Сандра Ѓуретиќ, една од најпознтите српски готвачки која работеше во познат белградски ресторан во кој често доаѓал и Здравко Чолиќ открива какви биле неговите навики за храна и кои му се омилени јадења.

 

– Секогаш кога доаѓаше во ресторанот, прво одеше во кујната да не почести нас што работиме таму. Никој од познатите не го направи тоа – изјави Сандра за Гранд онлајн.

Тој секогаш нарачувал домашно приготвени јадења кои биле на менито на ресторанот тој ден.

Сакаше домашни лепчиња и проја што ги месев. Често доаѓаше со семејството, па дури и нарачуваше храна преку телефон и доаѓаше само да ја земе. Бидејќи беше ресторан со национална кујна, немаше модерни колачи, но направивме вистинска мрзлива пита, палачинки што ги правеа нашите баби, како и пити со ореви. Сето тоа многу го сакаше –

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.