрада 20.02.21 | 15:55

Познато е кога ќе биде погребан Балашевиќ: Семејството одбило една работа, во Србија ден на жалост

Ѓорѓе Балашевиќ, според неофицијалните сознанија ќе биде погребан во понеделник. Семејството одбило да изврши обдукција на телото. На денот на погребот во Србија ќе...

Музика 20.02.21 | 15:25

Нејзината трагедија го обележи неговиот живот: Ова е мезимицата на Балашевиќ, ден по неговата смрт

Ѓорѓе Балашевиќ е познат како духовит кантавтор кој со своите песни и шеги умееше да ги забавува широките маси. Меѓутоа, еден малку познат детал од неговиот живот зборува...

Музика 20.02.21 | 14:47

Оливера расплакана, луѓето палат свеќи и оставаат емотивни пораки: Потресни сцени пред куќата на Балашевиќ

Веста за смртта на популарниот и сакан Ѓорѓе Балашевиќ го растажи целиот регион, а луѓето преку социјалните мрежи се простуваат од великанот, а многумина дојдоа и пред...

Скопје 20.02.21 | 14:10

Во 19 часот пред „неговата“ Универзална, Скопје ќе му оддаде почит на Балашевиќ

Скопје тагува за големата легенда Ѓорѓе Балашевиќ кој зад себе остави бројни стихови кои засекогаш ќе останат во сеќавањата на многу генерации и ќе живеат вечно. Токму...

Калеидоскоп 20.02.21 | 12:59

Среќно патување до ѕвездите: Ѓоковиќ се прости од познатиот кантавтор

Познат кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина вчера на 67-годишна возраст, а многу познати личности, и од Србија и од регионот, од вчера се збогуваа со него. Најдобриот тенисер...

Балкан 20.02.21 | 12:52

Денoт на погребот на Балашевиќ ќе биде Ден на жалост во Нови Сад

Градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, изјави дека главниот град на Војводина ќе го прогласи денот на погребот на пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ за Ден на...

Естрада 20.02.21 | 12:39

Последните зборови на Балашевиќ го расплакаа регионот: Се борел за секој здив, успеал да изусти само едно!

Eден од најпознатите балкански музичари, автор и пејач, Ѓорѓе Балашевиќ почина вчера, откако не успеа да го победи воспалението предизвикано од Ковид 19. Тој почина во...

Музика 20.02.21 | 10:46

Џамбазов со последен поздрав до Балашевиќ

Со стиховите од неговата „Словенска“, Игор Џамбазов му испрати последен поздрав на Ѓорѓе Балашевиќ:   View this post on Instagram   A post shared by Игор Џамбазов...

Македонија 20.02.21 | 10:29

Од изборот за нуклеарно глупи изјави, издвојуваме: Балашевиќ бил носечки столб на војни и ја распаднал Југославија!

Петрир Сарачини, поранешниот активист на Шарена револуција и пи-ар советник во Владата, пишувајќи за смртта на Ѓорѓе Балашевиќ го нарекува „предадениот идол на генерацијата...

Естрада 20.02.21 | 08:35

Алекса ги спои, Алекса и ги раскара: Северина емотивно се проси од Балашевиќ, а тој замина лут на неа

Со емотивен пост за нивното запознавање и поканата да гостува на негов концерт, која ја смета за „дипломирање“, Северина му кажа последно збогум на нејзиниот идол Ѓорѓе...

Музика 19.02.21 | 19:50

Шербеџија неутешен: Велик човек, едно од најголемите емотивни чуда

Многу се потресов кога слушнав. Нема зборови. Постојат смрти кои се апсурдни и не можеш да се помириш со нив. Се чувствувам исто како кога умре Арсен, вели за Нова.рс актерот...

Музика 19.02.21 | 17:51

Оливера Балашевиќ за смртта на Ѓорѓе

Познатиот војводински кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67 години. Пред три дена беше примен на Инфективната клиника во Белград, боледуваше од воспаление на...

Музика 19.02.21 | 17:25

Отплови Панонскиот морнар

Српските медиуми јавуваат дека починал Ѓорѓе Балашевиќ, кантавтор и миленик на публиката од поранешните југословенски простори. Ѓорѓе Балашевиќ е српски и југословенски...

Музика 17.02.21 | 22:23

Здравствената состојба на Ѓорѓе Балашевиќ влошена – Цел регион стравува за животот на кантавторот

Пејачот и кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ (66) се уште е на Инфективната клиника во Белград откако развил пневмонјиа. Тој десетина дена се лечел дома од воспаление на белите...

Музика 16.02.21 | 14:49

Ѓорѓе Балашевиќ заврши на Инфективнa

Легендaрниот канавтор Ѓорѓе Балашевиќ примен е на Инфективната клиника каде се лекува од воспаление на белите дробови, јавува Нова.рс. Балашевиќ кон крајот на 2019 година...