Ознака: храна
Свет 21.09.21 | 12:21

Русија ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и САД

Рускиот претседател Владимир Путин ja продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и САД до декември 2022 година. Ваквата одлука на официјална Москва доаѓа како одговор на...

Економија 20.09.21 | 14:15

Растот на цените не е поголем од генералниот раст на светско ниво, убедува Заев

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што во моментов се случува во државата е помал од генералниот раст на цените на светско ниво. Засега според...

Свет 16.09.21 | 15:16

Цената на храната вртоглаво расте

За владите ширум светот, поскапувањето на храната во нивната земја може да има висока политичка цена. Прашањето е дали можат да сторат доволно за да спречат нејзино...

Македонија 23.08.21 | 14:31

Пациенти на Инфективната клиника: Храната не е соодветна ниту за животни, а не за болни со Ковид

Хорор детали раскажуваат пациенти кои лежат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. До редакцијата...

Македонија 20.08.21 | 15:18

Ако не се вакцинирани, корисниците на социјална помош не може да земат храна

На социјалните мрежи се појави информација каде се тврди дека протоколите не важат само за ресторани, хотели и кафулиња, туку и за корисниците на социјална помош земаат...

Семејство 21.07.21 | 09:40

Знаци кога вашето бебе е подготвено да јаде поцврста храна

Повеќето бебиња на возраст од четири до шест месеци се подготвени за да јадат поцврста мека храна. Секое бебе е различно, но постојат одреени показатели за тоа дали тоа...

Здравје 10.07.21 | 12:55

Вонредни контроли во Охрид, Струга и Дојран: Уништени близу 210 кг. храна, еве што се откриле инспекторите во локалите

Во ек на летната туристичка сезона, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат вонредни, засилени контроли на операторите со храна во туристичките...

Свет 07.07.21 | 10:55

Поради серијата санкции Cеверна Кореја се соочува со недостиг на храна од речиси 860.000 тони

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), предупреди дека Cеверна Кореја се соочува со недостиг на храна од речиси 860.000 тони, истакнувајќи дека земјата може...

Здравје 05.07.21 | 22:39

Оваа храна го зголемува ризикот од срцев удар: Експертите ве советуваат итно да престанете да ја јадете

Срцето е најважниот орган што работи дури и кога спиеме, па затоа е важно да се грижиме за него. Неправилната диета се наведува како најголем предизвикувач за многу срцеви...

Свет 26.06.21 | 15:46

Велика Британија може да остане без храна

Велика Британија се соочува со недостиг на храна во текот на летото, предупредува Асоцијацијата за товарен превоз. Причината е недостиг од околу 100.000 возачи на камиони...

Свет 16.06.21 | 08:50

Ким Јонг Ун има проблеми со храната

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун изјави дека состојбата со храната во оваа изолирана комунистичка земја станува сè потензична заради пандемијата на коронавирусот...

Економија 07.06.21 | 09:11

Агенцијата за храна и ветеринарство ќе дебатира за безбедноста на храната

Новата европска стратегија за безбедност на храната, перспективите и предизвиците во примарното производство во поглед на безбедноста на храната, интегралната заштита...

Свет 04.06.21 | 12:55

ОН: Најголемо поскапување на храната на глобално ниво во последните 10 години

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот...

Економија 18.05.21 | 11:35

Храната со највисоки цени во изминатите седум години – доаѓа ценовен бран

И најновите мајски податоци покажуваат раст на цените, а со тоа и раст на трошоците на живот. Народната банка веќе ја зголеми проекцијата за инфалцијата годинава – на...

Здравје 24.04.21 | 11:07

Совети од нутриционист: Оваа храна пред и по вакцинацијата помага за создавање повеќе антитела

Ако сè уште не сте ја примиле вакцината, можеби ќе ве интересира како да се подготвите и што да јадете и пиете пред и по вакцинацијата. Избегнувајте алкохол во обете случаи Иако...

Здравје 16.04.21 | 11:00

Црвениот кромид е многу здрав, но има група луѓе кои не треба да го јадат

Црвениот кромид има голем број предности за организмот, а повеќето лековити својства се препишуваат на неговите антиоксиданти и сулфурни соединенија. Кромидот ги спречува...

Економија 12.04.21 | 13:18

Глушец во замрзната храна, шајки, стакло, мувла, делови од хируршки ракавици: Што се граѓаните наоѓале во храната

Компири се увезуваат од Хрватска, Србија, Косово, Австрија, Босна и Херцеговина, Франција и Грција, домати од Албанија, Грција, Турција, Италија, но и од Белорусија. Лук...

Сервиси 25.03.21 | 08:51

Помогнете: Четири дечиња веќе неколку дена се гладни

Тоши Трајчев на Фејсбук апелира да им се помогне на четири деца кои веќе неколку дена немаат ништо за јадење и гладуваат. 078 382-092 е телефонот на кој можете да бидете хуман...

Свет 12.03.21 | 15:37

Короната ги промени навиките: Еврпјаните почнаа да купуваат локална храна и да ја нарачуваат преку интернет

 Последните податоци на Европската комисија покажуваат дека под влијание на здравствената криза и забавената економија, потрошувачите во ЕУ консумираат поодржливи...

Свет 21.01.21 | 14:37

Австријците во просек годишно фрлаат по 60 килограми храни по човек

Граѓаните на Австрија, во просек по човек во ѓубре фрлаат по 60 килограми храна годишно. Истражување на Иницијатива против расфрлање храна, покажува дека во Австрија...