Ознака: храна
Здравје 10.09.20 | 16:17

Храна која предизвикува гасови кај бебињата

Бебињата секојдневно испуштаат гасови и тоа е сосем нормална и природна појава. Но, понекогаш може да се случи тие да се чувствуваат непријатно поради некои намирници...

Македонија 27.08.20 | 17:03

АХВ подготви прирачник за безбедна подготовка на храна за во градинките

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Организацијата на потрошувачи, изработи Прирачник за оператори со храна во градинките. Во прирачникот детално...

Здравје 16.08.20 | 09:00

Што се случува со телото ако јадете доцна во ноќта?

Лоши навики речиси има секој. Едни пушат, други пијат, а пак некои не можат да ѝ одолеат на храната во доцните вечерни часови. Без разлика дали се работи само за една кришка...

Економија 04.07.20 | 20:15

Трипуновски: Институциите цела недела молчат за скандалот со труење на храна

Системот на институции за безбедност на храна и заштита на здравјето на луѓето од заразни болести во Репубилика Македонија не функционира. Агенцијата за храна и ветеринарство,...

Здравје 01.07.20 | 10:41

Високите температури се тука, АХВ советува: За купување храна одберете места кои имаат добра репутација, производите да се чуваат во фрижидер

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата...

Балкан 23.06.20 | 18:44

В петок се отвораат нашите граници, од 1 јули и Грција можеби ќе ни дозволи влез, а таму цените солени

Грчките угостители и хотелиери се жалат на драматичниот пад на посетите од туристи, а со тоа и приходите, а дополнително ги мачи и фактот дека казните за непочитување...

Економија 10.06.20 | 13:55

Функционери јаделе и пиеле за 1,6 милиони евра

Владините функционери на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и останатите коалициони партнери во периодот од 2008 па заклучно до мај годинава јаделе и пиеле за 1.649.041 евра. Оваа сума може...

Здравје 24.05.20 | 13:14

Неконтролираната употреба на антибиотици кај животните е ризик, потрошувачите без да знаат се изложени на остатоци од нив во исхраната

Неконтролираната употреба на антибиотиците во ветеринарната медицина е ризик нивните остатоци и метаболити да завршат во производите од животинско потекло, а со тоа...

Здравје 04.05.20 | 09:29

Руски лекар тврди: Ова е најопасната намирница, ги уништува цревата и доведува до сериозни инфекции, а ја јадеме постојано

Лекарот Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување со соодветна исхрана, смета дека еден од  најголемите проблеми на денешницата е лебот. Сите знаеме дека лебот...

Здравје 18.04.20 | 21:36

Вирусот не се пренесува преку амбалажа

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА)  денеска на граѓаните им порача дека не е потребно да ја мијат и бришат амбалажите од храната што ја купиле во продавниците,...

Здравје 10.04.20 | 15:01

Ризикот од пренесување на вирусот преку храна и амбалажа е мал

Вирологот Фабрицио Прелиаско, директор на Институтот Галеази во Милано тврди дека опасноста од пренесување на зараза со коронавирусот преку храна или амбалажа е многу...

Здравје 06.04.20 | 08:39

Штитат од многу болести: Во Русија најмногу се купува ѓумбир, лук, лимон и мед

Со ширењето на коронавирусот во Русија, во таа земја повеќекратно се зголеми продажбата на ѓумбир, лук, лимон и мед поради верувањето дека тие производи имаа благотворно...

Фудбал 05.04.20 | 19:08

Македонската репрезентација до 19 години подели пакети со помош на семејства во Чаир и Скопска Црна Гора

Македонската репрезентација до 19 години, на своја иницијатива, денеска посетија и им поделија прехранбени и други неопходни продукти на четири семејства од околината...

Скопје 31.03.20 | 11:34

Скопјанка остави кеси со храна пред самопослуга за оние кои се во криза, а повика сите кои можат да си дозволат да ја повторат постапката

Во вакви тешки времиња секогаш постојат херои кои постојано не потсетуваат на човечката хуманост и добрина. Денеска една скопјанка пред „Рамстор“ во населбата Тафталиџе...

Свет 29.03.20 | 10:38

ОН предупредува: Се заканува недостаток на храна поради протекционистичките мерки

Доколку бидете заболени од коронавирусот благодарение на мерките што ги спроведуваат многу влади ширум светот, тие мерки би можеле да ве остават без свежа храна, овошје...

Здравје 25.03.20 | 10:34

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку...

Економија 24.03.20 | 11:32

Бектеши: Храна има доволно, трговците да ги почитуваат одлуките за цените

Министерот за економија Крешник Бектеши им порачува на граѓаните дека има доволно храна во земјава за неколку месеци, а на трговците да ги почитуваат одлуките на Владата...

Економија 19.03.20 | 13:12

Пауновски: Сите цени кои се зголемени по 11 март, ќе бидат вратени

Граѓаните не треба да имаат паника од зголемување на цените на основните артикли. Трговците и производителите имаат дадено збор дека нема да вршат зголемување, а сите...

Економија 17.03.20 | 10:46

Бектеши: Нема место за паника, храна има доволно, граѓаните да не прават гужви и разумно да купуват

Нема место за паника. Сите супермаректи и дистрибутери имат доволно залихи, посебно на основните производи. Ни останува да бидеме свесни и да се грижиме за здравјето...

Економија 17.03.20 | 08:58

Се замрзнуваат цените на основните продукти, забрана и за извоз на пченица и брашно

Владата доцна синоќа донесе Одлука за замрзнување на цените на основните продукти: леб, сол, зејтин, млеко и млечни производи, јајца, брашно, месо, тестенини, лекови и...